mbelenli
mbelenli (üye)
Bursa / Amatör

Pentax *ist Ds-dl-ds2

Herkese Merhaba,

Forumu uzuna zamandır ilgiyle takip ediyorum. Forum gerçekten birbirine yardım etmek isteyen insanlarla dolu. Bu yüzden herkesi tebrik ederim.

Bu yardım severliğinizden bende faydalanmak isterim.
Pentax DSLR bir kamera alacağım. Fakat hangisini seçeceğime karar veremedim. Aslında aralarında çok büyük farklar yok. *ist DS 11 noktadan odaklama DL 3 noktadan yapıyor. Özellikle akvaryum resimleri çekmek istiyorum. Odaklamanın bu açıdan önemli olduğunun farkındayım. Fakat DL'nin 2,5 inç ekranı ve 100euro ucuz olan fiyatı beni cezbetti. Acaba hangisi daha mantıklı bir seçim olur.

Veyahut 2 ay bekleyip hem 11 noktadan odaklama yapan hemde 2.5 inç ekranı olan DS2'yi mi beklemeliyim. (Pentax'ı diğerlerine nazaran daha makul fiyatlarla alabiliyorum. Bu açıdan Pentax birinci tercihim.)

Tarih: 24 Aralık 2005, 21:35 - İp: yok
mbelenli
mbelenli (üye)
Bursa / Amatör

Birde lens olarak ne seçmeliyim. Hem macro hemde normal çekimlerde kullanabileceğim birşey olursa süper olur. İlk etapta ekstra lens almayı düşünmüyorum. En azından beni bir süre idare edebilmeli.

Tarih: 25 Aralık 2005, 16:41 - İp: 85.***.**0.184
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

SLR lenslerinde hem normal hem makro özelliği çok zor bulsanız bulsanız 1/3 ten daha iyisini bulamazsınız (tele harici olarak)

Tarih: 25 Aralık 2005, 19:49 - İp: 85.***.**1.104
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

tele olarak şu anda 70-300 apo sigme var 1/2 oranına sahip en iyi tercih o olabilir ama bence ilk alacağınız lens18-70 gibi bir aralığa sahip olmalı sonra 70-300 gibi bir şey almalısınız

Tarih: 25 Aralık 2005, 20:04 - İp: 85.***.**9.170
mbelenli
mbelenli (üye)
Bursa / Amatör

Bildiğim kadarıyla Pentax'ın 18-70 objektifi yok. Bu durumda 28-80 pentax ve Sigma 50mm macro ikilisi uygun bir çözüm olacaktır sanırım. İhtiyaç duyduğumda da 70-300 sigma objektif alabilirim.

Peki Pentax'ın bu modelleri hakkında bir yorumunuz var mı?

Tarih: 25 Aralık 2005, 20:15 - İp: 85.***.**6.79
yenifoto
yenifoto (üye)
Tekirdağ / Amatör

O makinanın (ıst ds) en büyük özelliği büyük ve harika wievfinderidir unutma.Çok keyif alırsın foto çekerken.İyi bir seçim bence.Önce ilk lensin 28.300 gibi olmalı bence.Yanına da sabit odaklı uygun. makro mu artık bilmem(çok çok iyi fotoğraf kalitesi verceği kanaatindeyim).

Tarih: 27 Aralık 2005, 00:27 - İp: 85.***.**9.230
mbelenli
mbelenli (üye)
Bursa / Amatör

Sanırım %95 oranında görüş açısı sağlıyor optik vizor. Bu özellik diğer iki modelde var. Sanırım bir 1-2 ay sabredip DS ile aynı fiyatına çok yakın bir fiyatla piyasaya çıkacak olan DS2 almak olacak.

Lens konusunda aklımı karıştırdınız. 28-80 düşünüyordum 28-300 gibi birşey mi almalıyım acaba. Fiyat çok fark eder mi?

Tarih: 27 Aralık 2005, 10:06 - İp: 85.***.**1.228
yenifoto
yenifoto (üye)
Tekirdağ / Amatör

Ben D50 mi ilk satın aldığımda kit olarak üzerinde 18.55 vardı.Fakat çok kullanışlı değil.Özellikle evden çıkıp bahçede -yolda -tabiatta fotoğraf çekmek istediğinde yakınlaştırması yeterli gelmiyor.Slr sahibi bir insanın birden çok lensi olmalıdır bence.Yani slr sahibinin cüzdanı kalın olacak ki lens ve filtrelere de para dökebilsin.
Örneğin,ileride bir tane 700mm sahibi olmayı düşünebilirim(elden düşme bulabilirsem) ve yanında sabit odaklı 50mm 1.8 gibi.

----------------
D50

Tarih: 27 Aralık 2005, 13:22 - İp: 85.***.**7.238
  • 1