derebey95
derebey95 (üye)
İzmir / Amatör

Pentax & Canon

İyi güner uzun zamandır forumu takip etmeme rağmen bu ilk mesajım

bu aralar d-slr dünyasına geçiş için uygun makina arıyorum.Her ne kadar aklımdan Pentax k10d almak geçse de burada ve başka sitelerde okudugum kadarıyla Canon 400d + Tamron 17-50 mm de çok tutuluyormus.Kafam allak bullak oldu.Bu işte yeniyim ve aldığım makineyi uzun bir müddet kullanmak durumundayım ve bir iki yıl lens alamam.Şimdi saydığım bu durumları gözönüne alarak forum emektarı büyüklerim aban hangi makineyi tavsiye ederler.Pentax a rahat lens bulabilir miyim?Canon&Pentax lens fiyatları arasında büyük farklar olur mu?
Cevaplayan herkese şimdiden tşkler

Tarih: 14 Mart 2008, 18:02 - İp: 88.***.**6.139
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

zaten tek lens alacaksanız pentaxa kolay lens bulabılırmıyım korkusu yersiz.
canon+tamronda iyi bir ikili olur bence.

hangisini alırsanız alın pişman olacagınızı sanmam.
unutmadan birde tek lensle idare edecekseniz bir iki yıl sureyle 17-50nin yetmeme olasılıgı var. daha geniş aralıklı bir lens isteyebilirsiniz.

Tarih: 14 Mart 2008, 23:47 - İp: 78.***.**1.174
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili hocam dslrye geçişte ilk alınabilecek mak,inlerden ikisi bunlar.
400d çok satılan ISO başarısı ile öne çıkan bir mkaine..

k10d ise perfonmans fiyat bazında gösterdiği başarısı ile Pentaxın bu zaman akadar ki en başarılı makinesi gibi duruyor.

Yani iki yıl diyorsanız ikisini de gözünüz kapalı alabilirsiniz..

Lens konusunda ise gaijin dediği gibi kit lens sınıfından sayılabilecek bir aralık size 5 ay sonra yetmemeye başlayacaktır..

Mesela ben bir yıldır 17-70 kullanıyorum ama çektiğim sıkıntıı gel de bana sor..

Son olarak canonun lenslerini bulmkata hiç bir sıkıntı çekmezsin.Ama bence çok pahalılar

K10d nin lensleri de her ne kadar piyasada canon lensler kadar olmasa da gayet rahat bulunabiliyor.Özellikle sigmanın pentax uyumlu lensleri..

Tarih: 15 Mart 2008, 00:02 - İp: 212.***.**2.149
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bir zamzon (K10d nin aynısı ) kullanıcısı olarak kesinlikle canon diyebilirim. Bunu ileriye dönek yatırım açısından şart olarak görüyorum. SAdece objektif değil flaş bile bulmak sorun oluyor pentaksta.
Ancak k10d süper bir makina. Onun ayarında olacaksa 40d olmalı. k10d 400 d yi evire çevire döver.
Lakin yatırım derseniz canon.

Tarih: 15 Mart 2008, 00:06 - İp: 78.***.**2.52
emexci
emexci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

her nekadar cok önemli olmasa da Pentax K10D 'de titresim azalticisi var. ayrica k10d elinize tam oturuyor. 400d ise kücük kaliyor. bunlar hepsi ileride cekeceginiz sikintilar.

Ben olsam gözüm kapali pentax k10d'yi secer, üzerine güzel de bir lens alir keyfime bakardim. 400d de iyidir ancak, bazi gicik halleri vardir.

benim gözlemlediklerim sunlar;

k10d hizli, ele oturuyor, hizli netlemesi var, titresim azalticisi var, iyi iso performansi var (bana göre), su gecirmez gövde.. bunlar sadece bazilari..

ama baska bir sansiniz daha varsa, ucuzlamisken Nikon D80 öneririm. karar sizin

Tarih: 15 Mart 2008, 00:11 - İp: 91.***.**5.218
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu ikisinin yanında d80 onermem desem nikonculardan tekme tokat dayak yermiyim acaba?

Tarih: 15 Mart 2008, 00:29 - İp: 78.***.**1.174
wolwerine2
wolwerine2 (üye)
Eskişehir / Amatör

Canon alırsan "erkayalardan" alma.Kendileri çok sabıkalı bir firmadır.
garantide insanları soyup sağoana çevirirler ve hiçte utanmazlar

Tarih: 15 Mart 2008, 00:57 - İp: 88.***.**7.111
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

K10d varken bence de 400d alınmaz

Tarih: 15 Mart 2008, 02:36 - İp: 88.***.**0.209
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Bu işi bu sitede en iyi bilen ve sitenin de en popüler kişisi Pazarbey'dir...

Kendisine özel mesajla bir sorun, o öneride bulunacağı ekipmanı gözünüzü kırpmadan alabilirsiniz...

Çok ciddiyim....

Tarih: 15 Mart 2008, 02:42 - İp: 85.***.**5.110
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

yapma ozibaba beni utandırma. Sitenin en baba adamı seni. [>:D

Tarih: 15 Mart 2008, 07:51 - İp: 78.***.**2.52
scandar
scandar (üye)
İstanbul / Amatör

pekiii,

k10 ile 40d kıyaslamasında fikirleriniz ne olur...

mart ayı fiyatlarında aşagı yukarı aynı gözüküyor değerleri, onu da anlayamadım gerçi 40d nin sadece body fiyatımı acaba 1200-1300 dolar arası fiyat?

Tarih: 15 Mart 2008, 15:28 - İp: 88.***.**8.117