lahalehey
lahalehey (üye)
Bursa / Amatör

Pentax Bulmak Bu Kadar Zor Mu?

herkese merhabalar..

başlıktan da anlaşılacağı üzere eos300 makinemin üstüne kuma getirip bir d-slr almaya karar verdim.. ve kafamda 2 model belirledim : pentax k100dS ve K10.. ancak gelin görün ki bu makineleri hiç bir yerde bulamıyorum.. hadi elektronik mağazalrı anladım,oralardan fahiş fiyatları olduğu için zaten almam..ancak hayyam'a gittiğimde sadece 1 dükkanda pentax K100D (super değil) vardı ve 2. eline 850 lira istiyorlardı.. ve neredeyse bütün dükkanlarda pentax ismini söyleyince sanki "allah allah ,o markada da neyin nesi ki" der gibi bi bakışın üstüne * "yok maalesef" cevabıyla karşılaştım.. hatta bi dükkanda "napacaksınız beyfendi pentaxı,mis gibi canon 450d varken" gibi bir cevapla karşılaştım..

neyse gg ve bilimum sitelere yöneldim.. buradaki satıcıların da yetersiz feedbackleri beni biraz korkuttu açıkcası.. neyse e-bay'e ve "titanium seller" lara yöneldim.. buradaki düşük fiyatlar çok avantajlı olmasına karşın birde gümrük sorunu çıktı.. bu işi ticarete dökenler yüzünden benim gibi tek tük alışveriş yapanların getirttikleri makinelerin gümrükten geçmeme olasılığının olduğu, veya fahiş miktarlarda vergi,antrepo ücreti,müşavir vekaleti vs. karşılığında alınabildiğini öğrenmiş olmaktayım..

durum böyleyken ne yapılabilir? kafamda bu kadar pentax kurmuşken gidip canon/nikon da almak istemiyorum,büyük ihtimalle yaşadığım en ufak problemde,acaba pentax mı alsaydım diyeceğimi biliyorum

*( kesinlikle bilgisizliklerinden değil,yanlış anlaşılmasın,sadece o kadar canon/nikon hakimiyeti var ki, diğerlerini tamamen gözardı ediyorlar manasında)

Tarih: 8 Temmuz 2009, 22:09 - İp: 85.***.**5.83
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

yok ben o kadar abartmayı düşünmüyorum şimdilik
manzara detay belki ama uzak çekimle pek işim olmaz heralde... öncelik değil en azından.
macro ,portre ,ürün vs.

Tarih: 9 Temmuz 2009, 00:48 - İp: 88.***.**1.221
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ah şu Hayyamcılar...

Pentax sempati duyduğum bir marka minicik ufacık lensleri var çok becerikli, birçok modeli güzel gövde kalitesine sahip.

Aramaya devam...

Manuel lens çeşitliliği de iyi ikinci el piyasasında bildiğim kadarıyla.Bir dünya farklı farklı 50mm lensleri var mesela.

Tarih: 9 Temmuz 2009, 01:09 - İp: 88.***.**4.178
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

evet gövde başarılı, herşey iyi güzel de, 2.el lens piyasası pek yok ... yani sony kadar, benim gördüğüm kadarıyla. manuel lensler dışında da, fiyatlar pek uygun değil.
yine de ahkam kesmiş olmayayım. lens konusunda henüz ihtisasımı tamamlamadım

Tarih: 9 Temmuz 2009, 01:16 - İp: 88.***.**1.221
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

lahalehey;

Bak işte Kadir in Pentax K10D var, hiç düşünme bile, temiz olduğu garanti.

Tarih: 9 Temmuz 2009, 01:32 - İp: 85.***.**2.230
lahalehey
lahalehey (üye)
Bursa / Amatör

mavi_izci,

arayış yaklaşık 2 aydır sürmekte,du bakalım nereye kadar :D

yaman bey,

kadir beye özel den mesaj attım.. cevap bekliyorum..

Tarih: 9 Temmuz 2009, 08:39 - İp: 85.***.**5.83
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba arkadaşlar.. 2 yıllık bir K100D kullanıcısı olarak bir iki kelam da ben edeyim.

Pentax bulmak zor doğru. Çünkü artık resmi distribütör aracılığı ile satışı kalmadı bildiğim kadarı ile. Ama spotçular getiriyor. İkinci el bulmak da zor. Çünkü alan satmıyor makineyi.. Mesela ben K-7'ye upgrade edeceğim makinemi. Ucuzlasın diye bekliyorum. Ama K100D'yi satmayacağım. Eşim kullanacak onu da.

Dün ebay'den 29.99'a aldığım Pentax SMC-A 50mm f:2.0 lensim de geldi. İlk izlenimim süper.. En güzeli de 20-30 yıllık ve 30 dolarlık lensimi makineme taktığımda titreşim önleme sistemimin hala çalışır olması. Düşük ışıkta 1/8 enstantane ile fotoğraf çekebilmek...

Pentax bulursunuz bir şekilde.. Asıl ondan sonra eski ucuz ve jilet gibi manuel lens dünyasında uçuşa geçeceksiniz. Bence onu hesaplayın şimdiden. Hayyam'da artık eski Pentax lensler bile zor bulunuyor. Resmen son iki yılda yağmalandı hepsi. Dükkanların vitrinleri analog Pentax body'leri ile dolu. Lensler artık DSLR'lerin üstünde sokaklarda...

Şimdiden keyifli çekimler dilerim..

Tarih: 9 Temmuz 2009, 08:44 - İp: 193.***.**7.122
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

İlgili gümrük mevzuatı...

gümrük.gov.tr den alıntıdır;
Page 1
T.C.
BAŞBAKANLIK
Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü
Hükümet Meydanı Ulus 06100 ANKARA
Ayrıntılı bilgi için: İthalat Dairesi
Tel: (0312) 3068977-78
Faks: (0312) 3068965-95
Elektronik Ağ: www.gumruk.gov.tr
e-posta: [email protected]
Sayı
: B.02.1.GÜM.0.06.10.00-010.06-02
21/5/2009
Konu
: Posta yoluyla gelen eşya
GENELGE
(2009/72)
4458 sayılı Gümrük Kanununun 167 nci maddesinin son fıkrasına istinaden çıkartılan 05.02.2000
tarih ve 23955 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 13.01.2000 gün ve 2000/53 sayılı Bakanlar Kurulu
Kararı eki Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkında Kararın 4, 32 ila 34
ve 39 ila 41 nci maddelerinde posta yoluyla gelen eşyanın hangi koşullar altında gümrük
vergilerinden muaf olacağı belirlenmiştir.
2006/10733 sayılı BKK ile yukarıda bahsi geçen hükümlerde yapılan değişiklik ile alkol ve alkollü
ürünler ile tütün ve tütün ürünlerinin posta yoluyla yurda gelmesi mümkün bulunmamaktadır.
Posta yoluyla gelen eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için; 4üncü maddede belirtilen eşyanın
kıymetinin 100 AVRO'yu geçmemesi, 32 ila 34 nci maddede belirtilen hediye edilmek suretiyle
gönderilen eşyanın kıymetinin ise 300 AVRO'yu aşmaması gerekir. Kıymeti 300 AVRO'yu aşan
1500 AVRO'yu aşmayan eşyadan ise, gerçek kıymetin %10'u oranında tek ve maktu vergi tahsil
edilecektir. 1500 AVRO'yu aşan eşya İthalat Rejimi Hükümleri çerçevesinde değerlendirilecektir .
2000/53 sayılı BKK'nın 4 üncü madde kapsamında getirilecek olan eşyaya muafiyet uygulanmasında
zaman açısından herhangi bir kısıtlama bulunmazken, aynı BKK'nın 32 ila 34 üncü maddeleri
kapsamındaki eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için Ramazan ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve
noel'den bir ay önce veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilmiş veya Türkiye Gümrük Bölgesine
girmiş olması şartı aranmaktadır.
Yine 32 ila 34 üncü maddelerde söz konusu eşyanın karşılığında alıcısı tarafından ödeme yapılmamış
olma şartı getirilmiş ancak 2008/13676 sayılı BKK ile 2000/53 BKK'nin 40 ıncı maddesinin (e) bendi
yürürlükten kaldırılarak, vergileri ödenmek suretiyle posta yoluyla gönderilecek olan eşyada
karşılığında alıcısı tarafından ödeme yapılmamış olma şartı aranmamaktadır.
Dolayısıyla, 2000/53 sayılı BKK'nın 4 üncü maddesinde belirtilen kıymeti 100 AVRO’yu aşan ancak
1500 AVRO’yu aşmayan internet yoluyla satın alınan eşya için eşyanın gerçek kıymeti üzerinden
%10 oranında tek ve maktu vergi alınacaktır. Söz konusu eşyanın gerçek kıymetinin belirlenmesinde
ise aynı Kararın 3/m maddesine istinaden kargo ücreti dahil edilmeyecektir. Ayrıca, posta yoluyla
gelen eşyanın kullanılmış olması veya fatura ibraz edilememesi halinde eşya için yapılan ödeme
kıymete esas teşkil edecektir.
Bilgi ve gereğini arz/rica ederim.
S. Umman HAMİDOĞULLARI
Müsteşar a.
Genel Müdür V

Tarih: 9 Temmuz 2009, 11:38 - İp: 88.***.**7.200
lahalehey
lahalehey (üye)
Bursa / Amatör

ilgili mevzuat için teşekkürler..

gümrük sorunlarıyla ilgili e-bay ile ilgili bir forumda rastladım..mevzuatın dışında da çok yüklü ödemelerin alındığından da bahsedilmiş..mevzuatın biraz esnek olmasından dolayı..

Tarih: 9 Temmuz 2009, 12:25 - İp: 88.***.**4.16
lkrtn
lkrtn (üye)
İstanbul / Amatör

Yurt dışından mal alırken özel kargo şirketleri kullanılırsa eğer yüklü vergiler çıktığını ancak diğer ülkelerin bizde olan ptt si gibi servisleri kullanıldığında en fazla %10 vergi alındığını yani sorun olmadığını da görmüşsünüzdür.

Tarih: 11 Temmuz 2009, 12:49 - İp: 78.***.**5.25
lahalehey
lahalehey (üye)
Bursa / Amatör

lkrtn,

haklısınız ancak usps ile getirilmesine rağmen %10'dan fazla alındığını söyleyen insanlar var.. çok sayıda olmasa da bunlar var.. veya ürünün izinsiz geri gönderilmesi, postada kaybolması gibi ekstra riskler de mevcut.. yurt dışından hiç alışveriş yapmadım, yapan insanların söyledikleri ile konuşuyorum.. tabi ne derece doğrudur bilemem..

bilgilendirme için tekrar teşekkürler bu arada..

saygılar

Tarih: 11 Temmuz 2009, 14:40 - İp: 88.***.**0.181