fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax'ta Zor Günler

Mali problemler yaşayan Pentax, uzun süredir Hoya tarafından yutulmaya direniyordu.
Fotograf makinesi tarihinde uzun ve iyi bir geçmişi olan firmanın yönetimi, digital orta format makine işini askıya aldı, ve tüm gücünü DSLR pazarında çıkış yapmaya ayırdı.
Firma yönetimi fotograf makinesi pazarında kalma savaşı verirken, istenen satış ve karlılık elde edilemeyince hissedarların şirketi Hoya'ya satma talepleri yönetimi güç durumda bıraktı.
Satışa direnen Pentax yönetim kurulu başkanı Geçen ay baskılar sonucu istifa edince direnme gücü kırılan şirket bu gün Hoya'nın teklifini kabul ettiğini bildirdi.
Hoya'nın şirketi devralma süreci sonunda, tüm Pentax yönetim kurulunun istifa edeceği bildirildi.
Bu günlerde söylenen tüm sözler yuvarlak ve politik, Hoya'nın fotograf makinesi üretimine devam edip etmeyeceği önümüzdeki 6 ay içinde belli olur.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 15:42 - İp: 85.***.**5.174
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Ama ilker burada (fransa) D200 ortaligi salladi, sifir almak istersen 1 ay bekliyorsun.
Canondan hic konusmayacagim 30D'de 150 EU indirime girdi,heryerde kuyruk var.

Bu buyukler isi iyi biliyor, arkadan gelenlerin cok iyi is cikarmasi gerekecek

Tarih: 25 Mayıs 2007, 17:16 - İp: 195.***.**2.1
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

İlker,
haber 6 aylık değil, bu günün haberi
Dpreview
Pentax finally accept Hoya offer
Friday, 25 May 2007 07:35 GMT

"İn a saga which (publicly) began in December last year and has seen Pentax fighting Hoya's approaches on various fronts including the resignation of their president Fumio Urano last month and talk of selling its headquarters in Tokyo looks to be finally coming to an end. According to numerous reports Pentax's board of directors has today approved the deal and the merger will go ahead next month. Additionally Pentax's board members have agreed to resign after the Hoya takeover goes through."

Hoya 6 aydır bastırıyorPentax fighting Hoya's approaches on various fronts including the resignation of their president Fumio Urano
Şirketin yeni adı Hoya-Pentax olacakmış.

Fotograf makineleri konusunda umarım senin iyimserliğin haklı çıkar.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 17:20 - İp: 85.***.**5.174
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

Tarih: 25 Mayıs 2007, 17:25 - İp: 85.***.**1.227
melrock
melrock (üye)
İstanbul / Amatör

Eğer Hoya zaten daha alırken kapatma niyeti ile alıyorsa niye kapatacağı şeye para verip satın alsın ki. istese sadece optik bölümü için de teklif verebilirdi. aklım hiç ermedi buna?

Tarih: 25 Mayıs 2007, 17:26 - İp: 62.***.**8.77
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

caner burada da k10d su anda 100 pound kadar ucuzladi.. ve k10d de yok satiyor diye biliyorum..
...
fatih abi, board members denmis.. (board member'in manasi director'dur.. yani yonetici, mudurdur turkcede.. ) yani mudurlerin cikmasi ile pentax kameralarinin, kotu olacagini mi dusunuyorsunuz anlayamadim dogrusu.. degisecek hicbirsey yok, tabii ki pentax calisanlari, muhendisleri kamera uretimine devam edecek ama ne olacak? pentax artik daha da gucleniyor..
zaten sunu da dusunun.. eger ki pentax'i satin aliyorlarsa, kalkip da pentax kamerayi yapanlari, uretenleri kapi disari etmezler.. bunun hicbir mantigi olamaz, olmaz..

pentax gucleniyor sadece..

Tarih: 25 Mayıs 2007, 17:28 - İp: 86.***.**0.120
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

oleyyyyyyyyy yasasın pentaxxxx yasasın hoya

Tarih: 25 Mayıs 2007, 17:29 - İp: 85.***.**1.227
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Bu hoya ortaklığından yeni ve daha ucuz lensler çıksa süper olur.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 17:31 - İp: 88.***.**1.250
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

arda ne komik adamsin valla.. bir sasirip, birden seviniyorsun hemen..

melrock, zaten dedigin gibi olay.. hoya salak mi ki satin aldigi sirketin elemanlarini cikarsin isten ve kendisi kamera yapmaya calissin.. bu olay sadece buyuk bir evlilik.. bunun kimseye zarari yok, aksine yarari var..
yani korkulacak birsey yok melrock..

bir tane de benim sitede mi acaba acsam konu..

Tarih: 25 Mayıs 2007, 17:33 - İp: 86.***.**0.120
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

İlker,
" mudurlerin cikmasi ile pentax kameralarinin, kotu olacagini mi dusunuyorsunuz anlayamadim dogrusu.. "

bu ne demek ? Lütfen yazmadığım şeyleri bana mal etme . bunu hangi yazdığımın neresinden çıkardın ?
nerede pentax kötü dedim ? nerede müdürler çıkınca daha kötü kamera olacak dedim ?

Herkesi işten atacaklar da demedim.
Hoya optik-medikal cihazları vesairenin daha karlı olduğunu, DSLR işinin marjinal olduğunu düşünüyormuş. Pentax ise temel işlerinin bu olduğunu ve Hoya'nın planlarının kendi planlarıyla pek çakışmadığını düşünüyormuş. Yönetim kurulu birleşme gerçekleşene kadar işlerinin başında kalıp birleşme gerçekleşince istifa edeceklerini açıklamışlar.

Buradan aklına en küçük bir şüphe olsun gelmiyormu ?
Pentax fiyatlarının düşeceğini tahmin etmiyormusun ?

Bu arada board member müdür, direktör demek değil. Yönetim kurulu demek. Chairman of the board ise yönetim kurulu başkanı demek.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 17:45 - İp: 85.***.**5.174
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

Tarih: 25 Mayıs 2007, 17:47 - İp: 85.***.**1.227