redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey'in Uzmanlık Alanı

Bu sıralar bazı arkadaşların da tartıştığı bir konu var. DSLR'ye verilen 2-3 kat para, DSLR-Like yada compact makinaların ulaştığı kaliteler gözönüne alındığında insanda nasıl bir duygu yaratıyor?

Pazarbey yanlış hatırlamıyorsam uzun bir süre S9500 kullanmıştı , bir süre de S9600'ü test amaçlı kullanmıştı.

Şimdi de Pentax K10D 'den esinlenilerek üretilen(!) zamzonuyla (GX-10) meşk ediyor.

K10D A100 diye kıvranırken A700 'ü de seçenekler arasına aldığımdan bir süre daha beklemeye karar verdiğim şu dönemde Pazarbey'e şu tarihi(!) soruyu sormak istiyorum.

Elini vicdanına koy da söyle: S9600'ü ve GX-10'u(ve onun nezdinde A100 ve muadili DSLR'leri) düşün. hangi objektifi alsam diye kıvranmalarımızı düşün. S9600'ün renklerini, GX-10'un optik vizöründen baktığın zamanki ayrılacağı düşün. İki makinanın renk doygunluğu ve gece çekimlerindeki performansını da düşünürsen, "daha fazla para verdim ama iyi ki böyle yapmışım da DSLR makina almışım" diyor musun yoksa içinde bir burukluk var mı?

Fotoğrafı göz çeker çok doğru bir söz ama gözün gördüğünü aynı şekilde algılayamayan bir makina da insana çok sıkıntı çektiriyor. (Akşam çekimleri ve renklerin soluk çıkması)

Tarih: 20 Eylül 2007, 11:41 - İp: 88.***.**6.101
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

ya pazarbey, s2 deki M,A,P ve S modlarının elindeki dslr den na farkı var? yeryüzündeki tüm makineler için bu ayarlar aynı şeyi ifade e. hatta dslr lerde bu ayarlara ulaşmak daha kolay. ama auto mod filan dersen, dslr lerde de auto mod zaten var.

amaç dslr ye geçmekse, bunu hemen yapın bence. yani fotoğrafı ciddiye alıyorsanız dslr-like ile vakit kaybetmeyin, öğrenecek çok şey var dslr de.

Kalem pilin nesi avantaj , zaten bunu hiç bir zaman anlamadım cebinde 8 kalem pille dolaşmak, onları günlerce şarjda tutmak hiç de avantaj değil valla.
Tüm makineler 200-300 fotoğraf çekiyor en azından. Yani senin çift kart slotu, kalem pil gibi gerekçelerini de anlayamıyorum

Tarih: 21 Eylül 2007, 13:54 - İp: 81.***.**7.49
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

Pazarbey; eğer ki amazondan alırsanız ve bir tanıdığınızla getirtirseniz örneğin k10d + 16-45 + 50-200 yaklaşık 1300$ (daha az) kadar yapıyor. Hadi tanıdığınıza da 100$ bıraksanız 1400$. Eğer doları 1250'den hesaplarsanız (aslında dolar daha da düşük) 1750 YTL'ye uzun süre iş görebilecek bir set almış oluyorsunuz. İsteğinize göre ileride bir macro lens de ekleyebilirsiniz. Macro lens hariç 2 dslr-like parasına çok güzel bir set almış oluyorsunuz .

Tarih: 21 Eylül 2007, 14:04 - İp: 88.***.**5.55
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

Çift kart slotunu forum olarak çözdük zaten de , pil olayı bence de avantaj değil. Anca elektrik olmayan bir bölgede günlerce kalınacaksa ve bol bol fotoğraf çekilecekse pil avantaj oluyor.

Tarih: 21 Eylül 2007, 14:07 - İp: 88.***.**5.55
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Amaç manuel kullanmaksa ve öğrenmek istiyorsanız Kompaktlarla hiç zaman kaybetmeyin derim. Çünkü kompakta manuel kullanım işkence gibi, ayrıca verim de alamıyorsunuz.

En son olarak Lecia D-lux 3 ve Nikon D40 kullandım. amacım markalar üzerine konuşmak değil, elimde olan makineler olduğu için bu iki makine örneğini vrmek istedim. Lecia D-lux 3, 1,250 YTL civarında satılıyor, Nikon D40 da 18-55 objektifle aynı fiyata satılıyor. Amaç iyi bir kompakt makine almaksa Lecia D-lux 3 bu konuda en iyilerinden biri ama aynı fiyatta ki bir DSLR nin yerini asla tutmaz.

Örneğin D40 la çektiğim bu kareleri kompaktla çekmem daha zor

#xtolga' tarafından 21.09.2007 14:27:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Eylül 2007, 14:22 - İp: 212.***.**0.50
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

bu kareler de mi kitle çekildi xtolga hocam?

#meliksahu' tarafından 21.09.2007 14:32:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Eylül 2007, 14:31 - İp: 88.***.**5.55
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Üstteki iki foto 18-55, Japon balığı ve bitki de isye 55-200 vr objektifi kullandım.

#xtolga' tarafından 21.09.2007 14:56:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Eylül 2007, 14:37 - İp: 212.***.**0.50
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bufalo seninle anlaşamıyoruz.En iyisi ayrılalım.İyi birer avukat bulalım önce.
Bufalocuğum sanırım sendi tarih öncesinden kalma şarj cihazları var.Benimki 3 saatte dolduruyor. Hatta yarım saatte doldurunlar var. Biraz yeniliğe açıl yav.
Kalem pil olursa insanın makinası ile hiçbir korkusu kalmıyor. 2 takım oldumu tamam.olmadı 3 takım al. 3 takımı bile lityum pillerin yarı fiyatını geçmez. Birde bulmak meselesi var.
2 kart slotu gereklidir.Hatta elzemdir.İddia ediyorum yakında tüm mkainalarda standart olacak.
Xtolga bunları akvaryumda çektiğini söylesene yav.
meliksaha anlayışlı adamları severim.
Amirikadan nasıl getircem ben o seti. Amirikada oturan yakınım mı varki.

Tarih: 21 Eylül 2007, 14:59 - İp: 88.***.**4.248
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

Ben imkanları söylüyorum. Yani yol benden gerisi sizden

Tarih: 21 Eylül 2007, 15:08 - İp: 88.***.**5.55
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey, elbette akvaryumda çektim, yoksa o köpekbalığı fotoğrafı benim son karem olurdu.

Tarih: 21 Eylül 2007, 15:09 - İp: 212.***.**0.50
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

meliksahu'nun bahsettiği fiyatlar gerçekten iştahımı kabarttı. keşke imkanım olsa da bu fiyatlara alabilsem. zaten bugüne kadar bu fiyatalara erişebilseydim like mı SLR mi diye düşünmeme gerek kalmazdı

Alan derinliği meselesine gelirsek. hiçbir kompaktta belirgin ve rahat alan derinliği ayarlayamadım ben de. eski zenith ile yapardım ama. hem de en çok sevdiğim şeydir alan derinliği ile oynamak. acaba slr-like'larda nasıldır onu bilemiyorum işte. örneğin S9600'de diyafram ayarındaki değişiklik kendini hissettiriyor mu?

Tarih: 21 Eylül 2007, 15:10 - İp: 88.***.**6.101