redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey'in Uzmanlık Alanı

Bu sıralar bazı arkadaşların da tartıştığı bir konu var. DSLR'ye verilen 2-3 kat para, DSLR-Like yada compact makinaların ulaştığı kaliteler gözönüne alındığında insanda nasıl bir duygu yaratıyor?

Pazarbey yanlış hatırlamıyorsam uzun bir süre S9500 kullanmıştı , bir süre de S9600'ü test amaçlı kullanmıştı.

Şimdi de Pentax K10D 'den esinlenilerek üretilen(!) zamzonuyla (GX-10) meşk ediyor.

K10D A100 diye kıvranırken A700 'ü de seçenekler arasına aldığımdan bir süre daha beklemeye karar verdiğim şu dönemde Pazarbey'e şu tarihi(!) soruyu sormak istiyorum.

Elini vicdanına koy da söyle: S9600'ü ve GX-10'u(ve onun nezdinde A100 ve muadili DSLR'leri) düşün. hangi objektifi alsam diye kıvranmalarımızı düşün. S9600'ün renklerini, GX-10'un optik vizöründen baktığın zamanki ayrılacağı düşün. İki makinanın renk doygunluğu ve gece çekimlerindeki performansını da düşünürsen, "daha fazla para verdim ama iyi ki böyle yapmışım da DSLR makina almışım" diyor musun yoksa içinde bir burukluk var mı?

Fotoğrafı göz çeker çok doğru bir söz ama gözün gördüğünü aynı şekilde algılayamayan bir makina da insana çok sıkıntı çektiriyor. (Akşam çekimleri ve renklerin soluk çıkması)

Tarih: 20 Eylül 2007, 11:41 - İp: 88.***.**6.101
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Xtolga öldürdün beni. Evet çift kart yuvası varmı diyeceğiniz. Gx10 u objektifi gelince satcem. Gidip çift kart yuvalı a700 alcem. Yada d3.
Şimdi gerçeği söylemek gerekirse dslr lerin renk doygunluğu veya gx10 un diyeyim mükemmel. k10d öyle değilmiş. Dimi as. Kontras söyledi.
Fakat likeler böyle değil.
Ayrıca dslr de tele büyük problem. Sigma 70-300 al 200 den sonra kullanama.Ne anladım ben bu işten.Ama s2 yi daya 430 mm ye sorunsuz çalışsın

Tarih: 20 Eylül 2007, 17:43 - İp: 88.***.**7.161
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Ayrıca dslr de tele büyük problem. Sigma 70-300 al 200 den sonra kullanama.Ne anladım ben bu işten.Ama s2 yi daya 430 mm ye sorunsuz çalışsın

hadi buyrun bakalım. A100 yada K10D ile birlikte almayı düşündüğüm objektifti bu sigma 70-300. eğer böyleyse gerçekten ne anladım ben bu işten

compact olarak casio z1000 kullanıyorum.renkleri mükemmel. Bir de Zenith marka analog bir SLR var ama kullanmıyorum tabii ki.

Benim fotoğraf çekerken aldığım en büyük zevk makina avucumu dolduracak, sol elimle objektifi tutacağım, düğmelere falan basmadan zoom ve focus yapacağım ve o "ŞŞRAK" sesini duyacağım. Biliyorsunuz ki compactlarda bu imkan yok. SLR-Like 'larda da gerçek bir "ŞŞRAK" yok.

Bu yönlerden baktığımız zaman "ne duruyorsun alsana bir DSLR" denir tabii ki. Orada da maddi öncelikler sıkıştırıyor. Amatör düzeyde gerçekten mükemmel bir set alabilmek yaklaşık 3000YTL. Bu fiyat benim için mümkün değil. 1750YTL'ye garantili Alfa100 W yada aşağı yukarı aynı fiyatlara alfa100 body + SIGMA 17-70 ve 70-300 alınabiliyor. Ama anladığım kadarıyla bu objektifleri aldığım zaman da renk ve görüntü kalitesi olarak benim casio Z1000 'den çok da fazla sonuçlar alamayacağım. O zaman bir makinayı kavramak ve "ŞŞRAK" sesini duymak için 1750YTL verilir mi

AS fotoğraf örnekleri için teşekkürler.

Buffalo "en kötü dslr nin 800 isosu en iyi komapktın 200 isosundan iyidir. buna emin olabilirsin. iso tuhaf ve sandığımızdan karışık bir denklem.sadece noise olarak algılamayın bunu. NR vs. 50bin tane şey giriyor işin içine.eğer bir dslr-like ile gece çekimlerinde sıkıntı yaşamıyorsak aynı ortamda bir dslr ile hiç sıkıntyı yaşamayız merak etmeyin.insanlar dslr almadan önce tedirgin olur, buna hiç gerek yok. " yazdıklarınla o kadar net açıklamışsın ki kafamdaki soruları da sanki hissetmiş gibisin.

Tarih: 21 Eylül 2007, 10:27 - İp: 88.***.**6.101
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

xtolga demişsin ki :Ultra kompaktan gelişmiş DSLR ye kadar birçoğunu kullandım. Eğer fotoğrafı hobi olarak görüyor ve zevk alıyorsanız mutlaka DSLR alın derim. Ne aldığınız çok da önemli değil, şu ana kadar kullandığım Tüm DSLR lerden zevk aldım.

Doğrusundur zaten iş ciddi ve emek harcanarak yapılacaksa DSLR olmalıdır. Ama benim kafama takılan hangi DSLR daha doğrusu hangi marka lense yatırım yapacağız.

Buffolada diyor en kötü DSLR in 800 ıso su en iyi kompaktın 200 iso sundan iyidir.

Tam bilemem büyük ihtimalle doğrudur herhalde ama arkasından bir söz ekliyor Iso sadece noise değil daha karışık 50 bintane şey var.

Bizler, işe yeni başlayanlar vs vs. Esasında bu sorunları yaşıyoruz. Uzun zamandır özellikle bu satın alma bölümünü hiç kaçırmadan okuyorum eh arada birde katılıyoruz. Fakat (işi bilenleri ve ustaları tenzih ederim) çok bilinçli olarak biz amatörlerin tercihlerini yapmadığı kanısındayım. Bazen bu işi özellikle teknik yönünü bilen kişilerin yorumlarını okuyorum vay be diyorum. Fakat bazen bunlar bana birşey ifade etmiyorda belki ilgi alanından dolayı. Fakat bir gerçek var. Ortalama bir makine + ortalama 2 lens ortalama 3.000 YTL. Ya yanlış makine ve hatta marka tercih ettiysem (çünkü bilmiyorum). Çözemediğim bir nokta zaman zamanda dile getiriyorum. O kadarda fazla para yokki. O makineyi aldım olmadı satarım başka alırım vs vs. Bizleri şu ikilemden bir çıkarsanız en azından beni çok iyi olacak. DSLR laf yokta ne zaman, nerede, hangisi, maliyet, amaç vs vs. Daralıyor bazen insan. Esasında fazla yazmayan görünmeyen Pazarbeyleriz biz Üstad Pazarbey yanlış anlama fotografçılık olarak değil sadece makine tercihi olarak. Aman sagısızlık olmasın.

Döktüm içimi biraz

Tarih: 21 Eylül 2007, 11:09 - İp: 81.***.**9.145
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

yav, ne kadar abarttınız şu düdük gibi bir makine olan s2 yi pes doğrusu 430mm ye daya çek, şimdi 70-300 den daha iyi öyle mi?

redfive sen bu pazarbey e bakma , kompakt deneyimi olsa da daha 2 haftalık dslr kullanıcısı ve zaten bozuk ve berbat bir lens kullanıyor

Bu yönlerden baktığımız zaman "ne duruyorsun alsana bir DSLR" denir tabii ki. Orada da maddi öncelikler sıkıştırıyor. Amatör düzeyde gerçekten mükemmel bir set alabilmek yaklaşık 3000YTL. Bu fiyat benim için mümkün değil. 1750YTL'ye garantili Alfa100 W yada aşağı yukarı aynı fiyatlara alfa100 body + SIGMA 17-70 ve 70-300 alınabiliyor. Ama anladığım kadarıyla bu objektifleri aldığım zaman da renk ve görüntü kalitesi olarak benim casio Z1000 'den çok da fazla sonuçlar alamayacağım. O zaman bir makinayı kavramak ve "ŞŞRAK" sesini duymak için 1750YTL verilir mi
asla. yok öyle bir şey. son zamanlarda foruma ne oluyor anlamıyorum dslr ler bu kadar ucuzlamışken dslr karşıtı kampanya var resmen
fark sadece şakkk desiden ibaret olmaz merak etme
dslr ssna yeni ufuklar açar, alan derinliği, geniş açı ,bokeh gibi kavramlarla tanışırsın

Tarih: 21 Eylül 2007, 11:15 - İp: 81.***.**7.49
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

buffalo DSLR karşıtı kampanya değil kısıtlı bütçelerle en iyisini alabilme, amaca yönelik marka tercihini yapabilme arayışı bu. En azından benim için böyle.

O yüzden bazı yorumlarında sıkça kullandığın şu Alan Derinliğine kafam takıldı. Yani bir DSLR-like makine ile bu alan derinliği yakalamazmı? Sorun nedir? Veya sorun değilde yapılamayan nedir? Bu konuda bilgi verirsen çok memnun olurum. Önemli bir konu çünkü ve ciddi bir tercih sebebi. Teşekkürler.

Tarih: 21 Eylül 2007, 11:38 - İp: 81.***.**9.145
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

murat reis, ben a100+ 18-200 ü 1700 liraya almıştım. eski makinem h2 den çok ama çok daha fazlasını veriyor bana.

kompaktların vizöründen sonra dslr nin vizörüne bakınca kendimi katarakt ameliyatı geçirmiş gibi hissettim

lens yatırımını filan çok dert etmeyin.
spot piyasada tamron 17-50 500 dolar, çok ama çok kaliteli, nikon un çok pahalı lensleri kadar kaliteli. yanına sigmanın 70-300 ünü de alırsanız alın size oldukça güzel bir set. tamron u değiştirmek isteyeceğinizi sanmam ama sigma 70-300 belki 1 sene sonra tatmin etmemeye başlar sizi. o zaman da daha kaliteli bir tele alırsınız.

çok sıkıntıya gerek yok, piyasada kötü bir dslr yok.

efecan; hani portrelerin, makroların, ağaç dallarının arkasında net olmayan bir alan vardır ya etkileyici bir fon. kaba taslak söylersek bokeh odur işte

kompaktlar bunu yapamaz işte....sensörleri küçük ve sensör objektif ilişkisi de bunu çok sınırlıyor.

Tarih: 21 Eylül 2007, 11:39 - İp: 81.***.**7.49
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

muratreis

Gün ışığında Aynı konuyu Hem DSLR ile hemde kompak ile çekip baktığınızda iki fotoğraf arasında çok da fark göremessiniz. Bu iki fotoğrafa bakıp boşuna DSLR almaya gerek yok gibi bir sonuç çıkarmak yanlış olur. DSLR almak için çok daha fazla kriter var.

Gün ışığında çektiğimiz iki foto aynı gözüksede DSLR ile çekilen fotoda detaylar daha fazladır. yansımalar, gölgeler, karanlıkta kalan alanlar, gökyüzü, bulutlar. Ayrıca DSLR ile çekilen fotoğrafa PS de daha fazla müdahele etme şansınız olur.

DSLR makine ile gerçek anlamda RAW çekebilirsiniz. RAW çekmek size ne kazandırır. Örneğin çok güzel bir manzarayı doğru pozlayamasanız bile RAW üzerinde sonradan yapacağınız müdahale ile fotoğrafı kurtarabilirsiniz. Aşağıadki fotoğrafı Sinop ta RAW çekmiştim, ama fazla pozlamışım. RAW olduğu için kurtarabildim, yoksa JPEG ten bu kadar müdahale şansım olmazdı.

- DSLR makinelerin optik vizörleri büyüktür ve bire bir görüntü verir, vizörden bakarak kadrajınjıız daha doğru ayarlayabilir ve gün ışında bile komposizyonunuzu rahat bir şekilde görebilirsiniz.

- DSLR makineler manuel kullanımda daha iyi sonuç verirler. Kompakt makinelrin bir çoğunda manuel kullanma imkanı olsa bile küçük sensör yüsünden bir akç adımlık diyafram değişimindeki değerler fotoğrafa pek yansımaz

- DSLR makineler çok daha hızlı focuslama yapar, böylece komposizyonunuzuz kaçırmış olmassınız

- DSLR makine üzeinde gelen kit objektiflere ne kadar kötü desekte kompakt makinelrin objektiflerinden daha iyi sonuç verirler.

- DSLR makinelerin işlemcileri daha hızlıdır, makine üzerindeki çekilmiş fotolar arasında daha hızlı geçiş yaparsınız ve çekilen fotolar karta daha hızlı yazılır.

- DSLR makinelerde ihtiyacınıza göre objektif takabilirsiniz.

-Alan derinliğine gelince, aşağıdaki fotoyu, kit objektifi en kötü olan Canon 400D ile çektim. kompakt makine ile bu mesafeden böyle bir alan derinliği vermek çok zor.

Söylenebilecek daha çok şey var belki, şu an aklıma gelenler bunlar

#xtolga' tarafından 21.09.2007 12:26:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Eylül 2007, 12:23 - İp: 212.***.**0.50
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Varsa yoksa kompak ve dslr like. En iyi onlar. ALlah Allah.

Tarih: 21 Eylül 2007, 12:24 - İp: 88.***.**4.248
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

xtolga çok teşekkürler böyle somut adım adım bilgiler gerçekten çok faydalı oluyor. Bazı şeyler daha netleşiyor. Tekrar teşekkürler ve aklına daha gelirse lütfen yaz. Bu arada buffaloyada bilgilendirmelerinden dolayı teşekkür ederim.

Biz amatörler, yeni başlayanlar doğal olarak makinanın belki çok önemli olan ama o an hem bilgisizlikten hem tecrübesizlikten bazı bölümleriyle ilgilenmiyor. Belkide anlamıyoruz. Bu durumda ya en yeni modele otomatikman (para yettiğince) yöneliyoruz yada alamıyoruz (belkide doğru seçim yapamıyoruz). Böyle kısa, net ama çok önemli ve değerli bilgiler amatörler ve yeni başlayanlar, ikilemde kalanlar için çok önemli.

Tabiki bu işin temel taşı Fotoğrafçı. Ama hem iyi fotoğrafçı hem iyi ekipman güzel olur. Biz hepsinin başlangıcındayız bize sabır gösterip açıklamalar yaptığınız için tekrar teşekkürler...

Tarih: 21 Eylül 2007, 13:32 - İp: 81.***.**9.145
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Murat eris ben olsam yeni başlayan birisi olarak dslr almam. Paramda yoksa hiç almam.Önce manuel kullanıma imkan veren bir slr like ile başlarım veya kompak.İyice öğrendikten sonra dslr alırım. Kim ne derse desin dslr kullanmak gerçekten zor. Ayrıca bir slr like parasına ancak bir objektif alabilme imkanı var.Bunların gözden kaçırılmaması lazım. 70-300 apo 450 ytl. 18-200 850 ytl.Az paralar değil b unlar.
Ayrıca video çekmiyor slr ler. Lcd den izleme imkanı yok. Mesela 9500 lcd sininde muharrik olması sebebiyle çok kullanışlı. Hele canon s2 linki dön babam dön her tarafa döner. Bunlar büyük kolaylık.
Ayrıca kalem pil avantajınıda unutmamalı.

Tarih: 21 Eylül 2007, 13:47 - İp: 88.***.**4.248