redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey’in Uzmanlık Alanı

Bu sıralar bazı arkadaşların da tartıştığı bir konu var. DSLR'ye verilen 2-3 kat para, DSLR-Like yada compact makinaların ulaştığı kaliteler gözönüne alındığında insanda nasıl bir duygu yaratıyor?

Pazarbey yanlış hatırlamıyorsam uzun bir süre S9500 kullanmıştı , bir süre de S9600'ü test amaçlı kullanmıştı.

Şimdi de Pentax K10D 'den esinlenilerek üretilen(!) zamzonuyla (GX-10) meşk ediyor.

K10D A100 diye kıvranırken A700 'ü de seçenekler arasına aldığımdan bir süre daha beklemeye karar verdiğim şu dönemde Pazarbey'e şu tarihi(!) soruyu sormak istiyorum.

Elini vicdanına koy da söyle: S9600'ü ve GX-10'u(ve onun nezdinde A100 ve muadili DSLR'leri) düşün. hangi objektifi alsam diye kıvranmalarımızı düşün. S9600'ün renklerini, GX-10'un optik vizöründen baktığın zamanki ayrılacağı düşün. İki makinanın renk doygunluğu ve gece çekimlerindeki performansını da düşünürsen, "daha fazla para verdim ama iyi ki böyle yapmışım da DSLR makina almışım" diyor musun yoksa içinde bir burukluk var mı?

Fotoğrafı göz çeker çok doğru bir söz ama gözün gördüğünü aynı şekilde algılayamayan bir makina da insana çok sıkıntı çektiriyor. (Akşam çekimleri ve renklerin soluk çıkması)

Tarih: 20 Eylül 2007, 11:41 - İp: 88.***.**6.101
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

HAyır olamaz yazdıklarımın tamamı gitmiş. Olamaz olamaz. Bilgisayarımda bir sorun var durduk yerde kilitlenip kapanıyor.
Neyse soruya geçelim. Redfve inan bazen hatamı yaptım diye düşünmeden edemiyorum. Dslr like ile dslr arasında kit lensler ile öyle ahım şahım bir fotoğraf kalitesi farkı yok. Hatta alışamamış olmadna mütevillit çoğu zaman kötü çıkıyor fotolar. Dur bunu bi göndereyim.

Tarih: 20 Eylül 2007, 13:04 - İp: 88.***.**5.57
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dslr den iyi bir fotoğraf almak için dslr like makina parasının birkaç katı para vermek lazım objektife. Tabi 3-4 tane almak lazım.Gelde çık işin içindem.
Bunların tak çıkar derdide cabası.
Ancak dslr almazsanız bu sefer buluşma ve sergilerde makinanızı çıkarmaya utanırsınız. Bir sır gibi saklarsınız koca koca slr lerin yanında.
Devam edecek.

Tarih: 20 Eylül 2007, 13:22 - İp: 88.***.**5.57
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Seni baroya şikayet edeceğim, ücretsiz iş yapıyorsun, cık cık cık.
Danışma ücrete tabi kardeşim

Pazar 28-300 gibi hödük bir objektif elbette sana çok iyi foto vermez. Ama şu var, kompakt ve dslr nin resim kalitesini kıyaslamak çok anlamsız geliyor bana.
Biraz klasik örnek olacak amma, aşağıda R1 ve f828 in sensörleri var. Komapktlarınki f828 inden de ufak, mercimek kadar bir şey. Şimdi neyi kıyaslayallım ki?

Kompaktlar sharpen, kontrast, renk ayarı gibi şeyleri -ortalama bir insanın zevikine göre- kendisi biçer .
DSLR ler de kendisi biçer ama onlar genelde çok kaygılı değil bu durumdan. İstersen kendin belirlersin bunları çekim aşamsında. İstersen raw çekersin eve gelince f değeri, enstantane hızı ve diyafram dışındaki her şeyi değiştirirsin.

Dadanagast derdi hep, en kötü dslr dslr-like makinelerden iyidir diye. Aynen katılıyorum.

Kit lensler ya da kalitesiz lensler bile adam gibi çekersek iyi sonuç verir ki pazarbey henüz farkına varmasa da kendi fotoğraflarında bu kalite hissediliyor zaten.
Mesela o kuş fotoğrafı, dijital işlemeye çok müsait bir fotoğraftı o.
Yüklediği portreler bence çok iyiydi.

#buffalo' tarafından 20.09.2007 13:37:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Eylül 2007, 13:36 - İp: 81.***.**7.49
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

Çok açık sözlüsün pazarbey

Tarih: 20 Eylül 2007, 13:37 - İp: 88.***.**2.231
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey'in açıklamalarının devamını bekliyorum.

Bunun yanında SLR-Like konusunda 1/1,6 inch'lik bir sensöre sahip S9600 üzerinde yoğunlaşıp ışık ve renk doygunluğu konusunu konuşur kıyaslayaylım diyorum.

Alfa 100 alıp en doğru ayarlarda bile gece çekimlerinde sıkıntı çekme olasılığımız çok yüksek.

GX-10 yada K10D alıp ISO konusundaki görece başarısıyla bu konuda mutlu olmak ama objektif çeşitliliği ve daha da önemlisi Alfa 100 kadar renk canlılığı başarısı alamamak var.

Objektifleri ile en az 2000 YTL verip mutsuz olmaktansa 800 YTL civarına bir S9600 alırım. gece çekimlerim K10D'ye yakın, doygunluğu da alfa 100'e yakın olur.

Elbette hiçbir değer bakımından SLR ile SLR-like kıyaslanamaz. Ama sonuç itibarıyle S9600 ile de elde edilen güzel fotoğraflar olacaktır. Şuan hala asteğmen olarak askerliğimi yapıyorum. bizim kışladaki fotoğraf merkezinde S9500 kullanıyorlar. Güler misin ağlar mısın?

Tarih: 20 Eylül 2007, 14:46 - İp: 88.***.**6.101
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

redfive BURADA ve devamındaki sayfalarda R1 ile 9500 ün raw larının karşılaştırmasına örnekler var.

Bakıp kendin karar verirsen herhalde daha iyi olacak.

Ayrıca canlı parlak renkler sence doğru renklermidir.

Renkler konusu içinde

BURAYA bakabilirsin.

Verdiğim linktede yazdığım gibi canlı parlak renkler istiyorsan kompak bir kamera seni fazlasıyla memnun eder.

Tarih: 20 Eylül 2007, 15:57 - İp: 88.***.**6.126
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

redfive, en kötü dslr nin 800 isosu en iyi komapktın 200 isosundan iyidir. buna emin olabilirsin. iso tuhaf ve sandığımızdan karışık bir denklem.sadece noise olarak algılamayın bunu. NR vs. 50bin tane şey giriyor işin içine.

eğer bir dslr-like ile gece çekimlerinde sıkıntı yaşamıyorsak aynı ortamda bir dslr ile hiç sıkıntyı yaşamayız merak etmeyin.

insanlar dslr almadan önce tedirgin olur, buna hiç gerek yok.

forumda ne zaman fuji hakkında bir laf edecek olsam üstüme çullanırlar, ama sana tavsiye boşver fujiyi, illede dslr-like alacaksan gidip fz50 al.

Kompaktların en büyük sıkıntısı alan derinliği kavamından nasiplerini almamalarıdır. Bunu es geçmeyin, fotoğraf alan derinliği demektir zaten.
Askerdeki 9500 konusunda şunu söyleyeyim , kışlada mantık olmaz

Tarih: 20 Eylül 2007, 16:03 - İp: 81.***.**7.49
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

ben de ilk dslr sahibi olduğum için 15-20 gündür,bana dslr ne kadar gerekli sorularını kendime soruyorum.Ama makineyi tanıdıkça ve Özellikle As,onixion ve diğer forum daki arkadaşların destekleri ile makineyi çözmeye çalışıyorum.Makineyi kavradıkça bir o kadar da kompakt makineden uzaklaşıyorum.Aralarında ki avantajlar ve dezavantajlar çok farklı.
Dslr nin tadı gerçekten çok çok farklıymış.
Ama kompakt makinenin kullanım kolaylığı,taşınabilirliği tartışılmaz bence.Bence İkisi de bulunmalı.
Ama bu direk kompakt-dslr geçişinden önce arada dslr-like sınıfınında olmasının daha iyi ve pozitif olacağı düşüncesindeyim.

Tarih: 20 Eylül 2007, 16:17 - İp: 85.***.**9.67
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Ultra kompaktan gelişmiş DSLR ye kadar birçoğunu kullandım. Eğer fotoğrafı hobi olarak görüyor ve zevk alıyorsanız mutlaka DSLR alın derim. Ne aldığınız çok da önemli değil, şu ana kadar kullandığım Tüm DSLR lerden zevk aldım.

Pazarbeye gelince onun için makinenin DSLR yada kompakt olması öenmli değil, yeterki çift kart yuvası olsun

Tarih: 20 Eylül 2007, 16:37 - İp: 212.***.**0.50
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Tolga pazarbey için sorunun cevabını vermişsin.

Çift kart yuvası.

İşte bütün mesele burada.

Tarih: 20 Eylül 2007, 17:06 - İp: 88.***.**6.126