kilmanoglu
kilmanoglu (üye)
Trabzon / Amatör

Panasonic Ve Four Thirds

dostlar merhaba,
hep canon nikon tartışmaları ile doldu forum sayfaları... panasonic olympus ile karşı bir cephe oluşturdu.. ve ortaklıklar kuruldu.. leica ve sigma four thirds lenslerle bu cepheye destek vermeye başladılar.. dostlar, üstadlar ve firma sahipleri nereye gidiyoruz, ne yapmalıyız... avantaj ve dezavantajlar.. bana panasonic sıcak bir marka gibi geliyor ve görüntü kalitesi olarak da iyiler.. olympus un kalitesi tartışılmaz bence, belki yaygınlığı fazla yok.. ama şimdi değişiyor galiba...

bence bu konu yeni başlayacaklar için bir süre daha düşünmelerine sebep olacak... üzgünüm ama kendimden biliyorumm...

kolay gelsin..

Tarih: 26 Şubat 2006, 22:53 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

haklisin kilmanoglu..
iste panasonic L1.. ustelik muthis bir makine gorunumunde..
compact'larda leica lensi yeter diyorduk.. simdi kit lensi olarak verilen leica 14-50 f/2.8-3.5 mega ois icin ne denilecek?
benim su anda, birinci favorim d200 ve ikincisi kesinlikle L1.. (L1'i her ne kadar hic gormemis olsam da..)
.......
bu arada e-330 icin belki tipsiz bir makine deniliyor, ama ele bu kadar guzel oturan kac tane makine var merak ediyorum.. L1'daki gibi live preview olayi da cabasi..

Tarih: 27 Şubat 2006, 12:19 - İp: 62.***.**2.10
kilmanoglu
kilmanoglu (üye)
Trabzon / Amatör

tam 20d de karar kılmışım... lenslerimi ayarlamışım... hatta cf card aldım onu bile geri gönderdim... bu bize yapılır mı... gerçi böyle bi durum bekleniyordu ama ben four thirds olayına takıldım... şimdi canon alsam lenslerimi ona göre alacam... ileride panasonic almaya kalktın mı, tüm takımı yeniden kurmak gerekecek... acaba diyorum ucuz tarafından olympus e-500 mü alsam da geçişi kolaylaştırsam... leica ve sigma da lens konusunda four thirds ürünlerini tanıttı... 20d nin biraz daha ucuzlamasını bekliyorum... 2. elleri var 1400 ytl civarında ama insan güvenemiyor... yanına tamron 24-135 ve sigma 80-400 alacam... bu iki lensin referansları çok iyi..

kendine iyi bak...

Tarih: 27 Şubat 2006, 13:01 - İp: 81.***.**5.225
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

canon'un 30d'si harika kilmanoglu.. fiyat olarak da 20d'den daha ucuza olacak..
her ne kadar ozellikleri acisindan ayni olsa da (benzer), gorunumunun ve body kalitesinin satacagi kesin..
ama iste nikon'un d200 olayi var.. ve en son panasonic L1..
sanirim L1, olympus lenslerini kullanacak..
ama gel gor ki, e-500 almak bence hic de iyi bir fikir degil.. e-500 alsan, yaninda lenslerini de alacaksin.. asil parayi makineye vereceksin.. iki tane kit lensinin degeri cok da fazla degil.. ve sonunda satarim yerine L1 alirim dediginde cok zarar edersin..
bence L1 icin bekle biraz daha..
ben olsaydim kesinlikle beklerdim.. tamam canon 20d ve 24-135 ve 80-400 harika comco olurlar ama bu makineleri iyice gormeden kararimi vermezdim..
acikcasi, ben su anda aliyor olsaydim, ne yapar ne eder d200 almaya calisirdim.. ileride tele lensi falan dusunurdum.. sana yanlis gelebilir..
ve L1 olayi tabii ki.. lens olayi ne kadar genis olacak bilinmez su anda.. ama eminim ki panasonic-leica-olympus birlikteligi cok kisa zamanda meyvelerini vermeye baslayacaktir.. daha kac tane daha L1 icin leica lensi gorecegimizi bir allah bilir..

tabii yine de sen bilirsin..

Tarih: 27 Şubat 2006, 13:39 - İp: 62.***.**2.10
kilmanoglu
kilmanoglu (üye)
Trabzon / Amatör

üstadım bekle bekle çatlayacam... her gün her saat dpreview ın news larını karıştırmaktan canım çıktı... bu gidişle ben gözüm açık gidecem...

d200 beni aşar gibi geliyor... 20d yada dediğin gibi 30d.. biraz bekleyip L1 i de görecem... bu arada sigma 5 tane lens duyurdu four thirds için... 50-500 var mesela, 100-1000 yapıyor focal çarpanı hesaba katarsan...

allah hepimize sabır versin...

Tarih: 27 Şubat 2006, 13:50 - İp: 81.***.**5.225
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

haklisin beklemek olmuyor..
sigmanin yeni lenslerinin cikmasi da tam isabet dedigin gibi.. panasonic icin de harika bir zemin..
30d'nin harika oldugunu soylemeliyim.. ama buyuk ihtimalle fiyati L1'dan yuksek olacak.. tabii bekleyip gorecegiz..
....
sigma lensinin kalitesi canon'unkinin yerini alamaz bence ama leica lensler rahatlikla alir.. bence L1'in test raporlari verilinceye kadar bekle.. belki birkac tane daha lens cikartiverirler..(leica)
..ondan sonra da canon 30d alirsan uzulursun..
...........

bu arada 1000mm de ne guzel olur.. (saka bir yana canon 30d uzerinde de 800 yapiyor..)

Tarih: 27 Şubat 2006, 13:56 - İp: 62.***.**2.10
emrahçınar
emrahçınar (üye)
Denizli / Amatör

100-1000 mi?

Tarih: 27 Şubat 2006, 18:39 - İp: 81.***.**9.49
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet emrah.. sigmanin 50-500'unu (nam-i diger bigma lensi) olympus digitalle kullandiginda, 2.0x crop yuzunden 100-1000mm gibi olacak..
fena degil valla..

Tarih: 27 Şubat 2006, 18:47 - İp: 62.***.**2.10
  • 1