talos
talos (üye)
Ordu / Amatör

Panasonic Fz35/38,nikon P100,canon G11

öncelikle herkese selam,bu ilk mesajım kompakt makinamı sattım,şimdi beni yarı yolda bırakmayacak,aldığıma pişman olmayacağım bir slr-like arıyorum.başlıktaki üç makina arasında kaldım.aslında sony HX1 de vardı ama onu eledim.ama sizlerin görüş ve değerlendirmeniz sonucunda bir karara varmak istiyorum.bu makinalar konusunda tam bir bilgiye sahip değilim.adı geçen makinaların seviye ve fiyat aralığında başka model önerilerinize de açığım

Tarih: 24 Haziran 2010, 17:25 - İp: 78.***.**6.152
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ciddi compact ariyor isen tabikide G11.Hem lens kalitesi,hem flash performansi ve en oneliside sensorunun digerlerinden buyuk olmasi onu ustun kilan oelliklerden bir kaci.Amacin kaliteli fotograflar cekmek ise G11 den iyisini zor bulursun.Ama ben HD video isterim,sunu isterim,zoom cok olsun 30x olsun su olsun bu olsun dersen ben oylelerine artik cevap vermiyorum.Resim kalitesini bir videoya satiyorlar gicik ediyorlar beni...Git video kamera al isini tam gorsun yani...

Tarih: 25 Haziran 2010, 16:02 - İp: 221.***.**6.23
talos
talos (üye)
Ordu / Amatör

ozansan dobra konuşmana bayıldım tabii ki fotoğraf makinası fotoğraf için alınır.cep telefonuda bir zamanlar sadece konuşmak içindi ama şimdi bir kahve yapamıyor fotoğraf makinesi üreticileride bir ondan bir bundan birsürü özellik ekleyip ilgi çekmeye çalışıyor.tavsiye için teşekkürler.G11 i biraz daha yoğunlaşayım

Tarih: 25 Haziran 2010, 20:29 - İp: 78.***.**3.121
ozansan
ozansan (üye)

Cep tellerde ayri bir hikaye tabiki.Sen sen ol alirken sensor buyuklugunu her zaman 1.derecede kalite kriteri say.Zaten o buyuk olunca arkasindan diger kalitelerde ilave geliyor.Canon G11 ile S90 ayni sensore sahip mesela.1/1.7 '',yani 43mm kare.Diger ucuzlarda bu buyukluk mesela en ucuzlarda 1/2.5'',yani 25mm kare.Mesela resim yapacaksin ve sana 2 kagit verdiler birisi digerinden 2 kat daha buyuk.Hangisine daha cok detaya girip ayrintili cizimler yapabilirsin?Cizim yapan insandaki kabiliyete gorede degisir diyebilirsin ama her cizim yapanda resam degil yani!!!O zaman ne diyoruz buyukluk farkeder.Gavurlarin size matters dedikleri hikaye

Tarih: 26 Haziran 2010, 15:39 - İp: 221.***.**6.23
talos
talos (üye)
Ordu / Amatör

zaten G11 in fiyatı diğer çok özellikli görünen modellerden daha yüksek.sanırım bu da kalite farkını açıklıyor.yanlız sensör büyüklüğü hesaplamasını tam anlayamadım,bende genelde jeton geç düşerde
1/1.7 nasıl 1/2.5 ten daha büyük olabiliyor?

Tarih: 26 Haziran 2010, 20:13 - İp: 78.***.**6.28
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

1/1.7 1e daha yakın sonra 2 3 diye gider....1/ yanındaki rakam ne kadar büyükse sensör boyutu o kadar küçük demektir......
büyüyor küçülüyor...
3 2 1 ----- 1/1.5 1/2 1/3

#okiii' tarafından 26.06.2010 20:39:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Haziran 2010, 20:38 - İp: 78.***.**1.136
ozansan
ozansan (üye)

http://en.wikipedia.org/wiki/File:SensorSizes.svg
okii arkadas olyin mantigini aciklamis.Bu adresde ayrintili rakamlar verilmis bakarsan daha net gorebilirsin.

#ozansan' tarafından 27.06.2010 05:12:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Haziran 2010, 05:09 - İp: 221.***.**6.23
talos
talos (üye)
Ordu / Amatör

şimdi anladım, okey

Tarih: 27 Haziran 2010, 20:59 - İp: 188.***.**5.149
hakanalemdar
hakanalemdar (üye)
İstanbul / Amatör

Sn. Talos,

G11 kullanıcısı olarak alternatif bir ürün arayarak kaybedeceğiniz zamanı
makinenin kullanım özelliklerini tecrübe ederek geçirmenizin faydalı olacağı
kanaatindeyim.

Arkadaşlarımızın paylaşımlarında olduğu üzere video konusunda büüyk
beklentilere girmek bence satış stratejilerine yeni düşmek gibi görülüyor.
Üstelik 640x480 30fps video ve çekim esnasında zoom pek yabana atılacak
özellikler değil.

EOS serisine geçseniz bile el altında tutulabilecek bir makinadır.
Saygılarımla,

Tarih: 2 Temmuz 2010, 17:37 - İp: 88.***.**7.126
talos
talos (üye)
Ordu / Amatör

aslında G11 hiç düşünmeden alabileceğim bir makina.ama 1000 lira gibi bir fiyatı var ve eminim bu fiyatı sonuna kadar hak ediyordur.slr-like lere gelince;sanırım iyi bir kompakt benim işimi bir slr-like den daha iyi görür diye düşünüyorum.o yüzden fiyat performans bakımından iyi bir kompakt arıyorum.en azından G11 e bir alternatif arıyorum.
bugün araştırırken fujifilm finepix F200EXR yi gördüm.bu makine ile çekilmiş test çekimleri oldukça tatmin edici geldi.tabii bu benim gibi bir aceminin görüşü sizlerden öğrendiğim ''sensör büyüklüğüne dikkat et'' kriterini göz önünde bulundurdum.bu aletin 1/1.6 süper CCD EXR sensörü var.üretici firma diğerleri gibi m.piksel artırmak yerine sensör büyklüğü ve foto kalitesine önem vermiş.fiyatı 500 lira civarında.bu makinayla ilgili ayrı başlık açmayı gereksiz buluyorum,ve siz değerli üstadların yorumlarını bekliyorum.

Tarih: 2 Temmuz 2010, 20:51 - İp: 188.***.**0.31
ozansan
ozansan (üye)

f200EXR da buyuk sensor var ama bir tek de ovar baskada birsey yok.Onunla gidecek ne hizli bir lens nede iyi kalitede bir lens var,nede iyi bir ekran .Ondan sonra,kullanicisa alternatifler sunacak manual ayarlamalar hemen hemen hic yok .Bas cek tarzinda basit bir makina ve ayrica fokuslama sorunlari yasiyor gece cekimlerinde.Birde gurultulu bir mekanizmasi var fokuslama yaparken falan.Nerden biliyorum;Aldim ,denedim,1 gun sonra geri verdim.50 lira ver al deseler tum samimiyetimle soyluyorum almak istemem.Beles olursa tabikide alirim bulunsun hanim kullanir falan diye...
Alinmasin bu makinayi kullanan arkadaslar ama buda benim deneyimim...

#ozansan' tarafından 03.07.2010 11:48:46 tarihinde düzenlendi.

#ozansan' tarafından 03.07.2010 11:51:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Temmuz 2010, 11:44 - İp: 221.***.**6.23