mugen88
mugen88 (üye)
İstanbul / Amatör

Panasonic Fz28

Merhaba. Ben fotoğraf çekmeye yeni başladım sayılır, stüdyoda da vesikalık çekimlerim falan oldu ama çok profesyonelce değil... Yeni başlamış sayılan biri için DSLR makine fazla gelirmi? yada slr like mı uygun gelir onu öğrenmek istiyordum.
Şu an aklımda olan makine Panasonic FZ28 bu makine hakkında fikirleri olanlar lütfen paylabilirler mi? şimdiden teşekkürler

Tarih: 12 Kasım 2008, 16:45 - İp: 78.***.**4.119
mugen88
mugen88 (üye)
İstanbul / Amatör

kimsenin bilgisi söleyecek bişeyi yok mu ya :S

Tarih: 12 Kasım 2008, 22:44 - İp: 78.***.**4.119
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Giriş seviyesi DSLR makineler, kullanım kolaylığı açısından SLR-Like makinelerden hiç de geri değiller.
Öte yandan giriş seviyesi DSLR ler (D40X, K100D Super, A-200, E-420 vb) fiyat olarak bazı SLR-like makinelerden de ucuzlar.
Bu durumda SLR-like makinelerin bir tek üzerlerindeki sabit objektifin oldukça geniş aralıklı (36-400 gibi) olması avantajından söz edilebilir. Nitekim DSLR alınırsa muhtemelen18-70 veya 18-55 gibi tele kabiliyeti daha az bir kit lens ile beraber kullanılacak (en azından başlangıçta)
Ancak yeni nesil kit lenslerin bile, SLR-Like makinelerin sabit objektifinden daha keskin olacağını söyleyebiliriz.
Bir de SLR-like makinelerin makro kabiliyetlerini DSLR makinelerde ancak pahalı bir makro objektifle karşılayabiliyoruz.
Ve de D-90 haricinde hiçbir giriş seviyesi DSLR de video çekim özelliği bulunmaz.
Benim için dert değildir ama, amatörüm yeni makine alacağım diyenlerin pek çoğu video çekim özelliği de isterler ve DSLR makinelerde bu özelliğin olmadığını öğrenince hayal kırıklığı yaşarlar.
Son olarak, kullanım kolaylığını dert ediyorsanız, giriş seviyesi DSLR makineler, hazır çekim modları ve sahneleri ile SLR-Like makineleri hiç aratmayacaktır.

Ben size mütevazi bir bütçe ile başlangıç yapmanızı ve aşağıdaki makinelerden birisinini almanızı önereceğim:

Canon 450D veya 400D (400D eski model olmakla birlikte gönül rahatlığı ile alır ve memnun kalırsınız, bütçeniz elveriyorsa 450D ye yönelin)

Nikon d40X veya D60 (Canon için yazdıklarım bu iki model için de geçerli)

Sony a-200 veya a-300 (yine ucuzdan pahalıya sıraladım ve yukarıda yazılanları aynen tekrar ediyorum)

Olympus E-420 veya E-520 ( aynen)

Pentax K100D Super veya K200D (aynen)

Her markadan 2 model sıraladım ve birincisi daha ucuz olanı. Ancak ucuz olanı de tüm beklentilerini karşılayacak ve seni geliştirecektir. Tabi emek verirsen ve vakit harcarsan. Burada vakit harcamak, para harcamaktan daha iyi bir kendini geliştirme yoludur.

SLR-Like makinelerin eli yüzü düzgün olanları ise Fuji,Panasonic,Sony vs. zaten yukarıdaki DSLR ler ile benzer fiyattalar.

Takdir senin,

Tarih: 12 Kasım 2008, 23:19 - İp: 78.***.**1.175
mugen88
mugen88 (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim fikirlerin için hemen bakıyorum makinelere

Tarih: 12 Kasım 2008, 23:22 - İp: 78.***.**4.119
shettam
shettam (üye)
İstanbul / Amatör

bende yazdan beri fz 18 almak için kıvranıyordum fakat daha sonra nikon p80 daha cazip geldi gözüme. Fakat sitedeki arkadaşlara sorduğum sorularda DSLR-like ların 2. el de ölü olduğunu (daha iyi bir makinaya geçmek istediğin zaman ) söylediler ve hakikatende biraz araştırdıktan sonra aşağı yukarı aynı fiyatlara ( özellikle yurtdışından alma imkanın varsa ) SLR'a sahip olabilirsin.Acele etme ve çok araştır gerekirse defalarca aynı soruları sor herkese ama iyi karar ver. Araştırınca insan istediğini buluyor. Eminimki sende bulacaksın

Tarih: 13 Kasım 2008, 03:19 - İp: 195.***.**8.228
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle fotoğraf makinesini hangi amaçla kullanacağın çok önemli.yani makro ve tele zoomlu fotoğraflara meraklı isen fz28 isabet olur.çünkü bunlara dslr lerde çekmeye kalksan ayrı ayrı lenslere para vermen gerekli buda kabarık bir bütçe gerektirir.yok eğer portre ağırlıklı ve genel çekimler yapacaksan dslr yi şiddetle tavsiye ederim kalite farkı bir hayli fazla oluyo.bende fz18/ var çok memnunum.satarsam dslr alabilirim.en büyük handikapı benim açımdan lenslerinin değiştirilir olması .fazla lens daha çok yer kaplayacak.açıkcası tefarru atlarla fazla uğraşmak istemiyorum.eğer bu işe fazlası ile meraklı iseniz dslr derim.yok kaliteli bişi olsun her işimi onla yapayım derseniz fz28 yeterli olur sanırım.slr-like panasonic hem kalite olarak hemde fiyat olarak rakiplerinden öndeler.yurt ışından alacaksan fz28 al çünkü fz18 daha pahalı.umarım mutlu olacağın makineyi alırsın.

Tarih: 13 Kasım 2008, 08:31 - İp: 78.***.**3.158
mugen88
mugen88 (üye)
İstanbul / Amatör

dadas senle aynı fikirdeyim bnde bir de yeni başlayacağım için okadar çok para da vermek istemiyorum belli olmaz 1 2 ay sora sıkılabilirimde evet yurtdısından getirtecem fz 28 i yaklasık 420 ytl falan.. bu arada herkese cok teşekkür ederim düşüncelerini paylaştıkları için

Tarih: 13 Kasım 2008, 20:16 - İp: 78.***.**4.119
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

şimdiden hayırlı olsun.fiyat inanılmaz uzuc.ben bir iki önemsiz tavsiye bunun yanında bir yedek batarya ve kingston bellek kartı da getirt derim fiyatları çok uygun abd de.kingston şart değil ayarı diğer kaliteli modellerde olabilir.

Tarih: 13 Kasım 2008, 22:40 - İp: 78.***.**3.158
erocank
erocank (üye)
Aydın / Amatör

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 27 Aralık 2008, 16:45 - İp: 88.***.**9.96
  • 1