ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Öyle Bir Makine Arıyorum Ki...

Ben 5 yıl kadar önce Kodak DX6340 almıştım. Bu makine 3.1 MP 4X optik zoom özellikli bir dijital kameraydı. Ne amatör kameraydı, ne de profesyonel. D-SLR like hiç değildi ama o kadar güzel fotoğraf çekiyordu ki, onunla çektiğim kadar güzel ve kaliteli fotoğrafları daha sonra SLR kameralarımla bile yakalayamadım.

İşte ben şimdi yeni bir kamera almak üzereyim ve buna benzer bir kamera arıyorum. Pırıl pırıl, renkleri son derece doğal, kaliteli fotoğraflar çeken bir kompakt kamera...

Kodak, Canon, Nikon, Sony, Panasonic.. Bunların kompakt ve D-SLR like modellerinin en popüler olanlarını araştırdım ve henüz aynı tadı veren bir kamera göremedim. Orjinal fotoğrafları 1/1 boyutlarda inceleyince hepsinin foyası ortaya çıkıyor. Detay yok. Eski kamerama en yakın detayı sadece Canon Powershot SX100 IS adlı makinenin örnek fotoğraflarında gördüm.

Bu konuda fikri olan deneyimli ve objektif üyelerin düşüncelerini yazmalarını bekliyorum. Lütfen sadece bir kamera kullanıp kendi kamerasını övecek forum fareleri yazmasın.

Tarih: 11 Aralık 2008, 09:45 - İp: 194.***.**9.244
erkutberk
erkutberk (üye)
İstanbul / Meraklı

Makinenizi güle güle kullanın. Ama kompakt olarak daha küçük ve ucuz bir alternatifiniz vardı. Panasonic TZ1. Çok fazla araştırmadan TZ1 almıştım ve sizler kadar detay bilgim yok ama bakıyorum da çok iyi bir tercih yapmışım. D-SLR almak üzereyim ve neredeyse TZ1'i satacaktım. Ama 40D'nin yanında kalması daha iyi olacak.

Karşılaştırma linki aşağıda.

http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/compare/1653-1306-1200-1483.html

Tarih: 13 Aralık 2008, 19:27 - İp: 94.***.**1.82
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

canonnun yeni çıkan 20x zumlu cmos sensörlü mükinası bayağı iyi bişeye benziyor.

Tarih: 14 Aralık 2008, 01:38 - İp: 88.***.**1.17
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

hangisi abi sx10 mu? sx1 mi?

Tarih: 14 Aralık 2008, 01:53 - İp: 78.***.**1.114
ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Canon SX1 CMOS sensörlü, Canon' un DiGiC IV işlemcisini de barındıran, 28 mm geniş açıdan başlayan ve 20X zoom yapan bir makinesi, Türkiye' deki mağazalarda henüz pek duyulmadı ama eli kulağında. Güzel bir makine. 35 kamera eşdeğeri olarak objektifi 28-560 mm objektifi var.

Aslında kullanıcılar yüksek zoom olunca seviniyorlar da, 10-12 X zoom' dan sonra pratikte çekim yapmak zorlaşıyor ve genellikle hem iyi bir diyarfram değeri, hem de tripod gerekiyor, pırıl pırıl, ayna gibi fotolar için. Yoksa fotoğaflar belirli bir kalitenin üzerine çıkamıyor.

Tarih: 14 Aralık 2008, 08:51 - İp: 194.***.**8.30
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

arda balkan öyle değil işte. Fujinin s100 fs sini test ettim. Oda 400 mm ye denk gelen bir objektife sahip. Full telede 1/50 de bile çekim yapmak mümkün titreşim engelleme sistemi sayesinde.Eminim canonda bu konuda çok iyi olacaktır. 560 mm de 1/100 enstantanede çekim yapmak mümkün olabilecektir.
Ayrıca cmos sensörlü olduğu için yüksek ısoyada çıkmak mümkün olabileceğinden yüksek diyafram değerinin sorun olacağını sanmam.
Tripod bu tür mikanaların hiçbirisinde gerekmiyor.
Ayrıca makina full hd video çekiyordmuş.

Tarih: 14 Aralık 2008, 13:39 - İp: 88.***.**1.17
serhat22
serhat22 (üye)
Bursa / Meraklı

fuji s100 ü denedinizmi desem size? bence gayet güzel bide compact flash kart takınca uçuyor bence bi bakın derim saygılarımla..

Tarih: 14 Aralık 2008, 15:41 - İp: 88.***.**8.102
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

bende fz18 var.18x zoomda tripotsuz çekim rahatlıkla yapıyorum.elbette bu rahatlığı sağlayan titreşim önleyici sistem.bunuda şimdilik en iyi panasonic yapıyo.canonun ondan aşağı kalacağını sanmam.

Tarih: 14 Aralık 2008, 17:02 - İp: 78.***.**2.207
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

dadaş inan bana bu konuda hepsi çok iyi. Tripod hiç gerekmiyor.

Tarih: 14 Aralık 2008, 17:44 - İp: 88.***.**7.94
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

doğrudur abi.titreşim önleyici özelliğe bazıları burun kıvırsada ben memnunum.çok işe yarıyo...

Tarih: 14 Aralık 2008, 20:07 - İp: 78.***.**2.207
ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Ben uzun zamandır kompakt makine kullanmamıştım ve takip de etmemiştim, demek ki IS (image stabilization) veya başka ne isim veriliyorsa, bu sistemler iyi çalışıyor. Ben Canon SX100 IS ile ilk tele denemelerimi inşallah yarın işyerime gittiğimde yapacağım. Evdeki denemelerimde iyi sonuçlar veriyor gibi. Bu arada, bugün de eşime Sony DSC S370 aldım ve yarın götürüp iade edeceğim. Sony neden markasını bu derece batıran, gereksiz ve saçma sapan birşey üretmiş anlayamadım. Sony' dir, kötü değildir diye araştırmadan aldım ama makine tam bir facia. Canon SX100' ün apaydınlık çekim yaptığı ışık ortamında bir fotoğraf çekti çaput gibi. Utanmadan üzerine de 7.2 MP falan yazmışlar. Ayrıca video çekim yaptığınızda, makinenin üzerinde sesli izleyemiyorsunuz. Yarın iade edip başka bir kamera alacağım.

Tarih: 14 Aralık 2008, 22:04 - İp: 194.***.**8.30