ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Öyle Bir Makine Arıyorum Ki...

Ben 5 yıl kadar önce Kodak DX6340 almıştım. Bu makine 3.1 MP 4X optik zoom özellikli bir dijital kameraydı. Ne amatör kameraydı, ne de profesyonel. D-SLR like hiç değildi ama o kadar güzel fotoğraf çekiyordu ki, onunla çektiğim kadar güzel ve kaliteli fotoğrafları daha sonra SLR kameralarımla bile yakalayamadım.

İşte ben şimdi yeni bir kamera almak üzereyim ve buna benzer bir kamera arıyorum. Pırıl pırıl, renkleri son derece doğal, kaliteli fotoğraflar çeken bir kompakt kamera...

Kodak, Canon, Nikon, Sony, Panasonic.. Bunların kompakt ve D-SLR like modellerinin en popüler olanlarını araştırdım ve henüz aynı tadı veren bir kamera göremedim. Orjinal fotoğrafları 1/1 boyutlarda inceleyince hepsinin foyası ortaya çıkıyor. Detay yok. Eski kamerama en yakın detayı sadece Canon Powershot SX100 IS adlı makinenin örnek fotoğraflarında gördüm.

Bu konuda fikri olan deneyimli ve objektif üyelerin düşüncelerini yazmalarını bekliyorum. Lütfen sadece bir kamera kullanıp kendi kamerasını övecek forum fareleri yazmasın.

Tarih: 11 Aralık 2008, 09:45 - İp: 194.***.**9.244
ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Herkese selam,

Araştırdım, bütçeme en uygun seçenek olarak Canon SX100 IS seçtim ve bugün satın aldım. Sonuç olarak bir Pentax K10D sahibiyim, bu yedeği ve sürekli yanımda taşımak için aldığım kamera.

Yalnızz, e0s ve puskas, bugün öyle bir kompakt makine gördüm kiii, elime alıp uzun uzun test ettim, bir sürü fotoğraf çektim. Vallahi satıcı kabul etse benim Pentax K10D ile bile değişirdim. Gerçekten güzel makinaydı.

Panasonic DMC LX2. Fiyatı 1050 YTL idi.

Neyse, Canon PowerShot SX100 IS aldık, rahatladık. İlk sonuçlardan memnunum. Henüz her tür çekim denemedim ama makro denemelerinden tatmin edici sonuçlar aldım.

İştirak edip fikirlerini yazan herkese selam ve sevgiler.

Tarih: 12 Aralık 2008, 22:33 - İp: 194.***.**8.30
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Yaa niye Canon aldın yaaaa... kim dedi ki sana Canon al diye... nikon varken..

Neyse şaka bi yana hayırlı olsun.

Tarih: 12 Aralık 2008, 22:43 - İp: 92.***.**8.147
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

LX3 bildiğimiz kompaktlardan değil zaten üstün birşey

Tarih: 12 Aralık 2008, 23:15 - İp: 78.***.**9.12
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Dediğim gibi boyut problemi olmasa R1 çok iyi bir tercih,
Ama cebimde, evrak çantamda filan taşıyabileceğim bir şey istiyorum.
puskas, F100D de bu anlamda boyuttan kaybediyor benim için.
eOs, verdiğin linkteki R1 çok cazip duruyor, koleksiyoncu damarımı bastırmak için çok gayret etmem gerek bundan sonra

Tarih: 12 Aralık 2008, 23:20 - İp: 78.***.**0.49
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Hayırlı olsun sx100 makineniz , güle güle kullanın .
çok iyi tercih .
tek rakibi yine canon.

Tarih: 12 Aralık 2008, 23:47 - İp: 85.***.**6.77
ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

e0s Canon aldım , çünkü incelediklerim içinde fiyatı ve çekim kalitesiyle bana en uygun olanı olmasının dışında, Canon markasına güveniyorum. Bunun yanında teknik servis konusunda en ciddi ve doyurucu çalışanın da Erkayalar olduğunu görüyorum. Bir sorun yaşamamayı umuyorum, yaşarsam da e0s var dedim. Herkese teşekkürler, önümüzdeki haftadan itibaren ilk denemeleri burada yayınlarım inşallah.

Tarih: 13 Aralık 2008, 08:40 - İp: 194.***.**8.30
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

hayırlı olsun...

Tarih: 13 Aralık 2008, 11:11 - İp: 78.***.**0.157
ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Ve işte SX100 IS' in ilk denemelerinden. Kameranın çektiği altıncı fotoğraf. http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=305995

Tarih: 13 Aralık 2008, 14:13 - İp: 194.***.**8.30
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

hayırlı olsun en iyi seçimi yapmışsın.. güle güle kullan.. LX2 hakkında da şöyle söyleyim: SX100'ün image kalitesi LX2 ten daha iyidir.. Birşey kaybetmedin yani..

Tarih: 13 Aralık 2008, 18:40 - İp: 78.***.**3.57
ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Teşekkürler puskas. İlk çekimlerden memnunum ama henüz makineyi iyice kurcalama vaktim olmadı. İyi fotoğraf çekmenin ve fotoğraf kalitesini etkileyen faktörlerin üzerine biraz konuştuk ama çok önemli bir faktörü şimdi yeri gelmişken ekleyelim. İyi fotoğraf çekmenin bir sırrı da, makineye hakim olmak ve onunla bütünleşmektir. Ne kadar hakim olursak, ne kadar bütünleşirsek, o kadar başarılı sonuçlar alırız. Öyle değil mi?

Tarih: 13 Aralık 2008, 19:02 - İp: 194.***.**8.30