ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Öyle Bir Makine Arıyorum Ki...

Ben 5 yıl kadar önce Kodak DX6340 almıştım. Bu makine 3.1 MP 4X optik zoom özellikli bir dijital kameraydı. Ne amatör kameraydı, ne de profesyonel. D-SLR like hiç değildi ama o kadar güzel fotoğraf çekiyordu ki, onunla çektiğim kadar güzel ve kaliteli fotoğrafları daha sonra SLR kameralarımla bile yakalayamadım.

İşte ben şimdi yeni bir kamera almak üzereyim ve buna benzer bir kamera arıyorum. Pırıl pırıl, renkleri son derece doğal, kaliteli fotoğraflar çeken bir kompakt kamera...

Kodak, Canon, Nikon, Sony, Panasonic.. Bunların kompakt ve D-SLR like modellerinin en popüler olanlarını araştırdım ve henüz aynı tadı veren bir kamera göremedim. Orjinal fotoğrafları 1/1 boyutlarda inceleyince hepsinin foyası ortaya çıkıyor. Detay yok. Eski kamerama en yakın detayı sadece Canon Powershot SX100 IS adlı makinenin örnek fotoğraflarında gördüm.

Bu konuda fikri olan deneyimli ve objektif üyelerin düşüncelerini yazmalarını bekliyorum. Lütfen sadece bir kamera kullanıp kendi kamerasını övecek forum fareleri yazmasın.

Tarih: 11 Aralık 2008, 09:45 - İp: 194.***.**9.244
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

S5 al hocam....ayarındanda 5mp yap.....Gerisi hikaye...

Tarih: 11 Aralık 2008, 16:24 - İp: 85.***.**3.240
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

bence bu yaklaşımda yanlış, makina 8MP, 5MP yapınca mevcut piksellerin 5MP kısmını kullanmıyor gene 8 çekip5 MP kaydediyor.

Arkadaşımızın kodak makinasından memnuniyeti eskiden makinalar daha kaliteli oluyordu.Arkadaşımda A75 var bu günkü A serilerinin çoğundan daha iyi fotograf çekiyor.

Sebep ise şu o eskiden bu yana değişen, 1/2,5" ölçüsünde ki CCD ler hiç boyut olarak yerinden oynamadı,aynı boyuttaki CCD nin içine daha fazla piksel photodiod sığdırıldı.Bu insanoğluna atılan bir kazık,minik bir kandırmaca falan filan.Ne kadar ekmek o kadar köfte kısacası.

CCD yada CMOS ne kadar büyür o zaman kalite artar.

Size tavsiyem 2. el bile olsa gidin bir SONY R1 alın.DSLR gibi dertli değil DSLR like gibi gereksiz pahalı değil.Tabiki eski bir makina ama SLR like kategorisinde olsada 24-120 zeiss 2,8 mercekli ve APS-C ölçüsünde sensöre sahip iyi bir makina.

Canon Sx10 SX1 bunlarda yeni nesil çok iyi makinalar, ama G10 benim bu kategorideki tavsiyemdir.

Tarih: 11 Aralık 2008, 16:46 - İp: 85.***.**8.136
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@eos haklısın ama güzel kadın niye çekmiyorlar bende bilmiyorum

@ardabalkan yazdıkların bilmeyen bir insanın kafasını karıştıracak nitelikte yazılar.. tepkim o yüzdendir... ayrıca aynı ortam farklı ortam tepkim değişmezdi... Aynen burda olduğum kadar rahat konuşurdum.. Kimden neden korkucam? Meseleyi kişiselleştirmenin de bir alemi yok şuan..

Kodak, Canon, Nikon, Sony, Panasonic.. Bunların kompakt ve D-SLR like modellerinin en popüler olanlarını araştırdım ve henüz aynı tadı veren bir kamera göremedim. Orjinal fotoğrafları 1/1 boyutlarda inceleyince hepsinin foyası ortaya çıkıyor. Detay yok

Panasonic Fz50 ve Fuji'nin S6000FD'nin sonuçlarını hiç görmedim sanırım..

http://www.dpreview.com/gallery/fuji_s6500_samples/

http://www.dpreview.com/gallery/panasonicfz50_samples2/

bu 2 makineyi incele derim

Tarih: 11 Aralık 2008, 17:04 - İp: 78.***.**9.165
ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

puskas FZ50 gerçekten güzel makine ama hâlâ pahalı. Bende Pentax K10D var, birkaç objektifle. Ben daha basit, genelde yanımda taşıyacağım birşeyler ararken sanki Canon SX100' e karar veriyorum gibi. Keşke şöyle tanıdık bildik birinde Sony R1 olsa, onu önermişler ben de alırdım. Ayrıca F828 de çok güzel cihaz ama yok işte. Şu anda satışta olan üst düzey kompakt makineler arasında en son Olympus SP560UZ ve Canon SX100 IS kaldı elimde. Elbette Canon' un SX10 ve SX1 modelleri daha iyi DigicIV işlemci v.s. kullanmışlar. Ama elimde Pentax K10D varken, ikinci makineye 1000 liraya yakın para vermek gerekli değil. Aslında bu makineyi alırken Pentax K10D' yi satıp onu da biraz güncellesem diye aklımdan geçmiyor değil.

Selamlar.

Tarih: 11 Aralık 2008, 20:13 - İp: 194.***.**8.30
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@ardabalkan şahsen extradan param olsa ve kompakt bir cihaz almak istesem G10 alırdım...Pahalı dersen SX10 IS de güzel cihazdır.. SX100 IS hakkında da olumlu şeyler duymuştum...

http://www.dpreview.com/reviews/canong10/

Selamlar.

Tarih: 11 Aralık 2008, 20:50 - İp: 78.***.**7.116
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

ardabalkan haklısın puskas sın ilk verdiği linkteki yaşlı iğrenç kadın detay olmadığından eski makinede daha genç çıkmış (ama hala iğrenç)
Tanıdığım kadınlar ve kızlar slr makine ilr resim çektirmek istemiyorlar ama cep telefonu ve webcam dan çekilmiş 320x280 foto ya bayılıyorlar...

Tarih: 11 Aralık 2008, 21:41 - İp: 85.***.**5.41
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

ardabalkan,
işin zor, zira ben de yıllardır adam gibi kompakt makine arıyorum!

Adam gibi bir kompakt bulmak DSLR seçmekten çok çok daha zor.

Sony F707 den sonra sony V1 aldım ve hala bu iki makineyi arıyorum. Gerçi F707 gibi bir makine bulsam almam artık...

Şöyle DSLR yanında kullanabileceğim, cebe kolaylıkla giren bir makine bakıyorum, bu nedenle DSLR-Like makineler ilgi alanımın dışına çıkıyor.

Kaldı ki fiyatları ve boyutları itibariyle DSLR_Like makineler anlamsız hale geldi. Sözgelimi Olympus E-420 bir gövde ie pancake lens güzel ve küçük bir ikili ve boyut itibariyle Like makinelerle aynı ebatta ve fiyat olarak da cazip.Ancak ben daha da küçük bir makine istiyorum.

Bu konuda Panasonic'in çıkardığı micro four-thirds makine de büyük geldi bana. Olympus aynı sistemde bir makine çıkartacak ; görünüm itibariyle Sigma DP-1 e benziyor; kompakt yapısı, büyük sensörü ve kaliteli lensleri ile tercihim olabilir.

Gerçi Sigma da DP-2 modelini çıkardığını duyurdu ama resmi sitesinde bile bir açıklama yok ve henüz satışta değil. DP-1 biraz başarısız bulunmuştu. DP-2 hakkında olumlu izlenimler alırsam bunu da düşünebilirim ama ilk tercihim Olympus Micro Four Thirds sistemli bir makine. Sigma da lens sabitken Olympus lensi değişen bir sistemle geliyor.

Gerçekten de firmaların megapiksel yarışına girmeleri fotoğraf kalitesini olumsuz etkiledi. Belki sensör teknolojisi de biraz gelişti ama hem tırnak kadar sensöre 10-15 MP sığdıracak ve hem de kaliteyi koruyacak bir teknoloji henüz yok.

Geçenlerde Fuji'nin efsane FZ-31 makinesini 800 YTL den satan bir satıcının ilanının gördüm. Millet tepki koymuş, fırsatçılık yapıyorsun diye ama satıcı isteyen alır istemeyen almaz diyor. Durum bu işte, yıllar öncesi çıkartılmış bir makineyi aşamıyoruz ve onu efsane haline getiriyoruz.

Tarih: 12 Aralık 2008, 13:57 - İp: 78.***.**2.55
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@fipar adam gibi kompakt makine bildiğim Fuji F100FD var gece çekimlerini özellikle çok beğenmiştim..

Tarih: 12 Aralık 2008, 15:22 - İp: 78.***.**5.85
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

http://www.sahibinden.com/sahibinden_sony_r1_fotograf_makinasiWQQaXQQ11408307WQQpXQQdisplayitem&keyword=sony%20r1

burada R1 var bi bak istersen,pek kompak saylmaz ama.İyi makinadır.SONy f828 felan almayın sakın haaa sonuçta sensör ufak.

#e0s' tarafından 12.12.2008 16:31:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Aralık 2008, 16:30 - İp: 85.***.**8.136
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Evet,10mp lik bir makinayı 5mp getirmek ne yazık ki fotoğrafa katkı sağlamıyor.

Sizin Kodak makinanızdan aldığınız hazzı SLR den alamamınızı da iyi anlıyorum,bu konuda şöyle bir örnek verebiliirm,bazen en güzel kadınlar değil en sempatik kadınlar sizi mutlu eder.Fotoğraf makinası bir eş gibidir,üzerine düşünebilirsiniz

Kodak makinenizi umarım satmamışsınızdır bence çok güvendiğiniz anlarda,önemli fotoğraflarınızda onu kullanmaya devam edin teknik olarak gerekli fotolarda da SLR nizi kullanırsınız.

Yok ben K10d yi satıcam başka şey alıcam derseniz de dizayn ve kullanışlılık beğeninize göre bir kompakt makine ya da slr benzeri bir makine seçmenizi öneririm.

Ayrıca kibar uslubunuzu da takdir ettim,forum ortamında seviyeyi korumak zor.

Tarih: 12 Aralık 2008, 18:33 - İp: 78.***.**9.12