dogus22
dogus22 (üye)
İzmir / Amatör

Öncelik Video, Sonra Fotoğraf

arkadaşlar merhaba
bende birçok arkadaşımız gibi hangi marka hangi model makine alacağım konusunda tereddütteyim.birkaç gündür gerekli gereksiz onlarca şey okuyup duruyorum ve artık kafam almaz duruma geldi.

evet başlıkta yazdığım gibi önceliğim video çekmek, sonra fotoğraf cekmek -kısa film planlarım var-. yorumlarınızdan çıkardığım kadarıyla almam gereken makine canon 60d imiş gibi geliyor bana.ama emin olamıyorum.
ayrıca canon 600d de özellikleri bakımından 60d den neredeyse hiçbir farkı yok fakat 400 lira -söylendikleri üzere- kadar daha ucuz.yani 600d mi alsam diye de kafam arada oraya gidiyor..
aklıma takılan bir diğer şeyde hiç fotoğraf makinesi almayıp doğrudan -bana filmlerimde daha çok avantaj sağlayacak benzer fiyatlarda- kamera mı alsam sorusu...

ayrıca şu lensler konusunu da daha sade ve kolay anlaşılır şekilde anlatabilirseniz mutluluktan uçarım )
-aynı işler için, bir yerde bir lens için beş para etmediği, başka bir yerde ise vazgeçilmez olduğu yazılıyor..ayrıca ışık miktarı felan iice kafamı durdurdu.

ACİLiyetim var arkadaşlar.önüme küçük bir fırsat çıktı, kısa sürede değerlendirirsem güzel bir makine sahibi olacağım, ya da arkasından su dökücem fırsatın.ama aceleye getirip de yanlış bir şey de almak istemiyorum taktir edersiniz ki..lütfen bu kardeşinizi başıboş komayın bu alengirli sokaklarda/

Tarih: 29 Aralık 2011, 21:32 - İp: 95.***.**0.104
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

Kamera mı ? dslr makine mi ? O konuda birşey diyemeyeceğim. Kağıt üstünde baktığım özelliklerine göre 60D ile 600D arasında çok uçurum bir fark yok. 60D gövde olarak daha büyük ve orta segmentte bir makine. Kullanıcıların da fikrini almak lazım. 600D'yi deneme şansım oldu ve görüntü kalitesi gayet iyi geldi bana. Ayrıca bu makinelerin video özellikleri de aynı. (1080p-30fps) Dolayısıyla aradaki fiyat farkıyla 400-500 neyse lens alınabilir.
Kısaca lens konusundan da bahsedeyim. Keskinlik,renk,kontrast ve optik kalitesi olarak birbirinden farklılık gösterirler. Bu özelliklere göre aralarında çokça fiyat farkı olanlar vardır. Sonuçta fotoğraf çekiyorsa beş para etmeyen lens yoktur.
Işık miktarı lenslerdeki diyafram ile kontrol edilir. f/4 f/8 f/11 f/16 gibi bazı değerler vardır. Rakam küçüldükçe diyafram açılır ve makineye daha çok ışık girer. Tam aksini yapıp rakamı yükselttiğinizde diyafram kısılacak ve makineye giren ışık miktarı azalacaktır. Makineye daha fazla ışığın girmesini sağlayan, yani diyaframı daha da açılan lensler de vardır. f/2.8 f/2 f/1.8 f/1.4 gibi.
Biraz olsun yardımcı olmaya çalıştım, karışık gibi gelebilir ama umarım anlamışsınıdır. Yine de daha iyi anlamanız için bu diyafram konusunu internetten çok daha detaylı bir şekilde araştırabilirsiniz. Kolay gelsin.

Tarih: 30 Aralık 2011, 00:57 - İp: 92.***.**4.6
sonmezmarc
sonmezmarc (üye)
İzmir / Amatör

#sonmezmarc' tarafından 17.04.2016 04:21:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2011, 11:28 - İp: 95.***.**8.30
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Fiyatları da yakın zaten. 60d daha mantıklı...
Ben olsam video için kamera almam.. Sensorleri küçük. Ama basit birşeyler çekeceğim. Düzenleme fazla yapmayacağım. Alan derinliği önemli değil filan diyorsan video kamera uygun olabilir..

Tarih: 31 Aralık 2011, 21:51 - İp: 81.***.**8.81
sonmezmarc
sonmezmarc (üye)
İzmir / Amatör

#sonmezmarc' tarafından 17.04.2016 04:20:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ocak 2012, 16:10 - İp: 95.***.**8.30
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

dogus22 nerdeler acaba?
Aciliyetim var diyor yardım istiyorsunuz. Açtığınız konuya 3 kişi cevap veriyor, yardım etmeye çalışıyor fakat siz son oturumunuz daha dün olmasına rağmen bir cevap yazmıyorsunuz.
Bu durum sizin konuyla pek alakadar olmadığınızı ve üzülerek söylüyorum bu yardım eden insanlara da saygı duymadığınızı gösteriyor.

Tarih: 2 Ocak 2012, 19:31 - İp: 212.***.**9.123
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Videodan anlayanlar tavsiye etse bari...

Tarih: 6 Ocak 2012, 04:42 - İp: 88.***.**1.26
sonmezmarc
sonmezmarc (üye)
İzmir / Amatör

bende onu diyorum ya, bu yüzden hemen inanmayıp araştırmalarını söyledik :D

Tarih: 6 Ocak 2012, 15:47 - İp: 78.***.**0.129
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

@mrsitlp

video amacı olan birinin neden dslr düşünmesi şaşırtıyorki?
ayrıca neye dayanarak dslr ile tahmininizde 20kareden fazla çekemeyeceğinizi söylüyorsunuz?

Tarih: 6 Ocak 2012, 16:02 - İp: 85.***.**5.200
sonmezmarc
sonmezmarc (üye)
İzmir / Amatör

#sonmezmarc' tarafından 17.04.2016 04:20:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ocak 2012, 17:58 - İp: 95.***.**8.30
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Videoda DSLR her zaman daha avantajlıdır. Hem büyük sensor ile alan derinliğini düşürerek yaratıcı çekimler yapabilirsiniz, hemde geniş açı ve makro lenslerle çok ilginç kadrajlar yakalayabilirsiniz..

Zaten video çekecekseniz plan palan çekip birleştirirsiniz. genelde 3-5 saniyelik hadi bilemedin 10 saniyelik planlar çekip birleştirmek gerekir.. Otofokus her zaman avantaj değildir..

DSLR lerin video çekmesi bir nimettir bence.. Tabi kullanmayı bilene. Tripoda koyup takı merasimi çekecekseniz, gerek yok tabi... Bazıları videodan bunu anlıyor..

Tarih: 7 Ocak 2012, 05:43 - İp: 88.***.**1.26
  • 1