volkanvet
volkanvet (üye)
Ankara / Amatör

Olympus Evolt E-510 & Sony A 300

Olympus EVOLT E-510 ile Sony A 300 arasında kaldım, lütfen yardım...Canlı izleme olayı gerçekden önemli ve kullanışlımı??Tesekkürler....

Tarih: 8 Eylül 2008, 21:28 - İp: 85.***.**7.13
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

E-510 da Olympus'un kendine özgü 4/3 sensörü kullanılıyor. Ebat itibari ile de Sony a-300 sensöründen küçük...
Olympus bu seriyi E-520 ile yeniledi ve bu makinenin , Olympus'un ileri modeli olan E-3 ün pek çok özelliğini barıdnıdması nedeni ile oldukça iyi olduğu söyleniyor.
Yani a-300 ile bence E-520 kıyaslanabilir. E-510 nisbeten daha eski bir model ve iso performansı pek iyi değil diye biliyorum.
Öte yandan lens seçeneklerinin en kısıtlı olduğu marka Olympus (ancak bulabileceğıin her lensin de çok çok kalitelmi olduğunu eklemeliyim)
Bildiğim kadarı ile Olympus'un LCD ekranı sabit Sony ise hareketli LCD koyarak liveview'ı daha işlevsel yapmış.
Olympus benim beğeni ile izlediğim ve bir ara mutlaka kullanmak istediğim bir marka özellikle E-3 çok cazip duruyor.
Ama yine de sensörünün küçük olmasının getirdiği dezavantajları da göz önüne almak lazım
O sebeple Olympus alacaksan E-520 den alt modelini düşünme derim.
Sony a-300 ise hali hazırda kullanıyorum oldukça iyi bir makine.

Tarih: 8 Eylül 2008, 23:20 - İp: 88.***.**9.144
volkanvet
volkanvet (üye)
Ankara / Amatör

Bilgiler için tesekkürler. Uzan zamandır sony alfaları araştırıyorum. Peki A 200 ile A 300 arasında canlı izleme ve hariketli lcd haricinde fark varmı?? Aradaki fiyat farkına deyermi acba?

Tarih: 8 Eylül 2008, 23:34 - İp: 85.***.**7.13
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Tabi a-200 de canlı ön izleme ve hareketli LCD yok ancak diğer özellikleri benziyor.
Ben a-200 kullanmadım ama bu konuda uzunca araştırma yapanlar (panctom mesela) a-300 ün yüksek iso da daha iyi olduğunu söylüyorlar.

Bu a-300 de yeni ve farklı bir CCD sensör kullanılmasından kaynaklanabileceği gibi a-300 de ki işlemci ve yazılım kombinasyonunun farklı olmasındandan da kaynaklanabilir.

Bunun dışında a-200 de oldukça başarılı bir makine.
Yeni makine alacaklar için liveview ve hareketli LCD oldukça cazip duruyor.

Gövdeden titreşi giderici sistem ise halfa serisi tüm sonyler de çok başarılı.

Aynı şekilde olympus'un E-510 ve 520 sinde de gövdeden tirşim engellemenin başarılı olduğu biliniyor.

Tarih: 8 Eylül 2008, 23:40 - İp: 88.***.**9.144
  • 1