pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Olympus Evolt E-510 -pazarbey

Arkadaşlar uzun bekleme ve araştırmalarım sonunda bu modelde karar kıldım. Kararımda etkili olan unsurlar Titreşim engelleme sistemi , 4/43 fotoğrafları ,kaliteli kit lensler ve 2 kart slotunun olması.
Ancak bu modelle ilgili hiçkimseden ses gelmedi. Yoksa yakıştıramıyormusunuz bana. Almamalımıyım.
Almayı düşündüğüm lensler ise 18-180, 14-45, ve 35 mm makrodur.Arz ederim.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 23:09 - İp: 88.***.**9.12
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan, yanlış anlaşılma yok, Aynen dedğin gibi.

Bu arada Sandisk Exterme III gibi hızlı karta peş peşe 12 RAw çekerken, aynı işlemi birde hızlı olmayan sıradan bir SD kartda denedim. Stormax marka 1 Gb lık kartlada 10kare peş peşe RAW çekebildim

Tarih: 2 Haziran 2007, 17:51 - İp: 212.***.**0.50
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kafam karıştı şimdi.Bunun anlamı tam olarak ne demek.

Tarih: 2 Haziran 2007, 18:41 - İp: 88.***.**3.47
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

pazarbey,

Kafam karıştı şimdi.Bunun anlamı tam olarak ne demek.

Kafası karıştıysa, pazarbey yine dSLR alamayacak demek.

Şaka bir yana, ben A100 ile (Sandisk Extreme III hafıza kartına) seri çekimde hiç duraksamadan 25 adet RAW çekiyorum.

Bu arada, yine yeri gelmişken genel bir kullanım konusuna dikkatinizi çekmekte yarar görüyorum. Bazı arkadaşlarımız, hafıza kartları dolduğunda, fotoğrafları bilgisayara aktardıktan sonra; kartı, Hepsini Sil (Delete All) yöntemiyle boşaltıyorlarmış. Bunun yerine, kartı formatlamalarını şiddetle tavsiye ederim. Hem, bir sonraki yazılacak fotoğraflar daha hızlı yazılacak hem de daha sağlıklı bir kayıt olacaktır.

#ocaklilar' tarafından 03.06.2007 00:55:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Haziran 2007, 00:52 - İp: 85.***.**3.238
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pazarbey kafanı karıştırma.Düşük yazma hızlı kart kullanırsan çekim adedide düşer.Ben farklı hafıza kartları kullanarak K10D de seri çekimde 9 adet ve 16 adet raw çektiğini gördüm (pef raw formatta).

Pazarbey evet E510 nun özellikleri çok güzel.Ve jpegleri makinadan çıktığında da keskin olacaktır.Örnek fotoğraflarda bu görülüyor.Sanıyorum bu kit lens oldukça iyi.Benim incelediğim Olympus fotoğrafları bana R1 in fotoğraflarını hatırlattı.

Tarih: 3 Haziran 2007, 00:55 - İp: 88.***.**1.84
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Teşekkür ederim ocaklılar. Kararım kesin gibi. Fakat objektif meselisi beni düşündürmüyor değil. 35 mm objektifi 2.1 büyütme sağlıyor.Ki bu rakiplerinin 2 katı. 14 cm den çekiyormuş. BUnun avantaj ve dezavantajı nedir. küçük çekmek istesem uzaklaşınca küçükmü çeker.

Tarih: 3 Haziran 2007, 00:56 - İp: 88.***.**3.47
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

As 14-54 kit değilmiş. 500 euroluk bir lens. SEn beğendi isen sorun yok demektir.

Tarih: 3 Haziran 2007, 00:58 - İp: 88.***.**3.47
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

14 cm'den çekiyor olması, 14 cm'lik bir mesafeden netleme yapabiliyor anlamına gelir ki, bence avantaj. Ne kadar yaklaşabiliyorsan, o kadar büyük çekebilirsin demek sanırım.

Tarih: 3 Haziran 2007, 01:01 - İp: 85.***.**3.238
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tam olarak o demek değil ocaklılar.BU lens 35 mm olduğu için 14 cm den çekiyor. 2x çarpan nedeni ile 70 mm yapar.
Tamron ise 90 mm diğer makilarada 135 mm ye denk geliyor. onlar 24 cm den çekiyormuş. 1.1 büyütme veriyor.
150 mm olanlar ise 35 cm den çekiyor ve 1.1 büyütme veriyor. uzaktan makro çekmek büyük avantaj. Fakat fazlada uzak olursa objeyi bulmak zor oluyor ve titreme artıyor.

Tarih: 3 Haziran 2007, 01:04 - İp: 88.***.**3.47
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

"Bu arada, yine yeri gelmişken genel bir kullanım konusuna dikkatinizi çekmekte yarar görüyorum. Bazı arkadaşlarımız, hafıza kartları dolduğunda, fotoğrafları bilgisayara aktardıktan sonra; kartı, Hepsini Sil (Delete All) yöntemiyle boşaltıyorlarmış. Bunun yerine, kartı formatlamalarını şiddetle tavsiye ederim. Hem, bir sonraki yazılacak fotoğraflar daha hızlı yazılacak hem de daha sağlıklı bir kayıt olacaktır. "

Cüneyt formatın bilgisayarda atılmayıp makinanın içinde atılmasınıda ben ilave edeyim.

Pazarbey o lens kit değilmiymiş.Ben onu kit sanıyordum.Demekki o yüzden bu kadar kaliteli fotoğraflar veriyor makina.

Tarih: 3 Haziran 2007, 01:12 - İp: 88.***.**1.84
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan,

Cüneyt formatın bilgisayarda atılmayıp makinanın içinde atılmasınıda ben ilave edeyim.

Bilgisayarda format atanlar var ise (ki, bence de çok yanlış) kesinlikle haklısın.

Tarih: 3 Haziran 2007, 01:21 - İp: 85.***.**3.238