pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Olympus Evolt E-510 -pazarbey

Arkadaşlar uzun bekleme ve araştırmalarım sonunda bu modelde karar kıldım. Kararımda etkili olan unsurlar Titreşim engelleme sistemi , 4/43 fotoğrafları ,kaliteli kit lensler ve 2 kart slotunun olması.
Ancak bu modelle ilgili hiçkimseden ses gelmedi. Yoksa yakıştıramıyormusunuz bana. Almamalımıyım.
Almayı düşündüğüm lensler ise 18-180, 14-45, ve 35 mm makrodur.Arz ederim.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 23:09 - İp: 88.***.**9.12
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

BUfalo serbest kürsüye.
OcaklılarBir dareyi alalım.İçine bir tane 4-3 , birdenede 2-3 dikdörtgen çizelim ve alanlarını hesaplayalım.Hangisinin daha fazla alanı varsa avantajlı olan odur. Estetik olarak değil. Alan olarak sadece. 2-3 oranının daha estetik olduğunu kabul ediyorum bende.
xtolga olmypus herkes için kapalı bir kutu.Ama ben genede şansımı denemek niyetindeyim. Tabi bunu en erken sene sonunda yapabileceğim.Sonra bana vay hani alacaktında niye almadın demeyin.
En basıtinden e510 ile 18-200 hayal.Onun yerine 18-180 (36-360 )almam lazım. bu lens zaten palaı.400 euro gibi .Birde geniş açı almam lazım. 100 de o ettimi 500. makroda 250 olsa 750 euro sadece objektif. En az 600 de makina eder 1350 euro.
Onikson hangi ultrasonuç makro bunlar.Varmı olympusta.
Murat 71 şu anda laptop aldım.Slr de alacağım muhakkak.

Tarih: 31 Mayıs 2007, 22:18 - İp: 88.***.**7.26
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

OcaklılarBir dareyi alalım.İçine bir tane 4-3 , birdenede 2-3 dikdörtgen çizelim ve alanlarını hesaplayalım.Hangisinin daha fazla alanı varsa avantajlı olan odur. Estetik olarak değil. Alan olarak sadece. 2-3 oranının daha estetik olduğunu kabul ediyorum bende.

Ah, pazerbeyim ah, insan aynı zamanda ev yaptırıp bir de makine seçmeye kalkınca böyle oluyor herhalde. Oran başka alan başka. Olympus'un sensörü daha küçük bu nedenle krop faktörü de 2 (1.5 değil)

Olympus'un sensör boyutları: 18mm x 13.5mm
1.5 kroplu sensör boyutu: 23.6mm x 15.8mm

Artık hangisinin alanı daha büyük sen hesaplarsın herhalde.

Tarih: 31 Mayıs 2007, 22:38 - İp: 85.***.**4.236
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sayın ocaklmılar abi .Hakkaten ev yaptırmak bambaşka birşey. Hele ustalarla uğraşınca crop mrop hakkegetire.
Ama her iki sensörde aynı boyutlarda olsa hangisinin alanı daha büyük olur veya daire içinde en fazla alını kaplar.Tabiki 4/3. Benim söylemek istediğim bu. Olympusun en büyük dezavantajıda 2x crop. Keşke olmasaydı ama yapmışlar işte. Standart dışı olması uyumsuzluk meydana getiriyor.

Tarih: 31 Mayıs 2007, 22:52 - İp: 88.***.**7.26
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

4/3 sistemi bence de çok avantajlı kaldı ki tanıdığım fotoğrafçı arkadaşlarında en çok kullandıkları baskı boyutu 21x15 ve gerçekten de 21x15 bir baskıyı elinize aldığınızda farklı bir his veriyor tabi bu benim görüşüm. Uzun süreli olympus kullanıcısı ve seveni olarak bence fiyat aralığındaki hatat bir üst kademediki makineler içinde en alınabilir makine e510. çift kart yuvasını faydasız bulan arkadaşlar, xd-H kartı takılı bir E-500 hiç durmadan kart dolana kadar SHQ kalitesinde fotoğraf çekebiliyor, hız gerektiğinde xd yuvayı, uygun fiyata yüksek kapasite gerektiğinde micro drive ile cf slotunu kullanmak mı faydasız.

Tarih: 1 Haziran 2007, 12:50 - İp: 195.***.**0.27
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

DEparyus xd nin yazma ve okuma hızının artısını sanırım söylemeyi unutmuşum. xd kartlar cf ultralardan çok çok daha hızlı.Ekreme ile denemidim. Ama bence hızlıdır.Olmasa bile 2 slok avantaj.
Cumaya gittim dönicem.
Bu arada pentax a30 un fotoğraflarına bakıyorum. Harika gerçekten. Bir tanede pentax alayımda şimşekleri üzerime çekmeyeyim. a20 175 euro.İyi fiyat bence.Hemde 10 mp. divx video ve harika fotolar.

Tarih: 1 Haziran 2007, 13:03 - İp: 88.***.**3.47
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

XD kartların yazma hızından ziyade makinenin yazma hızı çok önemli pazarbey.
A100 de RAW mı jpeg mi çektiğini anlamıyorsun.
Olympus nihayet usb 2.0 bir kamera yapabildi.

Tarih: 1 Haziran 2007, 13:14 - İp: 81.***.**7.49
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Buffalo çok doğru bir noktaya(?) parmak bastın olympus E1'de firewire kullanıyordu sonunda diğer markalar gibi daha düşük bir standart olan usb2.0'a geçti ne güzel olympus'ta diğer markalar gibi ucuz ve kısıtlı teknoloji kullanmaya başladı . Eleştriyi doğru yapmak lazım.

Tarih: 1 Haziran 2007, 13:53 - İp: 195.***.**0.27
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Herkeste firewire desteği sağlayan bir anakart yok.
USB 1 çok yavaş.

Tarih: 1 Haziran 2007, 14:08 - İp: 81.***.**7.49
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

eyvallah.
fakat bir açıklamayı da borç bilirim herhangi bir anakarttaki iki usb2.0'dan vazgeçersen bir firewire'in olur yani usb uzatması yerine firewire uzatması takman yeterli.
bu arada e-500'ün işlemcisi a-100'den hızlı aynı zamanda ram'leri 2xdual channel kaldı ki ram miktarı da neredeyse 3 katı ama sen daha hızlı diyorsan öyledir ben a-100 kullanmadım bilmiyorum. Sony disket ile çalışan kameralar üretirken Olympus medikal görüntüleme de dünya devleri arasındaydı eğer mesele teknoloji ise olympus kimseden geri kalmaz ama fotograf işi sadece teknoloji değil öyle olsaydı bugün yarı iletken üreticisi olmayan leica, nikon ve canon tepeler de yer almazdı.

Tarih: 1 Haziran 2007, 14:18 - İp: 195.***.**0.27
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Deparius,

Canon ve Nikon da teknoloji isinde bos degiller. Entegre devrelerin basiminda kullanilan cok yuksek kalite milyon dolarlik merceklerin uretiminde pazarin yarisindan fazlasina bu ikisi hukmediyor.

Tarih: 1 Haziran 2007, 14:27 - İp: 81.***.**5.159