hasabursa
hasabursa (üye)
Bursa / Amatör

Olympus Evolt E-510 Alınası Birşey Mi?

Arkadaşlar en sonunda DSLR bir makina almaya karar verdim. Yaptığım araştırmalar neticesinde Olympus Evolt E-510 a karar kıldım. Ve amerikadan bir arkadaşa siparişimi de verdim. Forum forum kullanıcı yorumlarına da göz attım. Çok fazla tutulan, daha doğrusu bilinen bir marka değil Türkiye'de, ama bu makinadan almış olanlar hiç şikayetçi değil çok da memnunlar. Uzun süredir olympusun compact makinalarını kullanıyorum ve bir şikayetim yok. Benim gözümde olympus marka olarak yeterli güveni kazanmış durumda. Bu modelin sahibi olan, makinayı kullanan ya da tecrübe eden varsa görüşlerini merak ediyorum.

#hasabursa' tarafından 06.08.2008 11:52:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 11:50 - İp: 88.***.**5.19
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Güzel makina fiyatı uygun ve çift kitli sanırım..

Ama eksisi sensörün küçük olması bu yüzden DR'nin ,vizörün ve geniş açı seçeneklerinin daha düşük olması (28mmden aşağısı zor sanırım).

Görünüşü ve kompaktlığı da çok güzel..

http://www.dpreview.com/reviews/olympuse510/

http://www.letsgodigital.org/tr/camera/review/145/page_1.html

Burda incelemesi mevcut.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 12:34 - İp: 85.***.**9.97
hasabursa
hasabursa (üye)
Bursa / Amatör

evet haklısınız. fokal çarpanı2.0 olduğundan her ne kadar lensi 14-42mm olsa da 28-84mm ye denk geliyor. gerçi uyumlu pro sınıfı lenslerden 7-14mm olanları var ama amazonda bile fiyatı nerdeyse 1500$ gibi uçuk bi rakam. ama çok önemli değil bence. 28mm de çok kötü bi açı sayılmaz. çok yakın çekimler için de compact makina kullanırız artık.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 12:50 - İp: 88.***.**5.19
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Olympus'un 12-60 harika bir objektifi var,
Geniş açı seçenekleri de bulunuyor...
7-14 mesela, 9-18 yine örnek olarak verilebilir
8 mm sabit, 11-22 bir başaka objektifi ve pek çok geniş açısı var...
Nefis bir 14-35 i var yine,
Görüldüğü gibi çok geniş geniş açıları var.
Zaten kit olarak 14/42 veya 14/45 ile beraber geliyor ki geniş açı ihtiyacını rahatlıkla karşılar nitelikte
Bu markanın tutulmaması kötü olmasından kaynaklanmıyor kesinlikle,
Zaten Türkiye'de mesela otomotiv sektöründe en çok tutulan markalar (Doğan ve Şahin örneğin) bunların iyi olduklarını da göstermez.
E-510, bu serinin E-520 den önceki modeli.
Ğövdeden titreşim engelleme sistemi ve çok iyi çalışan bir toz giderme sistemi var ve ikisi de başlıbaşına tercih sebebi
Fiyatının da oldukça makul olduğunu biliyorum.
Çİftlensli seçeneğinden al,
Mümkünse 35 mm makro objektifini de al

Tarih: 6 Ağustos 2008, 13:02 - İp: 78.***.**2.38
hasabursa
hasabursa (üye)
Bursa / Amatör

çift lensli olanı alıyorum. lensler dünyanın parası. zaten makinanın yanında beni uzuuuuuuun süre yolda bırakmayacak lensleri olduğu için bu kazdar cezbetti. şu anda 35mm lens alamam ama ihtiyacını hissettikçe düşünmeye başlarız.

Bu amerika fiyatı

http://www.wilddigital.com/viewproduct.aspx?id=3659808

Türkiye'de en ucuz 1300 lira civarında. Nasıl bu kadar fiyat farkı olur anlayabilmiş değilim doğrusu.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 13:12 - İp: 88.***.**5.19
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gittigidiyorda bir makine açık arttırmada bir bak istersen. Geçen bir teklif açılmış ve başladığı gibi kapanmış. Hemde 1 YTL den. Belki ucuz alma imkanınız olur. Saygılar

Link E-510

#muratreis' tarafından 06.08.2008 13:51:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 13:50 - İp: 81.***.**9.145
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tüh keşke canon veya nikon alsaydınız.
Türkiyede bu ikisi dışında almak akıl karı değil.
Benim samsung la çektiğimi bi ben bilde gorum biliyo. LEns yok, flaş yok o yok bu yok.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 21:29 - İp: 88.***.**3.215
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Yeter beeee Pazarbey,

Mızzz mııızzz mızlanıp duracağına gidip biraz macro çek.

Lens de var, flaş da var, o da var, bu da var, yeterki sen paradan haber ver. Sen sanıyor musun ki Canon'da Nikon'da bunlar bedava.

Dır dır vır vır edeceğine işine baksaydın o Samsung'a verdiğin paranın çoktaaan yarısını çıkarmıştın sen.

Sen Nikon'da hotpiksel çıkmıyor mu sanıyorsun, çıkıyor, Pentax da, Nikon da sensörü Sony'den satın alıyor, yakından bakarsan bütün makinaların orasında burasında hotpiksel var, bugün olmasa bile yarın olmayacağının hiçbir garantisi yok. Diyelimki yaptılar birşey, değiştiridiler senin makinanı, ne olacaktı, yarın öbürgün onda da hotpiksel peydah olacaktı, hepsinde oluyor. Görmeyeceksin, kafaya takmayacaksın, arızaysan, takmadan edemiyorsan Photoshop denen birşey var, hotpikselin koordinatları belli, hiç değişmez, kolayca temizliyor.

Şimşek gibi AF yapan, toza darbeye yağmura dayanıklı gövde almaya kalksan Canon veya Nikon amcalara %50 daha fazla toslayacağını sana söyleyen olmadı mı? O gövdeye denk Canon Nikon lens fiyatlarının da Pentax'dan farkı yok. Lens işinde ne kaaa ekmek o kaaa köfte, ne marka alırsan al.

Elindeki makina güzel Pazarbeyim, böyle takıntı yapıp duracağına bak keyfine artık.

#antika' tarafından 07.08.2008 01:39:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 22:38 - İp: 85.***.**2.106
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 7 Ağustos 2008, 01:08 - İp: 88.***.**3.58
hasabursa
hasabursa (üye)
Bursa / Amatör

arkadaşlar yok mu bu makinadan alan. samsungu bilmem ama olympus güzel marka bea. fiyatı da uygun, 500-600 dolara getirtecem. öyle uzunca bir süre lens almayı da düşünmüyorum zaten

Tarih: 7 Ağustos 2008, 17:53 - İp: 88.***.**5.19
hasabursa
hasabursa (üye)
Bursa / Amatör

arkadaşlar şuna bir baksanıza. http://www.wilddigital.com/viewproduct.aspx?id=9956255

burda 1800 lira orda 532 dolar. bu sitede bi yamuk yok değil mi.

Tarih: 7 Ağustos 2008, 19:19 - İp: 88.***.**5.19