egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

Olympus E510 Daki 2 Fokal Çarpan

Selamlar e510 almayı düşünüyorum. Bir web sitesinde mücevher satışı yapmak istiyorum. Yani mücevher fotoğrafı çekeceğim.

Ama bunun yanında bu kamerayı normal hayatımda da kullanmak istiyorum (Geziler, arkadaşlar, dışarı çıktığımda...).

Ürünü bhphoto.com dan almayı düşünüyorum. (inşallah gümrükle ilgili sorun yaşamam).

E510 da fokal çarpan 2. Bunun sonucunda çekimlerimde alan derinliği azalacak mı? Dpreview dan okudum ve anladığım kadarıyla azalacak aslında ama daha önce bu konu aklıma gelmemişti. Siparişi verme ve yanına bi kaç şey daha eklerken fark ettim. Şimdi sony a100 mü alsam diye düşünüyorum.

Bir de hazır yazı yazmışken şunu da sorayım(cevap gelmezse başka konu açarım).

Standart kit lenslerle birlikte close up lens ve wide converter da almayı düşünüyorum. Aslında mücevher olayları için gerçek bir makro lens almam lazım biliyorum ama henüz o işe başlamadım onu sonradan da alabilirim. Şimdilik close up sanırım işimi görecektir.
fokal çarpanın 2 olması close up ın fonksiyonunu da değiştirir mi?

Bu arada 0.45x wide converter almayı düşünüyorum. 14-45 zuiko lens'e taktığımda 14mm yi 35mm film formatında 28 yapan makina .45 ile 12.6mm mi yapacak.
Ayrıca wide converterler hakkında fazla yazı bulamadım. Bu konuda tavsiyeleriniz ne olabilir.?

Şimdiden teşekkürler

Tarih: 6 Mart 2008, 05:50 - İp: 85.***.**9.246
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

A_Hamit,

Sony/Minolta sisteminde makinanın kendi flaşı, uzaktaki flaşları tetikler, başka hiçbir halt kulanmaya lüzum yok. Minolta 10+ yıldır ucuz yada pahalı bütün modellerinde bu imkanı sunuyor müşterisinine, hiçkimsenin haberi yok.

Bu örnekten de anlaşılacağı üzere Minolta pazarlamacıları yüzünden dükkanı kapattı, dandik şeyler ürettiği için değil.

Senin sorduğun makinanın üzerine takılarak uzaktaki flaşları tetikleyen cihazın ismi "Canon'un müşteriyi düdükleme seti" olsa gerek.

#antika' tarafından 29.03.2008 17:25:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mart 2008, 17:19 - İp: 82.***.**0.194
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

aaa hamit, ee giray (bu nikler kendinden nidalı )
bu bahsetmiş olduğunuz Sony/Minolta wireless flash makinenin üstüne takılmıyor değilmi [/I) demişsin..
takılmıyor derken takabilirsinde takmayabilirsinde.. takmazsan kimse sana darılmaz. makineden alakasız bir yerde takılıymışçasına patlayabiliyor.

ayrıca başıma bişey gelse sana kadar çok kişi var sırada zan altında kalacak.. o kadar kişi boşuna eziyet çekmesin diye kendime çok dikkat ediyorum.

hemen hemen tüm makinalar için uzaktan kumandalı flaş setleri var. Ama türkiyede mağazalarda varmı bilmiyorum.
antikanın verdiği linklerden sende benim gibi operasyon manuelini yani kullanım kılavuzunu indirebilirsin.. Çok güzel ekstra fotoğraf çekim teknikleri ve kullanım teknikleri öğrenebilirsin. Mesela kutu içinden çıkan minicik bir ayağı flaşa takarak kendi başına ayakta duran bir flaş haline getirebiliyorsun..
şahane bişey.. a200+ tane WL flaş siparişi vermemek için kendimi zor tutuyorum...
şu ara piyasa biraz yoktan..
para harcamak için uygun zaman olmayabilir.

Tarih: 29 Mart 2008, 21:18 - İp: 88.***.**0.20