egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

Olympus E510 Daki 2 Fokal Çarpan

Selamlar e510 almayı düşünüyorum. Bir web sitesinde mücevher satışı yapmak istiyorum. Yani mücevher fotoğrafı çekeceğim.

Ama bunun yanında bu kamerayı normal hayatımda da kullanmak istiyorum (Geziler, arkadaşlar, dışarı çıktığımda...).

Ürünü bhphoto.com dan almayı düşünüyorum. (inşallah gümrükle ilgili sorun yaşamam).

E510 da fokal çarpan 2. Bunun sonucunda çekimlerimde alan derinliği azalacak mı? Dpreview dan okudum ve anladığım kadarıyla azalacak aslında ama daha önce bu konu aklıma gelmemişti. Siparişi verme ve yanına bi kaç şey daha eklerken fark ettim. Şimdi sony a100 mü alsam diye düşünüyorum.

Bir de hazır yazı yazmışken şunu da sorayım(cevap gelmezse başka konu açarım).

Standart kit lenslerle birlikte close up lens ve wide converter da almayı düşünüyorum. Aslında mücevher olayları için gerçek bir makro lens almam lazım biliyorum ama henüz o işe başlamadım onu sonradan da alabilirim. Şimdilik close up sanırım işimi görecektir.
fokal çarpanın 2 olması close up ın fonksiyonunu da değiştirir mi?

Bu arada 0.45x wide converter almayı düşünüyorum. 14-45 zuiko lens'e taktığımda 14mm yi 35mm film formatında 28 yapan makina .45 ile 12.6mm mi yapacak.
Ayrıca wide converterler hakkında fazla yazı bulamadım. Bu konuda tavsiyeleriniz ne olabilir.?

Şimdiden teşekkürler

Tarih: 6 Mart 2008, 05:50 - İp: 85.***.**9.246
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Rokomet,

Wireless flaşı o şekilde çalıştırmak mümkün değil.

Yani aslında fiziksel olarak mümkün ama şimdilik makinanın üzerindeki yazılıma çekimin herhangibir anında flaşı tetikleyecek bir özellik koymamışlar. Çekim anının en başında flaş çaktı, çaktı, başka zaman flaşı çaktıramıyorsun.

Benim elimdeki flaş Minolta 3600HS(D) , yani küçük olan model. Bu modelde başka wireless flaşları tetikleme özelliği yok. 5600HS(D)'de bu özellik var ama makinadan bağımsız çalıştırılabiliyor mu, bilmiyorum, kullanma klavuzunu okumak lazım, eğer varsa dediğni yapmak mümkün.

Tarih: 27 Mart 2008, 20:39 - İp: 82.***.**0.194
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

26. saniyede flaşın test düğmesine basılır ve flaş patlar.

Tarih: 27 Mart 2008, 23:23 - İp: 81.***.**1.214
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

3600HS(D)'de öyle bir düğme yok

Tarih: 28 Mart 2008, 02:50 - İp: 82.***.**0.194
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sony, HVL-F42AM modelini çıkardı. 36 ile 56 arasında bir model, fiyat olarak 36 ile yaklaşık aynı. 56'nın üretimine de devam etmeyecekmiş gibi görünüyor. Bence 42 güzel bir flaş.

http://www.mhohner.de/sony-minolta/oneflash.php?id=hvl-f42am

Tarih: 28 Mart 2008, 08:49 - İp: 85.***.**6.133
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

cüneyt hocam bir flaşın test düğmesi diğer flaşları tetiklermi yoksa sadece kendini mi test eder ?

gerçi sadece kendini patlatmasıda yeterli sanırım benim için ama en azından 2 adet HVL-F42AM almadan önce bu özelliği bilmek iyi olur.

Tarih: 28 Mart 2008, 14:46 - İp: 88.***.**0.20
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Emin olmamakla birlikte, sadece kendini test eder sanıyorum.

Tarih: 28 Mart 2008, 15:04 - İp: 85.***.**6.133
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kullanım klavuzuna baktım. HVL-F42AM başka flaşı kontrol edemiyor. Bunun için Sony HVL-F56AM veya Minolta 5600HS(D) veya Minolta 5400HS'e ihtiyaç var.

Kullanım klavuzları için :

http://esupport.sony.com/US/perl/model-documents.pl?mdl=HVLF42AMhttp://esupport.sony.com/US/perl/model-documents.pl?mdl=HVLF42AM

http://esupport.sony.com/US/perl/model-documents.pl?mdl=HVLF56AM

Yalnız 56F'in dökümanın başka flaş nasıl kontrol edilir hiç belirtmiyor. Sadece bir tabloda WL'yi "control" konumuna getirebileceğini göstermiş ama hiç açıklama yok.

Tarih: 29 Mart 2008, 01:45 - İp: 82.***.**0.194
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Bu başlığın bu kadar faydalı hale geleceğini hiç tahmin etmiyordum. Teşekkürler.

7,5 mb lık pdf dökümanını indirmeye devam ediyorum.
yarım yamalak ingilizce bilgimle zoom fonksiyonunu anlamaya çalışıyorum..
Acaba zoom düymesine basınca makineyle senkronizemi oluyor (objektif ile) ki böyle bir senkronizenin mantığını/işleyişini merak ediyorum..

yoksa 16 mm veya 105 mm arasında seçenek mi?

flaşlar arası bir iletişim emaresine bende rastlamadım henüz.. ama kaç tane flaş varsa makine tamamını tetikliyor gibi bişeyler anladım.

Tarih: 29 Mart 2008, 11:28 - İp: 88.***.**0.20
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Rokomet zoom olayı şöyle çalışıyor:

Flaşı makinanın üzerine takıyorsun, otomatik zoom moduna getiriyorsun. Daha sonrasında objektifini ne kadar zoomlarsan (28mm, 70mm, vs.) denklaşöre her yarım basışında makina zoom bilgisini flaşa geçiyor, flaş da bu bilgiyi kullanarak aydınlatacağı bölgenin genişliğini mekanik olarak ayarlıyor. (mekanik, biliyorum cünkü flaştan motor sesi geliyor)

Wireless olayına gelince, çalışacağını bildiğim tek kesin çözümü açıklıyorum : Bir tane daha Sony/Minolta makinayı olaya dahil etmek

Bu arada hakketen bu konunun başlığıyla zerrece alakası kalmadı.

Tarih: 29 Mart 2008, 15:57 - İp: 82.***.**0.194
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

antika gerçekten konu nerelere kaydı gerçek konu benim rokomet ile aramdaki husumet idi rokomet bi ara kayboldun korktum başına bişey gelse millet benden bilecek diye. sana başkasından zarar gelirse zoruma gider

antika 3-510 turkiyeden garantili almak anlattığına göre daha mantıklıo kadar eziyete gireceğine git tecnosaya ver parayı al

bu bahsetmiş olduğunuz Sony/Minolta wireless flash makinenin üstüne takılmıyor değilmi örneğin hedefin sağına yada soluna koyuyorsun yanılmıyorsam fotoğrafçıda gördüm flash takılan yere başka bişey takıyor resim çektiğinde sağdan soldan patlıyor flash aynı anda bunun canon için olanı yokmu

Tarih: 29 Mart 2008, 16:41 - İp: 85.***.**8.23