egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

Olympus E510 Daki 2 Fokal Çarpan

Selamlar e510 almayı düşünüyorum. Bir web sitesinde mücevher satışı yapmak istiyorum. Yani mücevher fotoğrafı çekeceğim.

Ama bunun yanında bu kamerayı normal hayatımda da kullanmak istiyorum (Geziler, arkadaşlar, dışarı çıktığımda...).

Ürünü bhphoto.com dan almayı düşünüyorum. (inşallah gümrükle ilgili sorun yaşamam).

E510 da fokal çarpan 2. Bunun sonucunda çekimlerimde alan derinliği azalacak mı? Dpreview dan okudum ve anladığım kadarıyla azalacak aslında ama daha önce bu konu aklıma gelmemişti. Siparişi verme ve yanına bi kaç şey daha eklerken fark ettim. Şimdi sony a100 mü alsam diye düşünüyorum.

Bir de hazır yazı yazmışken şunu da sorayım(cevap gelmezse başka konu açarım).

Standart kit lenslerle birlikte close up lens ve wide converter da almayı düşünüyorum. Aslında mücevher olayları için gerçek bir makro lens almam lazım biliyorum ama henüz o işe başlamadım onu sonradan da alabilirim. Şimdilik close up sanırım işimi görecektir.
fokal çarpanın 2 olması close up ın fonksiyonunu da değiştirir mi?

Bu arada 0.45x wide converter almayı düşünüyorum. 14-45 zuiko lens'e taktığımda 14mm yi 35mm film formatında 28 yapan makina .45 ile 12.6mm mi yapacak.
Ayrıca wide converterler hakkında fazla yazı bulamadım. Bu konuda tavsiyeleriniz ne olabilir.?

Şimdiden teşekkürler

Tarih: 6 Mart 2008, 05:50 - İp: 85.***.**9.246
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Trafik kavgasında levyeye güvenen adam delikanlı değildir.

Tarih: 12 Mart 2008, 22:21 - İp: 88.***.**0.99
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

BEn bilmezmakro objektif işini. BEn bilir konverter.

Tarih: 12 Mart 2008, 22:31 - İp: 88.***.**3.120
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

okyanus trafikte kavga eden adam delikanlımı?

pazarbey iyi işte egiray yın bi aklı kompakt almakta

Tarih: 13 Mart 2008, 04:53 - İp: 85.***.**2.140
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

iman kuvvetiyle çok pis bağırabiliyorum. ayrıca aldığım eğitim doğrultusunda bir saniyenin altında yerle yeksan olabilme yeteneğimi geliştirdim. Diğer taraftan doktorlardan rapor alma konusunda dişe dokunur çalışmalarım var. Bütün bunlara, en az 3 adet avukatımın olduğunu ve IP den adres teşhisi için sayın fedikerin adamım olduğunu eklersek sanırım elimden kurtulma şansın, egirayın mamiya+Phase-one back alma şansı kadar az...

ayrıca delikanlı demişken..
delikanlı fotoğrafçı gerekirse objektifini çıkarıp ters tutar ama yinede konverter kullanmaz..

Tarih: 13 Mart 2008, 09:40 - İp: 85.***.**3.143
egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

anlamadım valla siteye üye olurken kafamda bir sürü soru vardı. dedim ki şu siteye bi üye olayım illa bilen vardır. ama biraz hayyam pasajı gibi oldu oly alma canon nikon tavsiyeleri teknik cevaplardan daha çok geldi. Artık napayım ısmarlıcam kamerayı gelince kendim bakıcam. Ama makro lensi şimdi istemicem emin olamadım 14:42 ne yapabiliyor. Eğer 1:5 yapabiliyorsa yeterli olur gibi zaten sensoru 17,3mm x 13mm.
Bu durumda en az 86,5mmx65mmm bir alanı çekeceğim ki beni idare edebilecek bir alan. Gerekirse close up da kullanabilirim. Benim aslında korkum dof(depth of field).

Tarih: 13 Mart 2008, 12:21 - İp: 85.***.**2.196
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

rokomet adım sitede yazıyor beni bulman sitede 5 dakikanı almaz vede üstelik ben sana zaten buluşma teklif ediyorum ve diyorumki bu işi resmi yoldan halledelim efendi gibi bi dost luk musabakası yapalım karşımda 30 saniye dur elini öpecem söz yok illegal yoldan yapalım dersen sana elimi bile sürmem amcamı aramam yeterli amcam sedat pekerin çok yakın arkadaşıdır bide sanki sallıyorsun gibi geliyor söylediklerin neyse

egiray seni eğlendirebiliyosak ne mutlu bize az evvel tecnosaya uğradım 1600 ytl 10 ay taksit e-510 peşin ödemede %05 indirim var yani 1500 ytl gibi alırsın çift lens

Tarih: 13 Mart 2008, 13:40 - İp: 88.***.**6.180
egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

ben de dün baktım 1.300 küsüre electroworld de vardı astoria daki. Biraz baktım a100 ile e510 a

ama ben yine bhphotodan isticem gümrüğünü öderim. 1400 den biraz daha ucuza wide angle lens, close up lens, yedek pil, uv filtre, 2 lens kit e510 (çantası hediye) gibi şeyler alıcam. şimdi polarize filtre falan bakıyorum. multi coatinglerden mi alsam diye bakıyorum.

Tarih: 13 Mart 2008, 14:19 - İp: 85.***.**2.196
egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

floresan filtre alsammı hiç kullanan var mı?

Tarih: 13 Mart 2008, 14:46 - İp: 85.***.**2.196
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

egiray hayırlısı olsun en azından şimdi gönül rahatlığı ile garsonun eline verebilirsin
çadır amlıyacakmısın ürün çekimleri çadır da yapılır

hazır mücevher satıyorken sorayım sana nerden ulaşırız mücevher veya başka bişey satıyorsan almak için
aradığım şey yıldız tilbe nin klibinde boynundaki isim yazılı kolye (allahım yaa nerden çıktı şu klip) üstü taşlısına 220 ytl dediler sende sahtesi varmı

Tarih: 13 Mart 2008, 20:00 - İp: 88.***.**8.113
emexci
emexci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Türkiye Avusturya fiyatlari arasinda neredeyse 150-200 euro fark yapiyor. Yani 350-400 YTL.

burada a200 fiyati 600euro.

Tarih: 13 Mart 2008, 21:25 - İp: 91.***.**9.254