egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

Olympus E510 Daki 2 Fokal Çarpan

Selamlar e510 almayı düşünüyorum. Bir web sitesinde mücevher satışı yapmak istiyorum. Yani mücevher fotoğrafı çekeceğim.

Ama bunun yanında bu kamerayı normal hayatımda da kullanmak istiyorum (Geziler, arkadaşlar, dışarı çıktığımda...).

Ürünü bhphoto.com dan almayı düşünüyorum. (inşallah gümrükle ilgili sorun yaşamam).

E510 da fokal çarpan 2. Bunun sonucunda çekimlerimde alan derinliği azalacak mı? Dpreview dan okudum ve anladığım kadarıyla azalacak aslında ama daha önce bu konu aklıma gelmemişti. Siparişi verme ve yanına bi kaç şey daha eklerken fark ettim. Şimdi sony a100 mü alsam diye düşünüyorum.

Bir de hazır yazı yazmışken şunu da sorayım(cevap gelmezse başka konu açarım).

Standart kit lenslerle birlikte close up lens ve wide converter da almayı düşünüyorum. Aslında mücevher olayları için gerçek bir makro lens almam lazım biliyorum ama henüz o işe başlamadım onu sonradan da alabilirim. Şimdilik close up sanırım işimi görecektir.
fokal çarpanın 2 olması close up ın fonksiyonunu da değiştirir mi?

Bu arada 0.45x wide converter almayı düşünüyorum. 14-45 zuiko lens'e taktığımda 14mm yi 35mm film formatında 28 yapan makina .45 ile 12.6mm mi yapacak.
Ayrıca wide converterler hakkında fazla yazı bulamadım. Bu konuda tavsiyeleriniz ne olabilir.?

Şimdiden teşekkürler

Tarih: 6 Mart 2008, 05:50 - İp: 85.***.**9.246
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

a_hamit ben uzakdoğu sporlarından anlamam. Yakın doğu ve iç anadolu savunma sanatlarında tecrübem var. Yani anti-terör ve sokak dövüşü.. ek olarak sokak dövüşünün alt dalı olan trafik kavgası dalında da uzmanlaşmak üzereyim. yani sakın arabayla çıkma karşıma..
neyse bu kadar göz dağından sonra konumuza dönelim
egiray.. e giray ne diyim ben sana..
herşeyi çorba etmişsin sen..
hepsini sil.. sıfırdan başla şu macro olaylarına.
fipar 1:1 makroyu çok güzel izah etmiş,
ek olarak şunu belirtebilirim 1:1 makro ölçüleri fotoğraf makinesindeki sensöre göre değişir.. mesela 24x36 mm ebadındaki fullframe bir sensör ile 3 santim çapındaki bir yüzüğü hiç büyütme yapmadan sensördeki ebadıda 3 santim oluyorsa bu 1:1 makrodur. Yani sen bu yüzük fotoğrafını ekranda açtığında fotoğrafın genişliği 36 santim yüzükte 30 santim görünüyorsa sen bu yüzüğü 1:1 makroyla çekmişsin demektir. Bu kadar yakından çekmek için objektifin fokuslayabildiği alan çok kısa olmak zorunda..
Makro tuşu ise başka bir fonksiyon bildiğim kadarıyla. makro tuşu objektifin optik değerlerine bir katkı yapmadan sadece f (yani diyafram) ve perde hızına katkıda bulunuyor.

sensörlerden bahsederken 4:3 tabiri ise bambaşka bir konu.. sensörün en ve boy orantısıyla alakalı bunuda makro büyütme ile karıştırma

sensörlerin boyutu hakkında da cüneyt hocam gayet net linkler vermiş..

bundan sonra pekde bu konuda izah edilebilecek pek birşey kalmadı.. gerisi senin araştırmana ve karar vermene kalmış bi durum.. bu topikte a_hamit ile aramızdaki husumetin gelişmesi yönünde hizmet edecek sanırsam..

Tarih: 12 Mart 2008, 09:57 - İp: 85.***.**3.143
egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

ya rokomet abicim bende aynı şeyi dedim zaten ne çorba etmesi. beni ayar etmeyin göz dağı vermeyeyim hehehehe.

ben anlamıştım zaten o sensor:real image orantısı olduğunu. Benim anlamadığım iste şu lensin:
http://www.bhphotovideo.com/c/product/405347-REG/Olympus_261053_35mm_f_3_5_Macro_ED.html

nasıl olup da 1:1 makro çektiğini. Bu 35mm makro lensi 1:1 çektiğini söylüyor ancak min focus range i 15cm. çekiş açısı ise 34derece. Tepe açısı 34 derece olan yüksekliği 15cm olan bir ikizkenar üçgenin tabandaki kenar uzunluğu 2cm den fazla oluyor. Bunu izah etmenizi bekliyorum.

Tarih: 12 Mart 2008, 12:17 - İp: 78.***.**9.209
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ne tepe açısı yau..
ben bilmiyorum böyle şeyleri..
pisagor öklit falanmı diyosun
onlar lisede kaldı..
kirşof var bide..
girenler çıkanlara eşittir diye bişeydi..
bide mendel mi ne vardı hani bezelyeleri çiftleştiriyordu...
köpeği şartlandıran kimdi ?
keynes yasaları diye bişi hatırlıyorum sanki..
pi sayısını biliyorumda bide e sayısı vardı onu hatırlamıyorum neyin nesiydi..
eşeyli üremeyle bide eşeysiz üreme vardı.. eşeysiz üreyenlere örnek terliksi hayvandı..
terlik dedimde aklıma geldi. ayakkabımı kurusun diye sobanın üstüne koyunca yanmıştı bende okula terlikle gitmiştim..
sanırım konu karışıklığı istenilen kıvama geldi..
buyrun buyrun çekinmeyin buyrun..

Tarih: 12 Mart 2008, 14:39 - İp: 85.***.**3.143
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

1.1 meselesi aynı dediğiniz gibidir. Birtek canonun 5.1 makrosu vardır 65 mm.

Tarih: 12 Mart 2008, 18:55 - İp: 88.***.**8.144
egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

cehalet

Tarih: 12 Mart 2008, 19:12 - İp: 78.***.**8.160
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 12 Mart 2008, 19:13 - İp: 88.***.**8.144
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

35 mm de nasıl makro oluyor ? Bozulma yapmıyor mu ne de olsa geniş açı sayılır ?? 1/1 büyütme nasıl yapıyor. Normal bir 35 mm objektifle bir nesneyi 15 cm den çeksek (netleyememiş olsun önemli değil) 1/1 şeklinde düşermi sensöre ?

egirayın formülü doğru. tepe açısı objektif mm sinin görüş açısına eşit olan, yüksekliği minimum netleme mesafesi olan ( burda 15 cm ) bir ikizkenar üçgen çizdiğimizde taban kenarının sensör boyuna eşit olması lazım 1/1 büyütme yapabilmesi için.

Tarih: 12 Mart 2008, 21:58 - İp: 88.***.**0.99
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

okyanus fokal çarpan 2 ama. BUnuda hesap et.Bizimkilerin 50 mm makrosu gibi yani.

Tarih: 12 Mart 2008, 22:03 - İp: 88.***.**3.120
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Tamam pazarbey ama fokal çarpan bombelenmeyi engellemezki. Sadece görüş açısını daraltır. Kaldı ki 50 mm ile bile yakından bir adam çeksen gören laz sanıyor pardon burnu büyük çıkıyor.

Tarih: 12 Mart 2008, 22:08 - İp: 88.***.**0.99
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

rokomet anti terör demişken ben askerde KOMANDO idim acemi birliğim 6.j.KOMANDO.er.eğ.aly.manisa kırkağaç. usta birliği ise ilçe j.KOMANDO.bö.malazgirt yakın doğu dediğin yerde çıkmadığım dağ kalmadı tim de 1.unsur da öncüydüm ya sen ankaradamıydın yeni gördüm ben istanbuldayım artık ortak bi yerde buluşuruz farketmez benim için sokak dövüşüde olur trafik kavgasında da levyeye güvenme sakın

egiray ne kadar ballısın pazarbey gelmiş konuya macronun uzmanı dır kendisi bi oksiyen tüpü ile galerisini bi dolaş istersen adam xxx yiyen sineği çekmiş diğerini söylemiyorum rokomet sölesin

Tarih: 12 Mart 2008, 22:20 - İp: 85.***.**0.181