egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

Olympus E510 Daki 2 Fokal Çarpan

Selamlar e510 almayı düşünüyorum. Bir web sitesinde mücevher satışı yapmak istiyorum. Yani mücevher fotoğrafı çekeceğim.

Ama bunun yanında bu kamerayı normal hayatımda da kullanmak istiyorum (Geziler, arkadaşlar, dışarı çıktığımda...).

Ürünü bhphoto.com dan almayı düşünüyorum. (inşallah gümrükle ilgili sorun yaşamam).

E510 da fokal çarpan 2. Bunun sonucunda çekimlerimde alan derinliği azalacak mı? Dpreview dan okudum ve anladığım kadarıyla azalacak aslında ama daha önce bu konu aklıma gelmemişti. Siparişi verme ve yanına bi kaç şey daha eklerken fark ettim. Şimdi sony a100 mü alsam diye düşünüyorum.

Bir de hazır yazı yazmışken şunu da sorayım(cevap gelmezse başka konu açarım).

Standart kit lenslerle birlikte close up lens ve wide converter da almayı düşünüyorum. Aslında mücevher olayları için gerçek bir makro lens almam lazım biliyorum ama henüz o işe başlamadım onu sonradan da alabilirim. Şimdilik close up sanırım işimi görecektir.
fokal çarpanın 2 olması close up ın fonksiyonunu da değiştirir mi?

Bu arada 0.45x wide converter almayı düşünüyorum. 14-45 zuiko lens'e taktığımda 14mm yi 35mm film formatında 28 yapan makina .45 ile 12.6mm mi yapacak.
Ayrıca wide converterler hakkında fazla yazı bulamadım. Bu konuda tavsiyeleriniz ne olabilir.?

Şimdiden teşekkürler

Tarih: 6 Mart 2008, 05:50 - İp: 85.***.**9.246
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Olympus der ki:

http://www.olympus.com.tr/consumer/dslr_7045.htm

Wikipedia der ki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Four_Thirds_System

Tarih: 10 Mart 2008, 16:15 - İp: 85.***.**6.133
egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

bugün öğrendiğim kadarıyla fourthirds sistemi benim makro çekimlerim için dof açısından avantaj sağlayacak.

bu arada

Olympus 35mm f/3.5 Macro ED Zuiko Digital Lens almayı düşünüyorum. $199 bhphoto da. Aslında 14-42 ile bile 25cm den yapacağım çekimlerde +1 veya +2 close up çeksem yine başarılı sonuçlar alabilirim gibime geliyor. crop yapmam gerekecek ama web için idare eder aslında.

Bu arada ben hala 1:1 macro hesabını anlayamadım. Yani lense bakıyorum angle of view ile minimum focus range ine nasıl 2cm lik yeri kadraja sığdırabiliyor anlayamadım.

Tarih: 11 Mart 2008, 01:12 - İp: 85.***.**2.161
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

rokomet seninle aramızda bir husumet yoktu ama oldu msn adresim [email protected]
egiray anladığım kadarı ile e-510 sana 1300 ze gelecek 2 tane lens ile. 40d 1500 zün altına düşmüş ve canlı önizlemesi var olan bir model ve bu ay çıkacak olan 450d var ondada canlı önizleme var bu arada e-510 hepside 1800 küsür g.g açık arttırmada 1150 de şu an

#a_hamit' tarafından 11.03.2008 03:52:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2008, 03:48 - İp: 88.***.**5.50
egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

Yok ya 980 e falan geliyo(10ytl vergi pulu + 10% gümrük vergisi + 18%kdv) tek lensiyle iki lens alırsam ki sanırım mantıklı olan o olacak. O zaman 1060ytl ye geliyor. Tabi bu gümrüğe 1130 gibi bişey ediyor.

450d güzel ama IS lensinde var. Ayrıca e510 iki lens ile $670 e bh da satılırken 450d $799 olacak tek 18-55 Is lensiyle. 40d nin de pek bir avantajı yok. Zaten ben 300ytl daha verirsem eğer macro lens de alırım.

Şu anda canon nikon alacağıma, slr like almayı tercih ederim. Hatta içimden bir his slr like al ne güzel macro çekiyordu dof genişti diyor.

Tarih: 11 Mart 2008, 09:23 - İp: 85.***.**2.161
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

a_hamit: msn adresini niye verdin anlamadım ama istersen gerçek adresini ver. ama uyarmadı deme arkadaşlar bana aralarında kısaca jan klod van dam derler.. mayk taysın diyenlerde var ama ondan pek haz etmem. bundan 20-25 yıl öncede muhammed ali derlerdi o zaman küçüktüm niye böyle dediklerini anlamazdım. bu arada msn ye ekledim ama pek ortalarda yoksun.. halledelim şu duelloyu
gelelim egirayın like merakına..
egiray e yani eee bari kompak al..
çekmek istediğin alanı açıkca yazmışsın.. ürün/mücevher..
şimdi ben kesinlikle her foto makinası alacak olarana dslr önermem ama senin kriterin belli..
like ların sensör ebadını ve eksisini artısını iyi değerlendir. like ların macro özelliği var diye böyle bir ihtiyaç için gidip like alınmaz.
sen bu kriteri değiştirirsen like bile fazla.. yani garsonun eline vermeye ve cebine koyup enikonu gezmeye çıkacaksan kompaktan başka sınıf makineye bakma.

Tarih: 11 Mart 2008, 11:32 - İp: 85.***.**3.143
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

açıkçası olympus açısından baktığımızda kullanan fazla yok elinden çıkaramazsın ama sen bunu kullanmak içni alıyorsun bu bence hiç te önemli değil olympus fazla bilinirliği olan bir marka değil yani sokaktaki adam nikon canon u görünce bunlar iyidir diyro ama diğer markaları sadece bilenler biliyor.

bence E510 alınabilir ama ben her zaman diğer modellere ve alternatiflere de açığım yani olympus alma demiyorum ama başka modeller de var rahat edeceğin sonuçta SLr makina alıyorsun hiç biriside seni rahatsız etmez ama ihtiyaçlar farklıklaşında ihtiyaca yönelik makinalra bakmak laızm

Macro konusudna büyütme olayını söyle anlatayım mesela birisi macro diğer normal ortalama 4 5 -6 bu büyütme oranları sahip olabilir objektif sen atıyorum 70 MM de macro çektin gidip yine aynı fokal aralıkta 70 MM Macro 1.1 ile çekiyorsun portre daha büyük çıkıyor olay bu bence en kolay böyle anlamıştım

Tarih: 11 Mart 2008, 13:53 - İp: 194.***.**9.109
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

rokomet arkadaşlarım bana sadece hamit der düello derken ben düellodan anlamam ama istersen bi dostluk müsabakası yaparız uzak doğu sporlarına da bayılırım gerçi bırakalı çok oldu 2 türkiye birinciliğim 1 tane istanbul birinciliğim var çok kezde salonlar arası birinciliğim var branşım karete stilim ASHIHARA 36 resmi musabaka yaptım 4 dünü puanla kaybettim 3 tanesini nakavt ile kalanını puan ile kazandım

nese egiray anladığım kadarı ile e-510 almaya kararlısın o makine hakkında son söyleyeceğim yakından çekilmiş surat resimlerinde gerçekte var olmayan beyaz sakallar aynı sorun şu an kullanmakta olduğum makinedede var pixele göre sensörün ufak olmasından kaynaklanıyor sanırsam işte bu resime bak
bide meraktan sorayım şu mücevher satıcıları gözüne bişey takıp mücevhere bakıp ne görüyorsa gördükten sonra mücevherin 7 ced sülalesini sayıyor ne gördüğünü merak ediyorum söyleyebilirmisin bide sen makine ile o gördüğünümü çekiceksin yoksa şeklen görünümünümü

Tarih: 11 Mart 2008, 22:12 - İp: 85.***.**4.187
egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

heheh, valla bende çok anlamam aslında mücevher işinden ama işte kristal yapısı inceleniyor, renk ve berraklık önemli.

ya ben hala tam anlayamadım 1:1 makro nasıl hesaplanıyor? 35mm ile nasıl 1:1 çekim yapılıyor?

Tarih: 11 Mart 2008, 23:29 - İp: 88.***.**4.98
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

şöyle öğrenmiştim:
örneğin 25 mm lik bir film karesini alalım ve üzerine bir sinek konsun.
1/1 macro da sinek, film karesi üzerinde gerçek boyutları ile çıkar.Yani bu kareden sandviç baskı alsak bu baskıda sinek gerçek boyutları ile gözükür.
1/2 macro da ise doğal olarak sinek 1/2 boyutlarında yani olduğunun yarısı ebatlaında gözükecektir.
Sony 100 mm macro 1/1
Minolta 50 mm Macro (F:3.5) ise 1/2 macro objektiflere örnektir.

Tarih: 11 Mart 2008, 23:49 - İp: 88.***.**0.17
egiray
egiray (üye)
İstanbul / Amatör

1:1 benim bildiğim kameranın sensörü üzerinde oluşturduğu yer anlamına geliyor. yani atıyorum 2mmx2mm bir sensör olsa onda 1:1 makro lens olsa 2mm ye 2mm birşey sonuç olarak fotoğrafın tamamını kaplıyor olabiliyor.

Benim anlamadığım konu 35mm olympus 1:1 makro lensi 15cm minimum fokus range e sahipken nasıl 1:1 makro çekebiliyor. 15 cm den 34 derece ile çeken bir lens nasıl oluyor da 1:1 makro çekiyor bunu anlayamadım.

Tahminimce makro tuşuna basmadan verilen değerler bunlar. Makroya basınca daha yakından çekim yapma olanağı sağlıyor. Ama eğer böyleyse benim çok işime yaramıyor. Dediğim gibi ben 20cm civarından ışığı kesmeden 3-10cm çap arası şeyler çekmek istiyorum. Eğer böyleyse makro lensi almayacağım. 14-42 de de 1:5 var close up takarım ufak şeylerde büyüklerde gerek kalmaz biraz croplarım artık.

Tarih: 12 Mart 2008, 00:23 - İp: 88.***.**4.98