zadi01
zadi01 (üye)
İstanbul / Amatör

Olympus E420 Hk.

OLYMPUS E-420 + 14-42 MM 900 tl civarı bir fiyatla almayı düşünüyorum yalnız özelliklerine baktığımda zoom ile ilgli bir özellik göremedim zoom yok mu ki acaba ?Yoksa ayrı bir lensmi taktırmak gerekiyor?14-42 mm lenslerde zooom olurmu 900 tl civarı bir fiyat iyimidir bu makine için.Herkese teşekkürler..

Tarih: 15 Nisan 2010, 13:00 - İp: 78.***.**9.211
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Arkadasim zoom dedigin nedir ki?Hayret bir seysin yani.Zoom,14-42mm araliginda 14 den baslayip elinle cevirerek 42 ye kadar giderek saglanir ve yaklastiriyorsun uzagi yani bu kadar bilgisiz olmayin lutfen(inanamiyorum boyle bir cevap verdigime yani).Otomatik falan sanma DSLR makinalarda bu zoom olayini eger oyle anladi isem sorununu!!!Zamaninda E-420 sahibi oldum ve hic tavsiye etmem acikcasi.Ekran falan zayif ve flas dengesiz.Geceleri fokuslama yapmasi tam bir felaket.Canon veya Nikondan sasma.Ben Nikon D3000 den cikan renkleri seviyorum acikcasi CCD sensor faktorunden dolayi...

Tarih: 15 Nisan 2010, 13:15 - İp: 221.***.**4.187
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

olympus 420 DSLR sınıfı bir makinadır.
Yani objektifi değişir.. fotoğraf makinaları ve kameralarda "ZOOM" özelliği ikiye ayrılır 1- Dijital Zoom 2- Optik Zoom

DSLR makinalarda genellikle dijital zoom yani elektronik olarak yapılan yakınlaştırma bulunmaz..
DSLR makinalarda objektif değiştiği için zoom özelliği yani yakınlaştırma taktığın objektife göre değişir.
Olympus 420 ile gelen 14-42 objektifin zoom özelliğini yani yakınlaştırmayı el ile yaparsın..
Olympus 420 küçük ve hafif oluşu ile diğerlerinden bu özelliği ile ayrılır.
kolay taşınır..
Auto focucu gayet başarılı bir makina.
Canlı ön izlemesi (Live View) çok başarılır. Canlı önizleme esnasında focus yapabiliyor.
Fotoğraf kalitesi ve hızı giriş seviyesi için gayet tatminkar..
Bende bir ara kullandım ve çok beğenmiştim.
Eksikliğini hissettiğim tek özelliği Titreşim önleme özelliği..
bu özellik sony markasında AS canon da IS kısaltmasıyla ifade eliri.
olypusun üst modellerinde bu özellik vardır.

Olympus e-420 :
Eğer fotoğrafçılığa hoby anlamında ilgi duyuyorsan gayet uygun fiyat ve makina..
yok eğer özel günlerde anı olsun diye fotoğraf çekeceksen böyle bir makinaya gerek yok.. daha küçük kompak makina daha iyidir.
Yada ilerde daha ileri düzey fotoğrafçılık yapmayı düşünüyor ve fotoğraf hayatınızda önemli bir yer alacaksa daha üst düzey makinalara bakmalısınız.. tabi bütçeyi arttırmalısınız..

Tarih: 15 Nisan 2010, 14:00 - İp: 88.***.**5.212
ozansan
ozansan (üye)

rokomet arkadas bu makinaya sahip oldunmu,olmadin mi?Yoksa biryerlerden okudugun bilgilerlemi cevap olarak veriyorsun.Ben diyorum basarisiz sen diyorsun cok basarili.Gece cekimlerinde kullandigim en rezil DSLR idi.Hele o flastan kucuk flasciklar yaparak fokuslama yapmaya calismasi yokmu,kahrederdi adami.Yani tum bunlar acik ve bilinen gercekler ve en harbisinden benim tecrubelerim.Yazik etme arkadasi ordan burdan aldigin bilgilerle yonledirerek.

Tarih: 15 Nisan 2010, 17:34 - İp: 221.***.**4.187
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

sayın ozansan...
sana göre ;
ben makinayı "ordan burdan aldığım bilgilerle" biliyorum ama sen beni benden iyi biliyorsun öyle mi..

Lütfen mesajlarınızın içeriğinde saygı kurallarını zorlamayınız..

Tarih: 15 Nisan 2010, 19:29 - İp: 88.***.**5.212
ozansan
ozansan (üye)

Saygida kusur edicek herhangi bir laf kullanmamakta ozen gosteriyorum ancak bazen yapilan eksik ve tecrube icermeyen yorumlarada herzaman karsi cikmisimdir.Seni tabiki senden iyi bilemem ancak bu makinanin ozelliklerini ve sorunlarini yasadigim tecrubelere dayanarak aktarmaya ve insanlarinda bunu algilamaya calismasini istiyorum.Bilmedigim konularda kesinlikle ahkam kesmem ve her konuyada atlamam acikcasi.Saygida kusur etti isek affola.

Tarih: 16 Nisan 2010, 02:55 - İp: 221.***.**4.187
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

başlangıç için alınabilir bir makina gibi görünse de her halukarda 900 TL verilmez o makinaya.
2.el bir Canon 350D alırım yeğdir.
Gündüz çekimlerine peki ama gece çekimleri gerçekten kötü...

Tarih: 19 Nisan 2010, 15:33 - İp: 78.***.**3.42
  • 1