deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Olympus E3

Bugün itibariyle Olympus E3'üm elime geçmiş bulunmakta. Yani 7 aylık (6 ayı askerlik )bu bekleyiş mutlu sonla sonuçlandı. Sürecin hızlanmasına 20 gün önce evime girip E500'ü çantasıyla birlikte çalan hırsızında katkısı sonsuz oldu. Makinem büyük ihtimalle Türkiye'de %20 ÖTV'ye yakalanmayan son E3 olma özelliğini de taşıyor bu arada .
En kısa sürede bu başlık altından yada yeni bir başlıktan ilk izlenimleri aktaracağım. Bugünlük yoğunluk nedeniyle sadece bir fotoğrafını koyabiliyorum.

Bu da emektar infrared makinem ile kaynaştıkları bir anın görüntüsü .

#deparius' tarafından 28.09.2008 22:37:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Temmuz 2008, 23:28 - İp: 78.***.**3.232
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler.
Ben Bosna'ya giderken biraz fazla şanslıymışım anlaşılan .
E3 12-60 f:2.8 ve grip vardı. Bir süredir köprüden atlamayı yasaklamışlar. Tam dönerken kalabalığı farkettim daha kendime yer bulamadan makineyi ayarlayıp çekmeye başladım 13 kare havada fotografı var burada birkaçını çıkarmak zorunda kaldım. Tabi öyle olunca açı ve kadraj farkları çok oldu bir de düşük kalitede kalmış makine ama birleştirince baya toparlandı. 6000x8000'den büyük bir fotograf çıktı ortaya.
Fotografları bilgisayara attığımda da E3'ün neden en hızlı fokus yapan makine olarak lanse edildiğini çok iyi anladım tüm karelerde özneye tam doğru fokuslanmış hem de mesafenin bu kadar hızla değiştiği bir ortamda.

Tarih: 24 Eylül 2008, 16:07 - İp: 88.***.**9.100
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

hangi fokus modunda kullandın?
AF-C ile çok noktadan AF mi?

Tarih: 24 Eylül 2008, 20:10 - İp: 88.***.**3.118
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotograf guzel olmus deparius co begendim ( altta suyun bir kısmında birleştirme izi var ama)
makineni sevmen cok iyi. millet ne alayımdahavası cok olsun derken sevdigine yatırım yapabilmek gercekten takdire sayan.

Tarih: 24 Eylül 2008, 20:56 - İp: 88.***.**7.223
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

AFMF-C'de merkez ağırlıklı çok nokta AF ayarındaydı.

Teşekkürler Gaijin. Kadrajlar ve açı değişik olduğu için pozlama farkları da haliyle oluşuyor bir de altta görünen kısımlarda yüzücü suya düşmüş olduğu için su yüzeyindeki yansımalarda da ciddi değişim oldu. Sona kadar düzelterek gitmiştim fakat sonda sıkılmışım anlaşılan. Makne seçimine gelince makineyi aldığımdaki ufak aksaklık(demo makine) soğumama neden olmuştu fakat kullandıkça çok sevmeye başladım. Bu makineyi Türkiyeden aldım o ara yurtdışı seçenekleriyle birlikte, D300+lens, D3 gövde, ve 1DS MKII o bütçeyle alabileceğim seçenekler arasındaydı. Canon ve nikon için elimde hali hazırda lenslerim de vardı Olympus için yoktu çünkü önceki makinenin çantasında hepsi çalınmıştı. Ve tam da D3'e karar vermişken 12-60 f:2.8 lensin ilk test sonuçlarını gördüm ve zuiko 12-60 f:2.8, 50-200 f:2.8 ve 50mm f:2 gibi lensleri bir daha kullanamayacağımı düşünmek bile çok kötü geldi E3'de net kararımı verdim. İyi ki de kararımı değiştirmişim.

#deparius' tarafından 26.09.2008 11:18:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Eylül 2008, 10:10 - İp: 88.***.**0.123
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

çok sevvindim. Allah güle güle kullanmayı nasip etsin.

Tarih: 25 Eylül 2008, 11:49 - İp: 88.***.**5.237
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler Pazarbey.
Sizin makine ne oldu halen değiştirmediler mi? biz ne zaman hayırlı olsun diyeceğiz?

Tarih: 25 Eylül 2008, 11:53 - İp: 88.***.**0.123
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

söylemesi ayıp bir adet e-420 almış bulunmaktayım..
bu e3 şahanesinin en küçük kuzeni olmakta kendileri..
kan bağı olduğunu okuyorum e3 ile.. aynı sensörü kullanıyormuş..
fotoğraf kalitesi bakımından bir şey söyleyecek kadar çekim yapamadım.. bakalım ilerleyen aylarda veya yıllarda yolculuğum e3'e kadar gider heralde..
daha öncede söylediğim gibi
eğer herkes bir marka/modelin fanatiği olacaksa ben kesin olympus/e3 diyorum....
selametle

Tarih: 27 Eylül 2008, 15:07 - İp: 88.***.**2.48
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Rokomet hayırlı olsun güle güle kullan.

Benim hayran olduğum makinelerden biridir E420 çevremdeki birçok kişininde almasına vesile oldum hep memnunlar.

Sen hangi lens ile aldın?

25mm pancake ile bambaşka bir alet oluyor ufacık, heryere taşı istediğin zaman çıkar çek kimseyi ürkütmeden . Daha önceki gezi tecrübelerimden dolayı son seferde grip ve iki pil ile çıktım sorunsuz geçti fakat bu seferde portre çekmekte zorlandım insanlar kocaman gövde ve lensi görünce ister istemez rahatsız oluyorlar. O durumlarda keşke e4x0 bir gövde ve 25mm lens olsaydı dedim.

Micro four/thirds'ler de çok güzel makineler özellikle olympus'un pen'e benzettiği yeni modeli. Fakat onlara yapılacak lens yatırımı bu tarafa(E3) yaramıyor E3'ün lenslerini dönüştürücü ile takıncada küçük olma özelliğini yitiriyor. En yakın zamanda bir karara varıp birini alacağım.

Tarih: 27 Eylül 2008, 15:25 - İp: 88.***.**7.101
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

deparius....
17,5-45 mm diye bir lens... geçirgenliği gayet tatminkar... kit bir lens için güzel bir performansı var.. distorisyon ve kararma yok denebilir. renk sapması ise ancak uzmanın anlayabileceği safhada..
ancak açı olarak alıştığımın dışında..
canon ile 28-80 çokca kullanıyordum..
bu ise 2,0 çarpanıyla 35-90'a tekabül ediyorki geniş açıda ufacık bir problem..
macrosunu anlayamadım henüz ama macrosu olmadığı kesin.
yani "minimum focus zone" çokta minimum değil..

focus ring ise akıllara zarar.. belki çoğunuzun alışık olduğu bir çalışma prensibi var ama ben eski (kafalı) fotoğrafçı olduğum için sonsuz döngülü ringe alışmakta hayli zorlanacağım.

menü çokta karmaşık değil..
flash modlarınıda çözmüş değilim.. tuhaf bir senkranizasyon karmaşası var gibi... focus öncesi flashın pıtırdaması ise fotoğrafı çekilen kişiyi rahatsız edebilir diye düşünüyorum. focus yardımcı ışığı sanki daha iyi bi sistemdi..

bu makinaya lens yatırımı yapmayacağım.
çok emin olmamakla birlikte (yani büyük konuşmayım ama)
bir ihtimal bunu iade edip E-520 alabilirim..
titreşim engelleyici önemsediğim bir özellik
e-420'yi alırken hiç dikkat etmedim..
daha öncede belirttiğim gibi elektronik marketi dolaşırken resmen elime tutuşturuldu.. bir anlık karar neticesi alıvermiş bulundum..

e3 yada benzer özellikte bir şahane.. elbet birgün benim olacaksın

Tarih: 28 Eylül 2008, 00:06 - İp: 88.***.**2.48
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Rokomet hayırlı olsun

Tarih: 28 Eylül 2008, 00:19 - İp: 85.***.**7.207