sadevolkan
sadevolkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Olympus E-450 Görüş Ve Önerileriniz

Merhaba arkadaşlar,
Bende bir çoğunuz gibi fotoğraflara düşkün ve yakından ilgilenen biriym. Uzun yıllardır dslr almayı planlıyor ancak sürekli erteliyordum ta ki şubat ayında 18-105mm ile Nikon D90 kullanma deneyimi yaşayana kadar. Tarifsiz bir şeydi ve böylece bu ilgimi daha fazla ertelememeye karar verdim. Küçük hafif ve giriş seviyesi için uygun bir makina arıyorum daha çok ham fotoğraflar çekip photoshop ile retouching çalışmalarımda kullanmak istiyorum. Neden Olympus'un e-450 düşünüyorum?
+ Öncelikle Dslr olması malum raw formatına ihtiyac duyuyorum
+ Ufak ve hafif olması
+ Kit lens ile ilgili yorumların genel olarak pozitif olması
+ Fiyat olarak çok cazip olması Türkiye'de ki fiyatı[700-800] tl.
Yakın bir arkadaşım vasıtasıyla yurt dışından temin etme imkanımda var ve ebay'de fiyat neredeyse 340 $ a kadar düşüyor. Buyüzden gözüme gittikçe alınabilir geliyor.

Kararsız kaldığım noktalarda ise engin deneyimlerinize ve görüşlerinize ihtiyac duyuyorum.

Şuan benim için en çok kafamı karıştıran nokta, "titreşim önleme sistemi" şöyle bir yazı okudum;
"Olympus diğer makinalarında titreşim engelleme sistemini sensöre koymuş, sadece bu makinada sensörde titreşim engelleme sistemi yok. Yani üretilen lenslerde de titreşim engelleme olmadığı için seçeneğiniz kalmıyor. Ancak panasonic in leica lenslerine kalıyorsunuz ki onlar da çok pahalı."

Bununla ilgili bir kaç sorum var.
*Entegre titreşim engelleme sisteminin olmaması ne tür problemleri beraberinde getirir?
*Bu sistemin olmaması gece çekimlerinde büyük olumsuz sonuçlara sebep olur mu?
*Yazıda bahsi geçen panasonic lens fiyatları ne düzeydedir?
*Ayrıca sizin tespit ettiğiniz başka problemler var mı?

Daha öncede bahsettiğim gibi daha çok ham ve portre fotoğraflar çekebilmek için giriş seviyesi bir makina arıyorum. En azından nekadar başarılı olup olamayacağımı görmek ve deneyim edinmek adına.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şimdiden ilgilenen herkese teşekkur ederim.

Tarih: 13 Nisan 2011, 13:39 - İp: 88.***.**4.43
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

d90 kullandıysanız, e450 sizi hüsrana uğratacaktır. Peşinen vazgeçin derim

OLYMPUS profesyonel kullanıcılar için iyi bir makinadır, ama giriş seviyesi için, bana göre sadece piyasaya uyum sağlamak için üretilmiş makinaları var gibi.

Lensleri bulunmuyor, pahalı üstelik...

Titreşim önlemenin gövde de olması tabiki bir avantajdır. Ama olmaması da çok büyük bir kusur değildir.
Özellikle gece çekimlerinde, titreşim önlemenin pek de işe yaradığını söyleyemeyeceğim.

Bu yüzden, nikon canon ya da sony modellerine yönelmenizi öneririm.

Tarih: 13 Nisan 2011, 13:46 - İp: 78.***.**4.124
sadevolkan
sadevolkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Yorum teşekkur ederim. Özellikle titreşim önleme konusunda en azından kafamda bir fikir oluşmuş oldu.

Makinalar arası böylesi büyük bir fark olması gerçekten şaşırtıcı gerçi herkes d90'ın iyi olduğunu söylüyordu

Söylediklerinizi değerlendirip canon nikon ve sony modellerinide araştıracağım.

Sormayı unutmuşum peki bu çok methedilen 4-3 özelliği nedir?

Tarih: 13 Nisan 2011, 14:02 - İp: 88.***.**4.43
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

bir ara kısa süre OLYMPUS kullanmıştım, hatırladığım kadarıyla 4-3 methedilen bir özellik değil...
Aksine kompakt makina ölçülerinde fotograf verdiği için dezavantaj bile olabiliyor.
En azından OLYMPUS almak istediğimde bana böyle söylenmişti

Yine de hafızamda net olarak kalmadı. yanlış bilgi vermek istemem.

Tarih: 13 Nisan 2011, 14:11 - İp: 78.***.**4.124
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Kullanmis biri olarak dezavatajlari

1-makinanin ekrani kalitesiz ve renkler uyusmuyor
2-beyaz dengesi konusunda cok zayif
3-flasi cok yavas ve fokuslamada flastan patlamalar ile yardim aldigi icin ve yardim alsa bile birturlu fokuslayamadigi icin gece cekimlerinde adami cileden cikarir...
4-titresim onlemesi yok

Bence選Nikon yada Canondan baskasina para verme pisman olursun...

Tarih: 13 Nisan 2011, 19:14 - İp: 219.***.**6.57
sadevolkan
sadevolkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Teşekkur ediyorum tekrardan bunları bilmem iyi oldu.

Tarih: 13 Nisan 2011, 19:37 - İp: 88.***.**4.43
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

OZansan bir de Sony var onu unutuyorsun Pentax da iyidir
Selamlar

Tarih: 13 Nisan 2011, 19:47 - İp: 217.***.**9.210
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

ah evet , gece çekimleri kabus gibiydi....

Tarih: 13 Nisan 2011, 23:16 - İp: 88.***.**7.198
waterdust
waterdust (üye)
Muğla / Profesyonel Fotoğrafçı

Kesinlikle tavsiye ederim.sigma lensler uyumludur ve hesaplıdır.titreşim önleyiciye kafayı takmayın. sanıldığı kadar işlevi yok. eliniz alıştımı zaten gerek de yok. çok üst moddellerini hariç tutarak söyleyeyim canon ve nikondan daha iyi fotograflar çektim olympusla.

Tarih: 14 Nisan 2011, 07:56 - İp: 88.***.**6.1
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ama gel gelelim gece dugun dernekte bir cekim yapacaksiniz,iste adami ozaman cileden cikarir.Yani alinabilecek en kotu makina nedir deseler gece cekimlerinde bu makinadir derim tum samimiyetimle.zaten adi bile anilmadi tarih sayfalarinda eridi gitti garibim...Illa Olympus alicaksaniz ne bileyim E-620 de falan tum bu sorunlari giderdiler.Paraniz varsa bunu alin.

#ozansan' tarafından 14.04.2011 09:29:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Nisan 2011, 09:27 - İp: 219.***.**6.57
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

govdede titreşim onleme problem olsaydı canon ve nikon onerilmezdi zaten.
problem bu degil.

problem 4:3 sensorde. aps-c sensorlerden bile kucuk (2x carpanlı) sensorle ne yapacaksınız, olympus niye bunu devrim olarak adlandırdı bilmiyorum.
biri cıkıp anlatırsa okumam da acıkcası.

pentaxtan bile sıkıntılı lens bulması,ebayde falan vardır bir bakın siz yinede.

gece cekiminden kastınız gece manzaraysa kompakt makineyle bile iyi sonuc alırsınız. ancak gece elde flaşsız cekimden falan bahsediyorsanız yine iyi sonuc vermeyecektir. zira iso basarımı sensor boyutuyla alaklı olarak dusuk. titreşim onleme yok..

yurtdısından alıyorsanız pentax k-r onerebilirim.
gecen gun kuzenime aldık (hala bekliyoruz) 950 liraya (620 dolar)
inceledigim kadarıyla fazlası var eksigi yok bir makine. gelince detaylı bir inceleme yapmayı dusunuyorum,cıkalı uzun zaman olmuş olsa da..

daha garantici ve nispeten ekonomik olmak isterseniz canonun giriş seviyesi modellerine odaklanın.

Tarih: 14 Nisan 2011, 12:29 - İp: 88.***.**8.140