newone
newone (üye)
Isparta / Amatör

Olympus E-420 Hakkında Lütfen Yardı

Herkese Selamlar. Benim hikayem şu:
Fotoğraf çekmeyi seviyorum ama yeni başlıyorum.(makinelerden pek anlamıyorum yani)

Yeni başlayacağım için önce Sony H9 almayı düşünmüştüm. Sonra almışken bi defada DSLR alayım bi daha değiştirme derdim falan olmasın dedim. Tam bu sırada Olympus E-420 yi gördüm. Hafif ve DSLR like özellikleri de gösteriyor.
Ben makro ve uzun mesafe manzara çekimleri yapmak istiyorum. Ancak günlük çekimler için ikinci makine taşımak istemediğim için alacağım şey oda çekimlerinde düğünde bayramda da iş görsün istiyorum)

1) E-420 profesyonel arkadaşlar ne derler? Eğer bunu alırsam lens olarak neler almalıyım?
2) Alternatif önerileri olan varsa çok sevinirim...
Yardımcı olan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..

Tarih: 29 Mart 2008, 22:00 - İp: 78.***.**2.170
newone
newone (üye)
Isparta / Amatör

Bu yorumlar da bu sitede bi arkadaşın Olympus için yazdıkları.. Bunları da E-420 açısından değerlendirir misiniz..

Olympus çok saygın ve kaliteli bir marka olarak bilinir. Piyasaya her ne ürün sürdüyse mutlaka paranın karşılığı kaiteyi bulmak garantidir.

Ama...

1. Olympus'un Türkiye'de servis sorunu var, makinaya birşey olursa teee Almanya'ya gidip gelmesini beklersiniz.

2. Olympus lens çeşitliliği açısından Canon ve Nikon'a denk tek marka, Sony bile daha yeni yeni atağa kalktı. Yalnız bu lenslerin fiyatı ve özellikle Türkiye'de bulunabilirliği soru işareti. Dahası Sigma,Tamron gibi 3.parti üreticilerin lensleri neredeyse hiç yok. Olympus'un sistemi yeni olduğundan, bu lensleri 2.el bulmak neredeyse imkansız.

3. Canon ve Nikon 36x24mm boyutunda büyük sensörlü makinalar ürettiler, 5-6 ay içerisinde Sony'de benzer makinayı piyasaya sürecek, Pentax'ınki de çok gecikmez. Bu makinaların fiyatları şimdilik astronomik olmakla beraber 2-3 sene zarfında makul rakamlara inecektir, elektronik işinde olaylar hep böyle gelişti, bunun bir istisna olduğunu sanmıyorum. Olympus'un böyle bir şansı yok, istesede sensörü büyütemez, Olympus sistemi 3-4 senede demode olacak.

4. Olympus hiç hiç stabilizasyonlu lens çıkarmadı. Olympus'un 4/3 sisteminde stabilizasyonlu tek lens Panasonic DSLRlar ile beraber satılan Leica lens, onu tek alana kadar Panasonic makina almak daha mantıklı. Gövdeden stabilizasyonlu Olympus E510 dururken kim neden E410 ile ilgilenir, daha anlayabilmiş değilim.

Burada rekabetin iyice kızıştığı, Pentax ve Sony'nin artık çok makul fiyata tmamen stabilizasyonlu makina çıkardığı bir dönemde, E510'u rekabet edebilir bir fiyatla pazara süremeyen Olympus yöneticilerini de tebrik etmek isterim.

Tarih: 29 Mart 2008, 22:19 - İp: 78.***.**2.170
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ayıptır söylemesi, bunları ben yazmıştım ve E-410 için de geçerli.

Sonradan 4/3 lenslere yatırım yapmayacaksan (yani kit lenslerle idare edeceksen) ve ciddi avantajlı fiyata bulduysan Olympus alınabilir. Aksi takdirde benzer fiyata Canon, Nikon, Sony ve Pentax çok daha makul çözümler sunuyorlar.

Tarih: 29 Mart 2008, 23:15 - İp: 82.***.**0.194
newone
newone (üye)
Isparta / Amatör

Teşekkür ederim antika. Ama ben E-420 demiştim. Piyasaya çıkmak üzere..
Şuradaki kitler makro çekim ve uzak mesafe zoomla çekimler için beni ne kadar idare eder sence?

http://www.olympus.com.tr/consumer/dslr_digital_slr_box_contents_18952.htm

Tarih: 29 Mart 2008, 23:29 - İp: 78.***.**2.170
newone
newone (üye)
Isparta / Amatör

Şimdi baktım da 410 ile 420 arasında tek fark ağırlıkları gibi.. o da 5 gram)
Bana ne tavsiye edersin antika?
Makro çekicem.. Zoom hevesim var.. Aile çekimleri de yapıcam..

DSLR-like mı olsun? Sony H-9 mesela?
DSLR olacaksa nasıl bişey olsun?

Senin bilgine güveniyorum
Şimdiden teşekkürler..

Tarih: 29 Mart 2008, 23:39 - İp: 78.***.**2.170
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kusura bakma 410 yazmışım, 420 olacaktı.

Uzun lafın kısası bu devirde ciddi şekilde ucuz değilse stabilizasyonsuz makinaya para verilmez. Gerçi Canon ve Nikon da stabilizasyonsuz ama onların lens ve aksesuarlarının piyasada makul fiyata bulunabilirliği, servis, 2.elinin para etmesi, IS/VR lensleri gibi avantajları var.

Macro çekim yapacaksan sana verilen kit lensler yetersiz kalacaktır, makro lense ihtiyacın olacak ve gidebileceğin tek adres Olympus'un kendisi. Yeni lensi kaça sattıklarını bir öğren istersen. Daha Tamron,Sigma veya Tokina gibi alternatifin de olmayacak.

Diyelimki onca parayı bayıldın Olympus macro aldın, 3-4 sene sonra 4/3 sisteminin başına geleceklerden dolayı beş kuruş etmeyeceğini garanti ededyim.

Velhasıl nihai fikrimi soruyorsan:

Eğe bu E420, Pentax yada Sony muadıllerınden ucuzsa ve kit lensler senin için yeterliyse, hiç durma, al.

Tarih: 30 Mart 2008, 01:40 - İp: 82.***.**0.194
asikedi
asikedi (üye)
İstanbul / Meraklı

e420 cıkıs amacı , kolay tasınması , her yerde her zaman kullanılabilmesi ve bir kompakt makine gibi SLR olmasıdır. Makineyle birlikte cıkartılan pancake lensle birlikte dunyanın en haif SLr sıfında oldugu iddasındalar.

Ayrıca Olympus'un sıkı bir takipcisi olarak yakın zamanda bu servis sorunuda hallolacak.
Ayrıca makineler tamir için Almaya'ya da gönderilmiyor.
Son zamanlarda karsılastıgım bütün olaylarda temsil ofisi sonuna kadar da ürünleri arkasında duruyor.

Teknik özellikleri , 4/3 lens , focal çarpan , ve diğerleir hakkında zaten soylenenler soylenmiş , tabiki karar sizin.

size zaten bekleyin Olympus alın demiyorum ama biraz sabrınız varsa , piyasaya cıktıktan sonra gidin kendi hafıza kartınızı takın hem olympusla hem diğer makinelerle çekin , sonra eve gelip bilgisayarınıza aktartıp görüntusune bakıp karar verin.

Işığınız bol olsun.

Tarih: 1 Nisan 2008, 16:40 - İp: 88.***.**2.182
draxxin
draxxin (üye)
Balıkesir / Amatör

Hocam hem kuş çekeceğim hem de makro çekeceğim diyorsun. Bu işe yeni başladım da diyorsun. O zaman Slr-like al. Slr like mukemmel sonuç alamazsın ama her işini görür. Slr alırsan macroya ayrı lens kuşlara ayrı lens portreye ayrı lens sonu gelmez bunun. Ama herhangi bir konu üzerinde yoğunlaşacağım ve ben bu işi öğrenmek istiyorum diyosan Slr al. Slr Like in otomatik ayarlari bu işi öğrenmeni engelleyecektir

Tarih: 24 Nisan 2008, 07:53 - İp: 78.***.**8.2
  • 1