kerem1718
kerem1718 (üye)
İzmir / Amatör

Offff Bayılcam Artık... H5 mi S3 Mü

Kafam iyice allak bullak oldu. Amatör fotoğrafcıyım. Zevkine görüntüler yakalamktır hobim. Öyle doğa olayları felan çekmem. Yolda giderken göze hoş gelen özellikle insan yüzleri çekerim. Uğraşı içinde olan insanları çekerim. vs.... Hangisini almalıyım. Sony H5 / Canon S3
Lütfen yardım. (acil)

Sygılarımla
Kerem

Tarih: 2 Şubat 2007, 12:27 - İp: 195.***.**8.130
caganen
caganen (üye)
İstanbul / Amatör

Canon yada Nikon önceliğimdir.

Tarih: 2 Şubat 2007, 12:29 - İp: 213.***.**8.2
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Forum da H5 alıp da mutlu olan da, çok s3 alıpta olan da çok..Birbirlerinden üstünlükleri ve eksikleri kafa kafaya olmalarını sağlıyor bende çok fazla araştırmıştım h5 te karar kılmıştım beni etkileyen noise olayıydı mesela h5 bu tip makineler arasında en az noise oranına sahip denir.Bir arkadaşım da s3 almıştı oda çok memnun.Hangisi içine sinerse onu al zira birinin diğerinden öyle aman aman bi farkı yok.stevedigicams.com da örnek fotolora bak beğendiğini al derim...

#canbasri' tarafından 02.02.2007 12:56:18 tarihinde düzenlendi.

#canbasri' tarafından 02.02.2007 12:56:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Şubat 2007, 12:55 - İp: 88.***.**3.31
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

ben s3'ü tercih ederdim. videoda falan daha iyi sonuç veriyor diye biliyorum. ama biraz daha para bulabilirm diyorsan pentax k100d al bence. ama k100d dslr

Tarih: 2 Şubat 2007, 12:57 - İp: 88.***.**7.82
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

panasonic fz 5 uygun makine olabilir senin icin....

bak bana özelden mesaj atan bir arkadaşın sony ile olan tecrübeleri...
merhabalar murat bey
site de ve gerçek hayatta fotoğrafçılık ve makinalar konusunda teknik bilgiyle tam donanımlı bir kaç arkadaştan birisiniz
size bir kaç sorum olacak
öncelikle az önce şunu okudum ve size yazmayı içimi dökmeyi uygun buldum
arkadaş s2 mi alayım yoksa s3 mü demiş siz ikisinide almayın demişsiniz "Ben olsam ikisini de almazdım...S3'ün cayro sistemlerinde sorun var. " şimdi gelelim bana
ben ilk başlarda hp m307 kullanıcısıydım sonra tesadüf nikon 5600 aldım ve makinanın büyüsüne kapıldım resmen neyi çekiyorsam mükemmel sonuç veriyordu
sonra manuel ayar sevdası ile bunu satıp canon a620 aldım çok iyi makina a620 ama yinede nikon 5600 ün tadı damağımdaydı neyse ben a620 ile çok üstün damla fotoğrafları çekmeye başlayınca biraz olsun yatıştım ve hakikaten canon u benimsedim ve a 620 nin hızıda çok çok iyiydi benim yine makina değiştirme sendromum başladı karnıma ağrılar girdi yüksek zoom lu bir makina almak için
eleye eleye sonunda sony h5 aldım ama bana göre sonuç iyi olmadı canon a 620 nin çektiği damlalara yetişemiyorum makina hızlı değil damla düşüyor denklanşöre basıyorum hadi artık çeksene be adam yok damla uçup gidiyor boşluğu çekiyorum bu yüzden canon s3 is almadığıma bin pişman oldum kendimce bide manzara çekerken renklerim soluk soluk yeşillikler yeşil değil denizin mavisi mavi değil anlamış değilim o gözlerde çok büyütülen carl zeiss merceği neden böyle benmi ayar edemiyorum size bişey söyleyeyim benim yiğenim iki sene önce sony dsc w1 almıştı 850 ytl ye ben ise efsane nikon coolpix 5600 ü üçte bir fiyatına spottan almıştım bahsettiğim gibi nikon çok güzel renkler verirken dsc w1 ise soluk karanlık ve ağaçların gürül gürül yeşil olmadığı denizin mavisinin mavi olmadığı dsc h5 ile aynı karekterde resimler veriyordu yiğenim kafayı oynatmaya az kalmıştı resmen tonla para vermiş hiç bişeye benzemiyordu resimler
şimdi ben sanki sony çukuruna bilerek düşmüş bir insan gibiyim hakkettim yani çünkü önümde yaşanmış bir olay bir hikaye vardı
şimdi sizin arkadaşa yaptığınız açıklamanıza göre s3 almamakla şanslımıyım yoksa h5 s3 is den çok daha kötü bir makinamı
ben makinamdan buz gibi soğudum
bide bu soluk beyazlamış renkler neden oluyor ben düzeltebilirmiyim bilgi verirseniz ayrıca memnun olurum
çok uzun oldu sanırım
görüşmek üzere
selamlarımla

Tarih: 2 Şubat 2007, 12:58 - İp: 88.***.**6.143
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

FZ-5'in de kendince zayif taraflari var, biliyorum cunku bende bir tane var:

1. MANUEL FOKUSLAMA YOK
2. Renkler soluk olma egiliminde
3. Damla isini bilemiyecem ama havacilik gosterisinde bir karecik bile cekemediydim, Hiza ihyiyac varsa, DSLR'dan sasmamak lazim. (Aslinda bu madde tartisilir, DSLR ile FZ5'i karsilastimak biraz haksizlik)

Guclu taraflari da var:

1. Leica lens yapmasini iyi biliyor. Macroda da telede de harika calisiyor. Bence bu zoom araliginda Panasonic'ten daha iyi lensi olan makina yok - nokta

2. Stabilizasyon ise yariyor.

#antika' tarafından 02.02.2007 14:16:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Şubat 2007, 13:44 - İp: 88.***.**9.186
acemi38
acemi38 (üye)
İstanbul / Amatör

Benim tavsiyemde Canon S3'ten yana olacak. Bu tavsiyeyi kullanıpta memnun kaldığın için yapıyorum, H5'te güzel makina ama bana S3'ün verdiği tadı vermedi. meliksahu'nun dediği gibi K100D alabilirsen çok ama çok daha güzel olur.

Tarih: 2 Şubat 2007, 14:05 - İp: 85.***.**8.161
aattaa
aattaa (üye)
Ankara / Amatör

s3 ü bilmiyorum..h5 kullanıyorum ve memnununm; bence bayılmanızı önler...ne alsanız rahatlarsınız..ancak bu sıkılgan tavrınız ve fotoğraf çekmek üzerinei kendinize dair betimlemelerinize bakılırsa, daha iyi makine önerilerine de gerek yok bence....bunlardan birini alın....

Tarih: 2 Şubat 2007, 14:15 - İp: 88.***.**0.76
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

canon ya da nikon önceliğim değildir
zaten halihazırda bu sınıftan üretimi süren bir nikon yok.

damla fotoğrafı da çekmeyi denemedim . açıkçası bu sınıftaki hç bir makinenin hızlı nesneler çekmeye pek elverişli cihazlar olmadığı ortada. odaklama da o kadar sorun olmuyor da deklanşör gecikmeleri uzun. o nedenle hasbelkader odaklayabildiğin bir kuş fotoğraf çekim süreci tamamlanana kadar kadrajdan çıkabiliyor. biraz uğraşmak gerek yani.

fz50 sanırım diğerlerinden biraz daha pahalı.
manuel focus olmaması ciddi eksiklik mi?bence öyle.
makro mesafesi de 5 cm bildiğim kadarıyla. şimdi makro çekmek için ille de nesneye çok yaklaşmak gereksiz, uzaktan da çekilir denecek belki ama ben kompakt makineler için bu fikre katılamayacağım.1-2 cm kadar sokulabilmek bence önemli.

gerçi kerem bey makro ya da börtü böcekle pek ilgili olmadığını belirtmiş.

sony h5 ve canon s3, bence halen sınıflarında en ideal makineleridir.açık konuşmak gerekirse bu iki makinenin renkelerindeki doygunluk ve renklerdeki gerçeğe yakınlık diğerlerinden iyidir. optik kaliteleri de hemen hemen aynıdır, ama telede h5 ağır basar.iddia edilenin aksine video kaliteleri ve resim kaliteleri arasında kayda değer bir fark yoktur.sadece iso200 den sonra sony daha iyidir. ancak iso400 den sonra ikisi de kullanılmamalı. pek önemli bir avantaj değl yani.
bu iki makineden daha iyi bir makine varsa fuji6500 dür. 36dan değil 28 den başlar ancak haliyle 12x de değil 10x de biter.iso konusunda tartışmasız daha iyise de günün sonunda resim kalitesi daha iyi değildir.

o sınıftan makine seçmek açıkçası çin işkencesinden beterdir
eğer h5 ve s3 arasında kaldıysanız canınız hangisini isterse onu alın. neden diğerini almadım diye asla sormayacaksınız. soran birine rastlamadım ama hazır bakmışken diğer modellere de bakayım derseniz işiniz zor

gerçi bu kıyasta sanırım h5 ve s3 ün gittigidiyor gibi yerlerde 700 ytl gibi bir fiyata alınabilmesi de öenmli .

sonuçta şunu söyleyebilirim, bu iki makineden aklınıza eseni alın. diğer modellere de göz atabilirsiniz. ama sakın 1000 liradan fazla vermeyin. eğer verecekseniz alın bir giriş düzeyi dslr kullanın. zaten makro ve doğa fotoğrafı sizi ilgilendirmiyorsa ciddi masraf yapmamış olacaksınız.

Tarih: 2 Şubat 2007, 14:16 - İp: 85.***.**4.203
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

aslında acemi38'in hakkını yememek lazım. benim önce s3'ü sonra da k10dyi hedeflememde en çok katkı yapanlardan biri. teşekkürler.

Tarih: 2 Şubat 2007, 15:44 - İp: 88.***.**7.82
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Zevkine görüntüler yakalamktır hobim. Öyle doğa olayları felan çekmem. Yolda giderken göze hoş gelen özellikle insan yüzleri çekerim. Uğraşı içinde olan insanları çekerim. vs

daha kompact bir makina bence daha cok işiniz gorur,tasıması daha kolay olur enazından..h1 kullanıyorum ve gayet memnunum,h5tede eksik buldugum ozellikler kapatılmış..bu ikisi arasında gorunum olarakta h5 daha estetik bence...ikiside sizi memnun eder,ancak dedigim gibi daha kucuk bir model tasıma kolaylıgı bakımından size daha cok yararlı olacaktır..

Tarih: 2 Şubat 2007, 15:51 - İp: 88.***.**5.25