turk52
turk52 (üye)
Ordu / Reklam Fotoğrafçısı

Noise Yüzünden Panasonic Fz30....

Panasonic fz 30 almaktan noise yüzünden vazgeçmek üzereyim ve artık ne alacağımı bilmez hale geldim

Tarih: 25 Nisan 2006, 20:28 - İp: yok
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

başka makineler de var.
aynı kategoride S9500.... doğa fotoğrafcısı için güzel özelliklerde barındırıyor.
yada R1 al çok zoom yok ama jilet gibi fotoğraflar çekiyor. bide sakın unutma. fotoğrafı çeken sensin.

Tarih: 25 Nisan 2006, 20:42 - İp: 85.***.**7.254
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Alabilceğin en iyi makine D50 (bütçene göre) bence başkasınbı düşünme

Tarih: 25 Nisan 2006, 21:32 - İp: 85.***.**3.201
alper1972
alper1972 (üye)
Zonguldak / Amatör

kamera olayı önemli değil ise hiç düşünme en basit bir slr yi al

Tarih: 25 Nisan 2006, 21:33 - İp: 85.***.**9.64
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

şuan dslr like almak d50 gibi bir dslr almak varken gerçekten büyük hata... r1 hariç

Tarih: 25 Nisan 2006, 21:42 - İp: 88.***.**5.29
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

fz 30 yerine s9500 almak hata olur.nedeni ise s9500 fotolarındaki objelerdeki renk bozulması veya değişimi.r1 topiğine karşılaştırma yaptım sonuçlarına bakabilirsin.ama bütcen elveriyorsa R1 al sorunsuz kullan.

#GANTRY' tarafyndan 26.04.2006 00:53:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Nisan 2006, 22:57 - İp: 85.***.**9.44
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

bu nois dediğiniz olay resmin mozaik görüntüsümü nedir anlamadım

Tarih: 25 Nisan 2006, 23:49 - İp: 85.***.**7.15
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

GANTRY bu s9500 de göstermiş olduğun renk saçılmaları benim çektiğim fotoğraflarda belli olmuyor,ancak mikroskopla bakarsan belki görürsün. Yani evet R1 testinde senin gösterdiğin mor saçılmayı gördüm ancak bunlar makinayı günlük kullanımda fark edilmiyor.Fz 30'un da çok beğendiğim özellikleri var,S9500'ünde...Şimdi bana 2 makinayı da getirip hangisini istersin diye sorsalar,karar vermekte zorlanırım.Fakat mesela FZ30'un yakınlaştırma sırasında objektifin dışarı çıkmamasını çok beğeniyorum.Yakınlaştırma miktarının hele extra potical zoom ve mega ois titreşim önleyici özelliğine bayılıyorum.Tek tarafa dönen lcd ekranının görüntüyü veren kısmının ters çevirilerek çizilmelere karşı korunması için kapalı kalması da hoş.Ayrıca TIFF formatını da destekliyor.
Fuji ise İso hassasiyeti konusunda gerçek DSLR'ler ve R1 ile boy ölçüşemese de panasonic'den üstün olduğu tartışılmaz.Ancak bunu duyduğum kadarıyla keskinlik kaybı ile ödüyor.Keskinliği arttırdığımızda ise sevili Gantry'nin dediği renk saçılması gerçekleşiyor.
Kalem pil ile kullanılması,örünü lityum pile göre belirgin şekilde arttırıyor ve mesela panasonic'in bu pilinin ömrü bittiğinde,mecburen gidip panasonic'den almanız gerekir.Fuji de ise bu kalem pilleri kullanmasının avantajını her yerde bulunması ile topluyorsunuz.Hem tele hem geniş açı lensi ile S9500 çok amaçlı bir model.Keşke dijital zoom'u 2x yerine 4x olsaymış dediğim anlar olsada yakınlaştırması azımsanmayacak düzeyde.Bir hazır modu var ki ben başka bir makinada görmedim.Mesela loş bir ortamda herhengi bir makine çekim yapılırken ya flaş patlatır yada patlatmaz.Flaş kullanıldığında loş ortam aydınlık çıkarken flaş kullanılmadığında karanlık çıkar.Fakat fujide kullanılan doğal ışık modu sayesinde loş ortamı gözümüz nasıl görüyor ise fotoğrafta da öyle çıkıyor.Noise konusunu kafana takma.Bu kirlenmeler yaazılım programları ile çözülmekte.DSLR yada R1 almadıkça bu sorunu az yada çok tüm modellerde yaşayacaksın.

Tarih: 26 Nisan 2006, 00:11 - İp: 85.***.**3.164
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

ben makinamı alırken fz30 ve s9500 ikisi arasında kalmıştım.bazı forumlarda (fz30 noiz konusunda gece 100 gün ışığında 200 iso değerlerinin üzerinde noiz sorunu yaşıyor.s9500 de bu sorun daha yüksek değerlerde karşınıza çıkıyor ama karşılığınıda renk bozulmaları ile ödüyor) diye karşılaştırma üzerine bir yazı okudum.her iki makinanın resimlerini karşılaştırdım.büyütülmüş ve croplanmış fotolarda aynen dedikleri ile örtüşen sonuçlar vardı.ancak çekimlerini o boyutlarda basmayacaksak bence hiç sorun yok.fz30 u da bahsettiğim iso değerlerinin altında kullanarak noiz sorununu hiç yaşamıyorum.her iki makina diğer özellikleriyle kişiselleşiyorlar.buradan amaça yönelik alım yapmak daha uygun olur.

Tarih: 26 Nisan 2006, 00:28 - İp: 85.***.**9.44
saimerken
saimerken (üye)
İstanbul / Amatör

fz30 kullanım kitapçığını arıyorum. yardımcı olursanız sevinirim bende aranıza katılabilirim selamlar

Tarih: 3 Mayıs 2006, 23:37 - İp: 88.***.**8.75
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

slm saim fz30 kitabcığını ne amaçla istiyorsun.?kullanım kitabı makina elinde olmadan sana sınırlı bilgi verir.fuar tanıdık mağaza kullanan birisinden ödünç alarak makinayı inçele önce.düğmelerine basmakla hiçbir cihaz bozulmaz.ayarlarını değiştirirsin ki bu tekrar eski haline döndürülmeyecek bir olay değil.

Tarih: 5 Mayıs 2006, 23:34 - İp: 85.***.**7.220
  • 1