biltur
biltur (üye)
Yurtdışı / Amatör

Noise Noise Noise... (350d / D70s)

R1 alma düşüncesiyle girdiğim makine alma maceram d-slr alma yolunda hızla ilerliyor. artık son günler. haftaya cihazı almayı düşünüyorum. Ve hala karar veremedim.
Aslında 2 cihazıda elime alınca nikon un daha kaliteli bir cihazmış izlenimi verdiğini ve ele daha iyi oturduğunu söylemem gerekiyor. Ama bunu zaten forumu takip eden herkes biliyor. Birde nikonun ileri dönük olarak lens/fiat/kazanç oranı açısından daha karlı bir yatırım olduğu yine forumdaki yazılardan anlaşılıyor.
Tüm bu bilgiler ışığında kararımı nikondan yana kullanmak istiyorum ama bu artılara rağmen 8 e 6 lık canon lehine MP üstünlüğü (ki bence çok önemli değil) ve nikon aleyhine noise sorunu (ki bence çok daha önemli) beni düşündürüyor.
Galeride nikon d70s fotoları arasında arama yaptım ve noise lü fotoğraf bulmaya çalıştım ama tabii kimse kötü fotoğraf koymak istemediğinden olsa gerek bariz noise li fotoğraf bulamadım ve bunun miktarının ne kadar olduğunu anlayamadım.

Canon 350d ile nikon d70s in noise bakımından karşılaştırmasını duygusal olmadan tarafsızlıkla yapabilecek arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var.

Offfff... Çok uzatmışım.... Sanırım derdimi anlatabildim ama...
şimdiden teşekkürler...

#biltur' tarafından 02.12.2005 22:12:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Aralık 2005, 21:44 - İp: yok
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Sevgili @Tekno,

İnan bende birçok sitede inceledim bu makinaları, Bence bırak inceleme sitelerinide senin benim gibi amatörlerin çektiği fotoğraflara bak hangisinin daha keskin olduğunu çok rahatlıkla anlayacaksın.

Al sana en yalın fotoğrafları bulabileceğin linkler.
350D TIKLA
D70s TIKLA
D70 TIKLA

Ben bu linklerden abartısız binlercesini izlemişimdir.

Kolay gelsin

Tarih: 3 Aralık 2005, 00:24 - İp: 81.***.**4.208
biltur
biltur (üye)
Yurtdışı / Amatör

İnanılması güç bir hızla yardıma koşup desteklerini esirgemeyen arkadaşlar...
Sizlere şükranlarımı sunuyorum...

Tarih: 3 Aralık 2005, 00:38 - İp: 85.***.**3.65
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili @viiiizzzz;

Bahsettiğin sitede az saatlerimi harcamadım. Biliyorum sağol. Ancak ben sadece fotoğraf makinasını referans almadım, alabilceğim ve gücümün yetebileceği objektifler ile çekilmiş resimleri karşılaştırdım. Mesela, sigma 18-200mm f:3.5-6.3 lens düşünüyorum, bu lens ile ve 350d ile çekilmiş fotoğrafları başka body'ler üzerinde karşılaştırdım. Bence 350d daha net ve renk olarak doygun geldi. Objektif ciddi fark getiriyor. Resimleri karşılaştırıken buna dikkat etmek lazımi biri 100$'lık belki daha ucuz G sınıfı lens ile resim çekmiş diğeri ED sınıfı ile, 100$'lık kit lensleri ile 2000$'dan daha pahallı objektiflerle çekilmiş resimler var. Bunlara da çok dikkat etmek lazım.

Aynı objektif ile çekilmiş ama body farklı olan resimleri incelemenizi öneririm.

Tarih: 3 Aralık 2005, 00:50 - İp: 85.***.**5.26
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Yine internette dolaşırken bir sitede 350d ve almayı düşündüğüm Sigma lens için bir yazı buldum. İlginçti.

Aynen kopyalıyorum;

----------------------------------------------------

# Nigel T. says:
August 12th, 2005 at 10:08 AM

Hello,

I have just started in photography and my father purchased a brand new 350D, Kingston 1024MB CF Elite Pro and a Sigma 18-200MM Lens. It was purchased from Hong Kong.

Heres the story, my father purchased the camera after seeing the shop owner actually USING the camera (2 pictures found on CF with same equipment). He arrived only this week and as I started the Camera for the first time with the lens connected, it immediately showed the ‘ERR 99′ message. We’ve also been to quite a number of camera shops which led us to a business who has already contacted Canon in Sydney or Melbourne. They sent down a demonstrator lens and it seemed to have the same problem. Now another lens in being tested over there before being sent down here.

The odd thing is that it worked with the shop owner? and also, the camera shops placed a normal Canon lens on the body and it seems to work perfectly fine. That moment, we decided it was a lens problem.

I have read a majority of this post and tried erasing the contacts, leaving the battery out and taking out the CF card and placing it back in. For a moment during startup, the screen lit up and quickly went off and back to ‘ERR 99′.

Just trying to see if I have any other solutions.

Thanks!

Nigel

---------------------------------------------------

Lens ile ilgili olarak bu yazıyı aldığım linkte uyumsuzluk sorunu olduğu belirtilmiş. ERR 99 mesajı bunla ilgili sanırım.

Bu durumda forumlarda okuduğum, diğer lensler ile uyum konusu gündeme geliyor. Bunu açmak istiyorum. Bazı arkadaşlarımız hem burda hemde fotokritik'te Nikon diğer lensler ile daha uyumlu diyorlardı. Bu konuda ne dersiniz?

Hadi bakalım, şimdi de lens uyumunu araştır dur D70s ile düşündüğüm sigma lensi araştırayım bakalım uyumlumu değilllermi?

Bu iş böyle, ne kadar araştırırsan o kadar kafan karışıyor. Sonunda 8800 alıp kopcam bu işten

Tarih: 3 Aralık 2005, 02:08 - İp: 85.***.**5.26
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

err 99 hata mesajini daha oncede duydum canon'lar ozellikle eski sigma lensleriyle bu problemi yapiyormus. ama yeni seri sigma lenslerde bu durumun olmadigi soyleniyor...

yeniden noise ve keskinlik olayina gelirsek:

sadece benim kendi fikrim degil bircok onincelmede ve internette yapilan forumlarda nikon'un daha keskin oldugu suphe goturmez bir gercek. Bu sadece dslr'ler arasinda degil diger film ve compact makinelerdede nikon daha keskin sonuclar verir bunu herkez tillardan beri bilir. ama keskin ve kontrAs sonuclar bazi fotografcilar tarafindan her zaman istenen bir ozellik degildir.

Tarih: 3 Aralık 2005, 02:37 - İp: 24.***.**6.164
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın @polaris, sanırım yenilerde de bu tür bir sorun devam ediyor gibi, bir forum buldum yazıları okudum detaylıca, tamron lenslerde de aynı konu bahsediliyor. Hatta birkaç kişi aynı lensi 350d'den sonra D70'de kullanmış, sorun olmamış, yine tekrar 350d'ye takmışlar aynı sorun devam etmiş. 3-4 kişi bu sorundan bahsediyor. 300d'cilerde ses seda yok, sorun yok diyorlar.

Ben bu durumda kararımı tekrar düşünmeye başladım açıkçası.

Nikon D70 ile ilgili çok fotoğraf buluyorum nedense, D70s ile ilgili örnek çok az. Birde D70s yerine D50 önerenler olmuş. Sıra D70s, D70 ve D50 arasında araştırmaya geldi. Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşların yardımlarını rica ederim.

D70s, D70 ve D50 arasında bir tercih yapılacak ise hangisi? Parasal yönü ele almayalım öncelikle. Birde benim düşündüğüm sigma 18-200mm lens dışında ne önerirsiniz? Piyasada kit halinde satılanlardan 18-55mm olanların ED serisi, diğer 55-200mm'in ise G serisi olduğunu biliyorum. Ben G serisi düşünmüyorum. Teşekkür ederim.

Tarih: 3 Aralık 2005, 03:02 - İp: 85.***.**5.26
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar, aşağıda 4 farklı kombinasyon vereceğim, bunların hangisini önerirsiniz ve neden? Teşekkürler.

1).
Nikon D50
Sigma 24-70mm f:2.8 EX DG MACRO
Sigma 70-300mm f:4-5.6 DG MACRO

2).
Canon EOS 350D
Sigma 24-70mm f:2.8 EX DG MACRO
Sigma 70-300mm f:4-5.6 DG MACRO

3).
Nikon D50
Sigma 20mm f:1.8 EX DG ASPH RF
Sigma 24-135mm f:2.8-4.5 ASPH IF

4).
Canon EOS 350D
Sigma 20mm f:1.8 EX DG ASPH RF
Sigma 24-135mm f:2.8-4.5 ASPH IF

Başka önerileriniz var ise belirtebilirsiniz.
Fiyat/Performans çok önemlidir.

Sağlıcakla kalın...

Tarih: 4 Aralık 2005, 02:14 - İp: 81.***.**2.26
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Sigma 24-70 için bir şey söylemek isterim gerçekten kaliteli bir optiktir zaten Sigma'nın profesyonel sınıf lensidir tek kusuru 82mm lik filtre çapı kalkıpta kaliteli bir marka cl polarize filter almak isteseniz 100€ nun üzerinde maliyeti var aynı şekilde kaliteli bir uv nin maliyetide 100€ ya yaklaşıyor yine çok kaliteli olan Tamron 28-75 ide bir inceleyin derim

#kobra' tarafyndan 04.12.2005 17:02:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Aralık 2005, 17:03 - İp: 85.***.**3.78
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

her iki makinayida yakın zamanda belirlki bir sure kullanma fırsatım oldu. daha once d70 makinam vardı. sonra calındı. bende yenisini alırken hadi daha iysini layım dedim canon 350d aldım. tabi burdaki iyi krityerim sadce piksel oldugu icin yanılgıya dustugumu ilk hafta anladım. Ve o makinayı zararına satarak tekrar d70s aldım. ordaki piksel farkı cok etkili değil. nikon o sınıf icin daha profesyonel ve daha pratik. canon icin soylecegim tek iyi sey ise dış çekimlerinde nikondan biraz daha keskin ve gercekci sonuclar vermesi..nikon al

Tarih: 4 Aralık 2005, 20:26 - İp: 62.***.**6.126
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Bende bu konulara biraz deyinmek istiyorum.su an350d sahibiyim ve bu makineyi cok arastirarak vede yine nikon d70s ile karsilastirarak aldim.yuzeysel baktigimizda canon 350d nin 2mp lik farkinin oldugunu söyleyebiliriz.Öncelikle konu noise se ve bir cok noise yazilimlarininda oldugunu bildigimizden sunu söylemek yerinde olur.2 makinedede noise problemi aynı olsa bile (ki nikonda daha fazla oldugu bilinen bi gercek) yazılımla noise prob. min. a indirdigiimzde ve baskı aldıgımızda 2mp farkını da görebiliyoruz.(özellikle de kucuk baskılarda)

ayrıca photoshopta sharpen filt. kullanarak 350d resimlerinde keskinligi arttırma ile cok iyi sonuclar alinabiliyo.ki bu sonuclar nikona göre cok daha keskin sonuc demek.cünkü aynı filtreyi nikon icin uyguladigimizda pikseller görünmeye basliyo.www.steves-digicams.com dan 2 makineninde resimlerini indirip deneyebilirsiniz.

Tarih: 4 Aralık 2005, 22:42 - İp: yok