buraksavak
buraksavak (üye)
Yurtdışı / Profesyonel Fotoğrafçı

Niye Turkiye Fiyati Abd’nin 2 Kati

Selamlar,

Bu sene memlekete gelirken flash'imi unutmusum, flash ararken (ve de bulamazken) canon 500D ( ABD Model numarasi canon T1i ) nun fiyati gozume ilisti 3000 YTL (vav! dedim) sonra bulabilecegim en ucuz fiyati aramaya basladim nette, be de 2700 YTL de son verdim arastirmalara.

2700 YTL kabaca $1800
Ancak ayni model ABD'de gayet guvenilir internet saticilarindan (buydig.com gibi $849 (vergi ve posta dahil) - ya da newegg.com $899 (vergi ve posta dahil) ) $900 civarinda.

Hani 300-400 dolar farki anlarim, satilan makina sayisi dersiniz vs dersiniz ama 2 kattan fazla fiyat farki biraz ilginc geldi.

Turkiye fiyatina, ABD'de Canon 50D ve 17-135 lensli kiti alirsiniz cebinize bir de 200 ile 400 dolar arasinda para kalir.

Niye Turkiyede boyle ki?

-b.

Tarih: 17 Haziran 2009, 01:37 - İp: 88.***.**4.183
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Türkiye'de alınan vergiler, ürünün ithal edildiği ülkeden gelmesi için kargo masrafları v.b.. , ve de ürünlerin Türkiye mümessillerinin kar oranlarının çok fazla olması sonucu işte sizin de örneğini verdiğiniz şekilde TR fiyatları, ABD fiyatlarının çok çok üzerine çıkıyor.Ve de dolayısıyla tüketici de spot ürüne yöneliyor.

Tarih: 17 Haziran 2009, 02:16 - İp: 88.***.**2.90
alphax
alphax (üye)
Sakarya / Meraklı

bu yanlızca fotoğraf makinelerin de böyle değilki tahmin edebileceğiniz her türlü ürün de aynı şey söz konusu...mesela daha yeni ebay dan güneş gözlüğü sparişi verdim linki de burada (rayban 3179)rayban 3179 burada en az 225 tl an fazla 375 tl bu çeşitlendirilebilir tabii....!!!????

Tarih: 17 Haziran 2009, 19:43 - İp: 88.***.**6.191
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

aslında bu konu kısaca yazılınca pek anlaşılmaz ama yeni dünyanın (küresel düzenin) yeni sömürge düzeni gereği böyle..

biz burda çalışır didiniriz.. verdiğimiz vergilerin bir kısmı iç ve dış borç faizleri ödemeye gider.. silah alımına gider, teknoloji ithalatına gider..
bizden toplanan vergilerle ödenen bu paraların gittiği ülkedeki georgeler, hanslar, pierlerde daha üst standartlarda daha fazla lüks içinde yaşarlar..

malesef sistem bu şekilde kurulur, çalışır ve sistem içindeki tüm unsurlar sisteme hizmet eder.

ne alakası var demeyin..
ince detaylarıyla anlatmaya kalksak sayfalarca tutar..

Tarih: 18 Haziran 2009, 13:47 - İp: 88.***.**6.113
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

@rokomet hocam,

kısaca diyorsunuz ki "ben böyle düzenin ta içine tüküreyim"

demi hocam

Tarih: 18 Haziran 2009, 15:57 - İp: 88.***.**2.62
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bende diyorum ki;

Türkiyede "TUTTURABİLDİĞİNE" oluyor işler.

Tarih: 18 Haziran 2009, 15:59 - İp: 88.***.**2.62
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

çünkü TC de iktidara geçen bütün hükümetler ,nereden ,daha ne kadar vergi alacaklarını şaşırdıkları için her tür satışı olabilecek ürüne vergi koyup artık o ürünün daha az satılmasını sağlıyarak mantıklı bir iş yaptıklarını zannediyorlar.
USA tüketim toplumu,tüketim sayesinde herkesin kazanmasını sağlıyorlar.
biz de tüketmeye çalışan pişman oluyor.

böylece TR de kimse mağazadan ürün almayarak,hiç bir şekilde tüketim,vergi v.b. gibi şeylere katkıda bulunamıyor..

rokomet in dediği gibi çok ama çok uzun bir konu..
doçentlik tezi bile olur bu konudan..

sonuç:

böyle bir sistem olamaz.

Tarih: 18 Haziran 2009, 16:53 - İp: 85.***.**9.67
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

herşey birbirine karışıyor.. ben düzene ve sisteme sövmüyorum.. içindeki kötü çarklara tüküreyim..
ünlü düşünür cem boynerin bir sloganı vardı..
"sistemden beslenenler sistemi değiştiremezler"
şu yaşadığımız hayat standardı ve düzeninde bu sistemi değiştirmemiz imkansız çünkü bizde o sistemden besleniyoruz.

amerika tüketim toplumu olabilir ancak amerikan zihniyeti ve yönetenleri tüketim bilincini benimsemeden önce üretim bilincini oturtmuş bir ülkedir.
şu anki durumları tartışılır ama yakın geçmişte dünyadaki katma değerin (kaynak üzerine ekleme ve değer kazandırma) %40-45 gibi oranını amerika tek başına yapıyordu..
bu onları güclü kıldı ve dünyanın jandarması oldular.. şu anda da jandarmalığını yaptıkları dünyadan "güvenlik vergisi" yada "haraç" alıyorlar..
bir ülkenin kalkınmasının yegane yolu üretimdir diye düşünürüm.
fikir, sanat, tarım, sanayi herne olursa olsun üretmezseniz sömürülmeye mahkumsunuz.
yakın geçmişe kadar bize ne öğretildi
"benim memurum işini bilir"
"üç koyup beş alacaz"
"finans sektörü"
"yabancı sermaye"
"her mahallede bir milyoner"
"çabuk yoldan köşeyi dönme"
"banker bilo"
"herkese iki anahtar"

velhasıl kelam, üretici zihniyeti sürekli baltama (ekilmeyen tarlaya dünya bankasından ödeme gibi)
rant ekonomisinin yükselişi (dünyanın hiç bir yerinde inşaat maliyetinin iki katına yerleşim yeri dışında yani banliyolerde daire satılmıyor)
kamu mallarının (yani milletin mallarının) birkaç zengine (yerli yabancı) menfaat için peşkeş çekilmesi
milleti çalışarak üreterek kazanmaktan uzaklaştırıp üçkağıtçılık özendirilmiştir.
durum böyle olupta tüketim toplumu olduk ve şu anda kazandığımız paranın bir kısmını üreten (yada üretmiş) toplumların daha refah yaşaması için veriyoruz.

çok uzun yazdım.. konuyu siyasete getirdim..
afedersiniz..
türkiyede herhangi bir mağazaya gidip garantili faturalı bir alet almak iş değil aslında..
varsa imkan yurtdışından getirmeli.. yoksa en kötüsü spot alınmalı..

Tarih: 19 Haziran 2009, 11:31 - İp: 88.***.**5.126
emrahsevim
emrahsevim (üye)
İstanbul / Amatör

Konuyu kabaca özetlemek gerekirse;

Herhangi bir elektronik cihazın ABD fiyatı 100 USD olsun.

Bunu ithal eden firma, gümrükte %10 gümrük vergisi, %18 KDV ve ÖTV ile diğer vergileri ödüyor. Toplam oran %41. Yani yeni fiyat 141 USD oldu. Üstüne de %60 oranında, yani 60 USD kâr koyunca rakam oluyor 200 USD. Bu da TÜrkiye satış fiyatı.

Firmalar bu yüksek kâr oranından vazgeçmiyor / vazgeçemiyor, çünkü işletme maliyetleri, ürünün pazar durumu, garanti kapsamında ücretsiz tamirler, reklam giderleri vs... gibi ayrı maliyetlere katlanmaları gerekiyor. Bu durumda tüketicinin yapacağı en akıllıca seçim, ürünü ABD'den gerçek fiyatıyla (100 USD) almak, burada da %10 oranında gümrük vergisini ödeyerek toplamda 110 USD'ye mâl etmektir. Ürünün garantisi sadece ABD'de geçerli oluyor ama, bozulursa ABD'ye göndermek gerekiyor. Hem garantisi Türkiye'de geçerli olsa ne olur? Allah aşkına, kaç kişi Türkiye'deki firmaların garanti kapsamındaki tamirinden faydalanabilmiş ki zaten? Benim için garantinin çok bir anlamı yok. Burada ek bir not olarak belirteyim, 1500 USD'yi geçen alımlar yine %41'lik orana tâbi. Bu tutarı aşmadığınız müddetçe %10 gümrük vergisiyle kurtarıyorsunuz. Aşarsanız (mesela 5D Mark II almaya karar vererek) %41 ödersiniz ama, her hâlükarda Türkiye fiyatının altında alışverişinizi tamamlayacağınız kesin.

Tarih: 19 Haziran 2009, 11:51 - İp: 85.***.**2.142
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlarım !
Vergiler ile insanımız tükettiğine pişman edildiği gibi ,
Üreticiler'de ürettiğine pişman edimektedirler .
KOBİ Fabrikalarımızın 3-5 aylık canı kaldı batıyorlar .
yeni alınan ekonomik tedbirlerle belki kışı sağ geçirirler .
üretmeyen ekonomi olmaz !
;
Tavukları yumurtlamadan keserseniz tavuk endustrisi kalırmı ?
Koyunları kuzu iken keserseniz hayvancılık kalırmı ?
Esnaftan kazanmadığı halde vergi alırsanız açık dükkan kalırmı ?
ürettiğini satma imkanı olmayan fabrika açık kalırmı ?
Üretici , zanaatkar , esnaf teşvik edilmeliki ekonomi düzelsin .

Tarih: 24 Haziran 2009, 13:24 - İp: 85.***.**9.94
  • 1