vancenk
vancenk (üye)
İstanbul / Amatör

Niye Kimse Canon 50d Yi Konuşmuyor?

Makinalara bakarken 50D yi gördüm.Fakat forumlarda araştırma yaptığımda diğer makinalar kadar hakkında konu açılıp yorum yapılmadığını gördüm.
Gerçekten canon 50D bu kadar değeri görmiyecek bi makina mı merak ettim doğrusu

Tarih: 9 Ağustos 2010, 06:27 - İp: 78.***.**7.100
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Haklısın, 50D çok konuşulan bir makine değil. Çünkü orta segmette Canon 40D ile çok büyük başarı yakaladı. İleri amatör fotoğrafçılar için 40D çok önemli ve güvenilir özellikler sunan bir makineydi. Ancak 50D beklenen başarıyı getirmedi. Çünkü bu makine 40D üzerine firmware gibi çıktı neredeyse ve özellikle ek bir iyileştirme yapmadan aynı sensörden 15mp almaya çalışınca ISO performansı dramatik bir şekilde düştü. Bu sebeple 50D hemen hemen hiç tutulmadı. Hayyam'da insanların 50D almak yerine 40D kovaladığını, sipariş verip beklediğini biliyorum.

Tabii ki Canon bu hatanın çok hızlı farkına vardı. 50D'nin üzerine hemen 7D'yi çıkardı. 50D'de oluşan pek çok hatayı iyileştirdiler ve daha ileri seviye özellikler eklediler. Çok hızlı bir makine yaptılar.

Ama şahsi fikrim, eğer çok çok büyük baskılar alınmayacaksa (18mp), kuş ya da spor fotoğrafçılığı yapılmayacaksa ve video çekilmeyecekse; o zaman 7D de çok gerekli bir makine değil. 40D bu ihtiyacı hala en iyi görecek makine bence (bulunabilirse tabii).

Ama 40D bulunamıyorsa 50D almak yerine 7D almak daha doğru olur bence.

Kolay gelsin.

Tarih: 9 Ağustos 2010, 08:47 - İp: 195.***.**4.85
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Yakinda 60D gelince onu konusabiliriz.50D arkadasinda belirttigi gibi biraz uvey evlat muamelesi gordu.Ayrica 40D isteyenler var ise japonyada suru ile, 450 dolar kasasi...

Tarih: 9 Ağustos 2010, 08:58 - İp: 221.***.**6.23
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

çok istesemde japonyadan alma şansım yok.eski makinemi erken bir kararla sattım 50d alıcam diye fakat okadar kötü yorumlar duydumki insan ister istemez geri adım atmak zorunda kalıyor...şimdi 2 aydır makinesiz bekliyorum 60d çıksın bakalım 7d veya 60d arasında seçim yapıcam.keşke 40d bulsam ve hemen alsam fakat yok.50d hakkında yapılan korkutucu eleştrilerden sonra makinesiz kalmaya bile razı oldum

Tarih: 9 Ağustos 2010, 13:17 - İp: 78.***.**3.153
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d50 biraz 7d nin golgesinde kaldıgı birazda bekleneni veremedigi için kenarda kalnıs bir makine.

nikon d80 den sonra d90- d200den sonra d300le cıtayı iki uc gomlek yukseltmişken, canon 40d den sonra 50d ile cıtayı yukseltmek bir yana fotograf kalitesi acısından fire verdi.
ustunede aynı sınıfa ait 7d yi cıkarınca ve o makine tutulunca 50d ortada kaldı.

d80ini sayıp d90 almak cok iyi bir alısveriş olur-aynı sekilde d200u satıp d300 almakta, ama 40d yi satıp 50d almak için cok b uyuk nedenler yok.

canon 50d için acele etmese ve 7d yi 50d ismiyle piyasaya sunsaydı, o zaman 40d ustune bir ust model olarak nikonun d80-sonrası d90 da yaptıgını yapabilirdi.

50d kotu bir makine degil, ama 40d den sonra makine degiştirmeyi dusundurecek bir makinede degil.
ozansanın dedigi gibi 60d yibeklemek lazım, ancak o da 7d nin ne kadar ilerisine gider, birbirlerini öldürürler mi bilmiyorum.

Tarih: 9 Ağustos 2010, 13:41 - İp: 92.***.**3.238
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

fakat şimdi 60d gelicek ama 7d ortaüst seviye bir makine yani 5dnin bir alt modeli olarak piyasaya sürüldü bildiğim kadarı ile.eğer 60d nin sensörü değiştirilip ve 18mp olursa (söylenenlere göre) bazı ergonomik,menü,battery grip çirkinliği vs. gibi eksikliklerde giderildikten sonra 7d ile 60d arasındaki fark ne olacak??sadece fps mi???peki fiyat ne olacak??bir alt model olacağına göre daha ucuz olmalı!!!sensör değişsin ama 18 mp olmasın bence daha iyi peki kim bu sefer 7d yi tercih edecek??birde 60d nin lansman tarihi tam olarak belli mi??

Tarih: 9 Ağustos 2010, 14:31 - İp: 78.***.**3.153
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

evet mesele orada baslıyor zaten, canon bence gereksiz bir seviye yarattı 7d ile, şimdi ya 50d serisini ya 7d serisini kaldırması gerek bence, cunku bunlar cok ufak farkları olan makineler..

7d nin ust modelinde sensor 1.3 carpanlı falan olursa iş degişir ama. ozaman 5d ile ara seviye guzel bir makine olur.

Tarih: 9 Ağustos 2010, 15:51 - İp: 92.***.**3.238
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

bende canon'nun böyle bişe yapacağını düşünmüyorum.ama radikal birşey yapmadıkları sürecede bu olay bir çözüme ulaşmaz diye düşünüyorum.yüksek piksel olayına ne gerek varsa zaten herşey bu yanlıştan başladı.duyduğuma göre 60d kasım ayı gibi çıkacakmış eğer öylese 60d yi beklemek bir hayal.ya 50d alıcam ya da 7d.eğer 7d alırsamda ozamanda lesnten feragat etmek zorundayım.canon'nun yanlışları kullanıcıları zor durumda bırkamaktan başka birşeye yaramadı...

Tarih: 9 Ağustos 2010, 17:58 - İp: 78.***.**3.153
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

60d den pek ümidim yok açıkçası. 7dyi neden beğenmiyorsunuz? pahalı diye mi?

Tarih: 10 Ağustos 2010, 10:24 - İp: 88.***.**4.13
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

açıkcası 50d body + 1000 tl lens için bütçe ayırdım.eski setimi tamamen elden çıkardığım için şu an elimde lens yok.zaten eski setim sony olduğu için...benim düşüncem 50d ve 15-85 lens almaktı eğer 7d alırsam sadece 50mm veya 18-55'ten birini alıp kullanmak zorunda kalıcam.ya da biraz daha beklicem ama yeterince kararsızlık yüzünden bekledim.18-55+7d bu da bana pek akıllıca gelmiyor.sanırım yine en doğru olanı baş koyduğum yola devam etmek.düşünüyorumda 50d nekadar kötü olabilir ki???dpreview de foto kalitesi 40d den 0.5 puan az olduğu için öyle kötülendiki sonrada peşine aynı sensör ve + 5mp fazla olduğu için iso daha kötü dendi ve ağızdan ağıza dolaşarak canon'un yaptığı en başarısız makinelerden biri ilan edildi bir anda.gerçekten alıp kullanmak istiyorum ve nekadar kötü olduğunu görmek istiyorum...

Tarih: 10 Ağustos 2010, 12:46 - İp: 78.***.**3.153
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sorması ayıptır, Sony'yi neden sattın ? Canon'un yapıp Sony'nin yapamadığı ne vardı ?

Tarih: 10 Ağustos 2010, 13:23 - İp: 78.***.**8.242