serenityy
serenityy (üye)
Ankara / Amatör

Nikon’un Yeni Makinesi Ne Zman?

merhaba arkadaşlar. ben iletişim tasarım bölümünde okuyan fotoğraf sevdalısı bir amatörüm.
fotoğraf makinesi almak istiyorum ve gönlümde hep nikon D90 vardı. ancak canon yakın zaman önce 550D'yi çıkarınca aklım karıştı. video çekimi dolayısıyla okuldaki hocalarım 550D almamı tavsiye ediyorlar. 3.sınıfta video derslerimiz olacak. ben şu an 1. sınıftayım. ancak bu seçim de benim içime sinmiyor. nikon D90 ı elime aldığımda çok daha iyi oturuyo elime, içimden fotoğraf çekmek geliyo. ancak 550D de böyle birşey söz konusu değil. üstelik videoya da pek ilgim yok. yani video ile uğraşmam sadece okul içerisinde kalacak.
yakın zman içinde nikon un 550D ye alternatif bir makina çıkarması bekleniyor. sizce bu makinanın piyasaya sürülmesi ne zaman olur? bir bilginiz var mı acaba? ve yapacağım seçim konusunda sağlam fikirler verebilirseniz çok sevinirim.

Tarih: 9 Haziran 2010, 17:38 - İp: 88.***.**1.168
bedava-shop
bedava-shop (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba,

şu an için Nikon dslr grubunda böyle bir cihaz üretimi mevcut değil... mutlakaki yeni model çıkacaktır ama ne zaman ?

bu süreyi beklemenin ne anlamı varki ?

nikon çıkarırsa Canonda eos 600 d çıkaracak !

SİZİN YERİNİZDE OLSAM hiç düşünmeden Canon Eos 550 D alırım...Kesinlikle Canon'dan şaşmayın...

Hatta size uygun 500 d kıt makinem var...çiziği dahi yok, onu size vereyim

Tarih: 9 Haziran 2010, 18:09 - İp: 88.***.**2.37
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu konu yakın zamanda tartışıldı - son sorduğunuz da dahil....

TIKLAYIN

550D yenidir ama aynı sınıfın makinası değildir . Nikon D90 ile size aynı ergonomiyi verecek Canon 50D'yi kıyaslayabilirsiniz ancak ... Görüşünüzden şaşmayın .

Tarih: 9 Haziran 2010, 18:19 - İp: 96.***.**4.180
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Hocalarınız size "Alan derinliği" ve "Fokus Puller" gibi terimlerin ne olduğunu açıkladılar mı ?

Mesela sensörün boyutu büyüyünce "alan derinliği" ne hale geliyormuş, söylediler mi ? DSLRların AF sisteminin nasıl çalıştığına dair bilgi verdiler mi ?

Şu kadarını söyleyeyim : 3. sınıfa geldiğinizde, video kamera kullanan arkadaşlarınız, DSLR kullananlardan çok daha hızlı halledecekler işlerini.

Hollywood'un "yeterli" gördüğü kalitede görüntüyü sadece DSLR'ın sağlayabileceği doğrudur. Fakat ancak Hollywood'un sağlayabileceği ekip ve ekipman desteğiyle. Gerçek hayatta çekilen belgesellerin neyle çekildiğini bir öğrenin isterseniz.

Bence siz DSLR'da video olayını takmayın kafanıza, bir de şu yazıyı okuyun :
http://www.kenrockwell.com/canon/5d-mk-ii/video.htm

Tarih: 9 Haziran 2010, 18:44 - İp: 78.***.**8.242
  • 1