mined
mined (üye)
İzmir / Amatör

Nikon Veya Canon Almak İstiyorum 13. 000

Herkese merhabalar...

Öncelikle yeni üyeyim eğer konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın...

Aksesuarları da dahil olmak üzere yaklaşık 13.000-14.000 TL civarında bir miktar ayırdım DSLR makina almak için.

Canon veya Nikon almak istiyorum.

Birde aksesuarlarına(lens-filtre vs) ne kadar bütçe ayırmam gerekiyor ortalama olarak? Yani bu paranın kaçı gövdeye, kaçı tripod-lens gibi aksesuarlarına gider?

Önerilerinizi ve detaylı yönlendirmelerinizi bekliyorum...

Şimdiden çok teşekkürler...

Tarih: 25 Mart 2011, 11:25 - İp: 95.***.**9.249
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

NIYE 2000-3000 DEGILDE 14000 SORABILIRMIYIM ACABA?
Amaciniz nedir ve siz kimsiniz kisaca bir ozgecmisiniz

Tarih: 25 Mart 2011, 11:44 - İp: 219.***.**6.57
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Yanlış yazmadıysanız onüç-ondört bin liraya set kurmak yeni başlayan biri için oldukça uç bir durum.

D700 + battery grip + devasa bir zoom lens + geniş açı lens + macro lens + tripod + flash..vs

Böyle ömürlük harika bir ekipman kurulabilir o fiyat yelpazesiyle.

Ama zannediyorum ki yanlış yazdınız. Cevap vermemin nedeni bu işe yazdığınız kadar bütçe ayıranlar içindi.

Bir 450d alın rahat edin. Birçok durum için yukarıda yazdığım ekipman yerine birkaç photoshop taktiği bilmek bile yeterli olur.

Tarih: 25 Mart 2011, 11:53 - İp: 78.***.**2.148
mined
mined (üye)
İzmir / Amatör

ozansan ve webdevolper; ilginiz için teşekkürler.

Açıkcası karşılaştığım tepki beni biraz şaşırttı...

Tabi sonuçta burası bir forum haliyle önceden cins insanlarla karşılaşmışsızdır,sanıyorum bu önyargı biraz bundan.Neyse

Amacım; bir makina almışken senelerce kullanmak...

Ve mümkün olduğunca "olması gereken özellikler"e sahip olmak istiyorum.

Fotoğraftan hiç anlamıyor değilim, ama profosyönelde değilim. Bu merakımı ve ilgimi profosyönelliğe götürmek istiyorum.

Nikon D3S gözüme takılanlardan şimdilik.

Acaba bahsettiğiniz zoom lens,flash gibi aksesuarlar ne kadara mal olur?

Ve yine aksesuarlardan olmazsa olmazlar nelerdir?

Gerçekten bu işten anlayanların yönlendirmesine ihtiyacım var...

Saygılar...

Tarih: 25 Mart 2011, 12:14 - İp: 95.***.**9.249
samen
samen (üye)
Trabzon / Amatör

Fotoğraf makinası için 13-14 bin lira ayırabilen bir insanın(eğer rakamlar yanlış değilse) kendi fotoğraf makinasını da seçebilecek kadar bilgi ve beceriye sahip olabilmesi lazım değilmi?

değilse bir amatördür ve 2-3 bin liralık makinalarda ne gibi bir kusur buluyosunuz?

Tarih: 25 Mart 2011, 12:14 - İp: 95.***.**8.92
mined
mined (üye)
İzmir / Amatör

Sayın samen,

Bir öneriniz varsa yazarsınız, eğer konuyu boş ve gereksiz buluyorsanız yorum yapma zahmetine girmezsiniz; olur biter...

Ayrıca 2000-3000 gibi makinalara olumsuz yorum yaptığımı görmüyorum.

O makinalar ihtiyacımı karşılamaz, demiyorum.

Bütçem budur, amaç budur, öneriye ve yönlendirmeye açığım diyorum....

Tarih: 25 Mart 2011, 12:29 - İp: 95.***.**9.249
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Mined kusura bakma ama önyargıyla bakılması gereken bir üye olarak kabul etmek zorunda kalıyorum sizi.

D3S alıp ne yapacaksınız? D700 ün iki katı para verince iki katı görüntü kalitesi artacak mı sanıyorsunuz? D700 Nikon'un en alınası full-frame'idir, tabi taramalı tüfek gibi saniyede 10 kare çekimin dışına çıkmanız gerekmiyorsa. Evet 3DS'nin tek farkı bu, daha hızlı çekim yapması. Elinize biraz daha rahat oturur, biraz daha güçlüdür gövdesi gibi yorumları ciddiye almayın bile.

En samimi tavsiyemi söyledim zaten. Yine bu kadar harcama yapılmasını doğru bulmuyorum. Yeni bir şeyler alıp deneme heyecanım bir anda bitsin, ne gerekebilecekse alayım mantığı baştan sona yanlış, tutarsız bir yaklaşım.

Dediğim dedikseniz, bu kadar harcama yapmak istiyorum diyorsanız üstte yazdığım ekipmanı almaya başlayabilirsiniz. Belli bir amacınız yokken, 14 binlik bütçeyle herşeyi yapmak istiyorum diyen biri için daha iyi bir tavsiye olamaz. İyi alışverişler.

Tarih: 25 Mart 2011, 12:29 - İp: 78.***.**2.148
mined
mined (üye)
İzmir / Amatör

Teşekkür ederim webdevoloper...

Benim anlamadığım birşey var, neden bu forumda fiyat konusunda bir saldırı var?

Buna karşılayacak (daha doğrusu karşılatacak) bütçem var, fotoğrafçılıkla ilgili bir hedefim var, kaldı ki hiç dslr makina kullanmamış biri değilim...

Nette fotoğrafçılık forumlarında gezerken buraya da gözüm takıldı.

Ama nedense bu forumda daha ilk açtığım başlıkta anlamsız bir "ciddiye alınmama" ile karşılaşılıyorum.

Gerçekten çok ilginç buradaki tavır,tutum ve üsluplar...

#mined' tarafından 25.03.2011 12:42:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mart 2011, 12:40 - İp: 95.***.**9.249
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Çünkü fiyat katlandıkça verim, kalite aynı oranda artmıyor. Üreticilerin sistemi bu, aynı işi yapan bir makine daha çıkarırlar, en profesyonel kategorisinde yer alır fiyat desen 2-3 katı ama bir aşağısındaki modelden tek farkı ufak tefek şeylerdir. Bu küçük özelliklere ciddi anlamda ihtiyacı olanlar alırlar o tür makineleri. (misal spor fotoğrafçılığında saniyenin onda biriyle yarışmanız gerekebilir)

Yok yere parayı sokağa atmak demek. Bu da insanların tepesini arttırır haklı olarak, ki yine sizi düşünürler.

İkinci unsur da bütçe meselesi kısıtlayıcı olarak algılanır. Limitim şu derken. Piyasaya göre sizinki de zorla genişletici olmuş gibi- bu kadar var illa bu kadar harcamalıyım gibi bir uslubunuz var. Siz istediklerinizi yazın ona uygun olanı alın, en pahalısını değil. Çünkü alacağınız sonuç değişmeyecek, bunu oturtmanız gerekiyor aklınıza.

Dediklerimi göz önünde bulundurarak beklentilerinizi söyleyin. Ona göre bir ekip alın. Yine harcayın paranızı ama sağlıklı bir alışveriş olsun.

Esenlikle..

Tarih: 25 Mart 2011, 12:50 - İp: 78.***.**2.148
mined
mined (üye)
İzmir / Amatör

Anlıyorum...

Şöyle söyleyim; ben alacağım makinayı mümkün olduğunca ömürlük kullanmak istiyorum.

Piyasada o kadar çok çeşit, o kadar çok yorum ve dediğiniz gibi fiyat/performans açısından o kadar tezatlık var ki; sadece kendi tercihlerimle ürünleri karşılaştırıp hangi ürünü alacağıma karar veremiyorum.

Bilirkişilerin ürün önerilerine ihtiyacım var.

Amacım sadece almışken en son teknoloji ve özelliklere yakın olması... Yani birkaç sene sonra; aaa keşke üstüne 3-4 daha fazla verseydim de bir üst modelini alsaydım onda şu da varmış ; demek istemiyorum. Iso değeri,perde hızı,çözünürlük olabileceği en yüksek özelliklere sahip olmalı; yani herkes gibi standart beklentiler dışında fazla bir kaygım yok.

Kullanma amacı sadece gidip dışarda iki kayık, havada bulut çekmek değil elbette.

Bir heves, bir meraka bu kadar bütçe ayrılmış olamaz zaten,değil mi?!

Özellikle; mesleki açıdan da kullanımlara uygun olmalı.

Yani profosyönel bir makina arıyorum; dediklerinizi araştırıyorum şuan ve sizin öneriniz özellikler,fiyat,performans açısından son derece makul gibi görünüyor.

Teşekkürler...

Yine ürün önerisi yapacak olanlara açığım...

Tarih: 25 Mart 2011, 13:20 - İp: 95.***.**9.249
nbd
nbd (üye)
Çanakkale / Amatör

d300s 50d 60d vb bodylerle prime lenslerden veya canonun L serisi lenslerinden oluşan bi sette kurabilirsiniz bodyden daha çok lense yatırım yapmanın faydalarını kesinlikle görürsnüz.. (tabi özellikle ff body istemekte özel bir amacınız yoksa)

Tarih: 25 Mart 2011, 13:26 - İp: 78.***.**5.123