razk
razk (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon Ve Canondaki Söylenen Seyler....

Ben bu konuyu 5-6 aydır araştırıyorum ve hala daha bir sonuca varmış değilim tamam her iki markanın artıları ve eksileri apaçık ortada ama ben sunu anlamış değilim bana hep videoda çekecekten Canon al ama videoyu fazla kullanmicaksam nikon al dediler.bu ne kadar doğrudur.simdi aynı düzeyde Canon ve nikon bir makina olsa nikon fotograf konUsunda daha üstün mü olacak.?

Tarih: 1 Ağustos 2012, 01:48 - İp: 88.***.**8.67
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Tek bir doğru var mıdır sizce ?
Spor fotoğrafçılığı yapan kişilerin bir kısmı Canon bir kısmı Nikon kullanıyor, 2si de fotoğraf çekiyor, nikon kullanan mı aptal canon kullanan mı ?
Bırakın lütfen böyle soruları, bu sorularla ilgili kaç tane mizah yazısı yazıldı ama hala tartışanlar bile var....

Tarih: 1 Ağustos 2012, 03:30 - İp: 88.***.**3.112
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kolayini bulmus bakin adam - ikisini de almis karar veremeyince

$20,000'i iki tarafa paylastirmis ... Sagda Canon 5DMIII + 500mm f4 , solda Nikon D4 + her neyse .

Yerde cantasindakileri saymayayim

Tarih: 1 Ağustos 2012, 05:45 - İp: 96.***.**5.17
razk
razk (üye)
İstanbul / Amatör

Ya sen d4 ten 5d marktan bahsediyorsun . Bendede para olsa bnde 2markadanda faydalanırım... adam 500mm lens kullanıyor biz 18-135mm düşünüyoruz ))

Tarih: 1 Ağustos 2012, 11:21 - İp: 88.***.**5.81
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Paperman abi bak bu arkadaşlarda benim kafadan Nikon'da karar kılmışlar.

Tarih: 1 Ağustos 2012, 11:24 - İp: 78.***.**6.170
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

TEK BİR DOĞRU YOKTUR. MARKA KIYASLAMASI YAPAMAZSINIZ.

MODEL KIYASLAMASI YAPABİLİRSİNİZ. CANONUN 2000 YILINDA ÇIKARDIĞI MAKİNE SONY'NİN 2011 YILINDA ÇIKARTTIĞI MAKİNEDEN İYİ DEĞİLDİR, BU SEBEPLE DE TEK BİR DOĞRU YOKTUR, MODEL KIYASLAMASI VARDIR.

Tarih: 1 Ağustos 2012, 12:42 - İp: 88.***.**3.112
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

@razk yani bu sorular bayağı sürer gider siz canon da nikonda pentax da alsanız fark etmeyecek aldığınız makineyi iyi kullanmanız önemli ihtiyaçlarınıza göre herhangi birini alabilirsiniz ama video olayı gerçek 30p ile 24 p arasında bayağı fark var sonuçta nikon d7000 in video özelliği canon 550d den daha kötü ama fotoğrafta iş başka.Sonuç ihtiyaçlar ve bütçe.

Tarih: 1 Ağustos 2012, 13:21 - İp: 78.***.**4.93
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Fotoğrafta Nikon videoda Canon olayına bende katılıyorum. Ancak arada çok büyük bir fark olmadığını da çekinmeden söyleyebilirim. İki markanın birebir aynı klasmanda hiçbir ürünü yok bence. Aynı kategori adı altında küçük farkları olan ürünler hepsi. Basamak basamak yükselip gidiyor. Şu an DX formatın en iyi fotoğraf çeken makinesi D7000 ama bu 7D nin ondan kötü olduğu anlamına gelmez. Tam olarak amacınızı ve net bütçenizi yazarsanız daha çok yardımcı olabiliriz diye düşünmekteyim. Marka fanatizmi farklı bir konu. Size sıcak gelen markayı almanızda sizin açınızdan yarar var.

Tarih: 2 Ağustos 2012, 01:02 - İp: 188.***.**1.2
razk
razk (üye)
İstanbul / Amatör

Tamam olarak söyle diyeyim ben fotograf çekmek hatta herseyin fotogragini çekmek istyorum ve bana Canon 500dyi önerdiler..bütçemde en fazla 2000tl bu makinayı ayrıntılı anlatıp bana başka makina onerebilirmisinz.

Tarih: 2 Ağustos 2012, 01:49 - İp: 88.***.**5.81
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

500D iyi makinedir, işinizi hayli hayli görür.
Kaliteli fotoğraf için iyi makinelerden önce iyi lenslere sahip olmalı, iyi fotğraf için ise hayalgücüne...

Tarih: 2 Ağustos 2012, 04:30 - İp: 88.***.**3.112
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

2000TL için benim tavsiyelerim şunlar.
Distorsiyon ve hızlı netlemenin benim için pek önemi yok diyorsanız, 2. el D3100 yada 550D body alın lens olarakta tamron 18-270 alın.

Ama o kadar uzaktaki nesneleri çekme ihtiyacım yok normal çekim yapayım yeter diyorsanız.

- D3100+18-105+ekipman (ekipman zamanla illa ki lazım olacaktır.)

- D90+18-105 (D90 eski model olsada bir üst sınıfta çok iyi bir makinedir. Profesyonellik hissini verir. 2. elinide düşünebilirsiniz.)

- D5100+18-105 (Dx formattaki en kaliteli fotoğraf çeken makinelerden biridir.)

bunlardan birini tercih edebilirsiniz.
Not: Nikon tavsiye etmemin nedeni Nikonun geniş aralıklı lenslerinin oldukça kaliteli olmasıdır. Yoksa bence 550D D3100 den daha özellikli bir bodydir.

Bende sizin gibi 1000TL - 1500TL arası makine düşünürken kafama çok yatan D90 ı 2100TL ye almıştım. Ama şu anki makiyeti bana 3000TL yi rahatlıkla buldu. Pişman değilim ve ne kadar iyi bir karar verdiğimin arkasındayım. Ancak benim pek fazla bütçe sorunum yoktu. Dişinden tırnağından artıran arkadaşlara 500TL civarında olan olympus ep1 gibi makineleri öneriyorum. Çünkü teknoloji çok hızlı zarar ettiren birşeydir. Bu yüzden fiyat fayda dengesini iyi kurmalıyız.

Tarih: 2 Ağustos 2012, 23:26 - İp: 188.***.**7.224
  • 1