teknikadam
teknikadam (üye)
Samsun / Amatör

Nikon P90 Almalımıyım

Merhaba,

Amatör olarak doğa ve özellikle kuş fotoğrafları çekmek istiyorum.Şu an Nikon coolpix 4100 var ancak zoom çok yetersiz. Bu nedenle yüksek zoom (24 optik) özelliği nedeniyle Nikon P90 almayı düşünüyorum. Tavsiyeniz ne olur? Fotoğraf kalitesi nasıl olur?

Tarih: 30 Eylül 2009, 13:39 - İp: 78.***.**7.209
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Bence ismine güvenerek slrlike olarak Nikon almayın. Sx10 ya da FZ28e bakın derim, paranızın hakkını verebilecek modeller bu ikisidir.

Tarih: 30 Eylül 2009, 13:49 - İp: 193.***.**8.54
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

bolubey haklı.. nikon slr-liketa başarılı diil.. sx10 veya fz28

Tarih: 30 Eylül 2009, 15:47 - İp: 78.***.**9.158
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

400 YTL civarinda Nikon P90 bulabiliyorsanız, hiç durmayın alın. Benim kitabımda P90 için 400 papelin üzerine vereceğiniz herbir kuruş çöpe giden paradır. Sıfır P90'ın fiyatının yaklaşık 1000-1100 YTL olduğunu gözönünde bulundurursak, yaklaşık 700 YTL dolandırılacaksınız.

Bilginize.

Benzer bütçeye doğru çözüm Sony A200 + 75-300 lens almaktır. 75-300 lensi 2.el de edinmek mümkün. Tahminim olay 1500 YTL'nin altına halledebilirsiniz.

Bu çözüm, SLR-like makinalara göre size şu avantajları sağlayacaktır :

1. 3-4 stop yüksek ISO değerinde çekim imkanı, yani perde hızınızı 8-16 kere arttırabilirsiniz. Kuşları flaşla çekemeyeceğinize göre bu önemli birşey.

2. Daha kötü ışık koşıllarında bile bilimum DSLR-like'dan çok daha hızlı ve kesin AF yapabileceksiniz. x24 zoom oranındayken DSLR-like'ların lensi dızzztt-bızzzzt ileri-geri yapıp bir türlü fokusu tutturamayabiliyor, kuşların bu esnada canı sıkılabiliyor, uçup gidebiliyorlar. Hele kuşlar bir kere uçmayagörsünler, DSLR-like ile havadaki kuşların çekilmediğini dehşetle idrak edebilirsiniz. (aynı esnada P90'a gömdüğünüz "eşşek" yükü para da aklınızdan şöyle bir gelip geçecektir) DSLR-like AF yapmaya çalışırken oluşan dızzz-bızzzt ileri geri hareketi sizi tatmin edecekse, ne ala.

3. DSLR'ın optik vizörü vardır, olayı anında görürsünüz, DSLR-like makinalardaki gibi farkedilebilir bir gecikme ile değil. İnanmıyor musunuz : EVF veya LCD'ye bakmaktayken elinizi objektifin önünde sallayın, gecikme farkediliyor mu fark edilmiyor mu ? Kuşların durup size poz vereceğini düşünüyorsanız, hiç durmayın DSLR-like alın.

Burada Sony örneğini verdim, çünkü kendi stabilizasyonu var, ne lens takarsanız takın, stabilizasyon size elde tutarak yaptığınız çekimde 2-3 stop avantaj sağlayacaktır. Aynı şey Pentax için de geçerli ( K100D ve sonraki modeller ). İlla Nikon olsun diyorsanız VR, illa Canon olsun diyorsanız IS lens edinmeyi unutmayın.

Tarih: 30 Eylül 2009, 21:24 - İp: 88.***.**4.206
  • 1