gencavukat
gencavukat (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon Mu Canon Mu? (d90 - 450d)

Merhabalar.
Fotoğrafçıllığa ilgim var ve bu yüzden kendime bir makine almak istiyorum.Fotoğrafçılık ile ve makineler hakkında bilgim hiç yok.Öncelikle makineyi digital mi, analog mu almalıyım?Ne tür ve hangi marka ve hangi özelliklere sahip bir makine almalıyım?(Bir fiyat aralığım yok.)Ayrıca fotoğrafçılığı,makineleri ve bu işin tekniğini ve ilgili terimlerini sıfırdan açıklayıcı ,öğretici ,sistemli bir döküman yada bunları öğrenebileceğimiz bir yer var mıdır?

Saygılar...

#GENCAVUKAT' tarafından 29.01.2009 17:08:21 tarihinde düzenlendi.

#GENCAVUKAT' tarafından 29.01.2009 17:08:58 tarihinde düzenlendi.

#GENCAVUKAT' tarafından 29.01.2009 17:45:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2009, 23:51 - İp: 78.***.**7.252
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tekrar ediyorum, bu yazdıklarım kesinlikle bu arkadası rencide etmeye yonelik seyler degil ama

"..Fotoğrafçılık ile ve makineler hakkında bilgim hiç yok.Öncelikle makineyi digital mi, analog mu almalıyım?Ne tür ve hangi marka ve hangi özelliklere sahip bir makine almalıyım?..."

diye soran bir arkadasa 2500-3000 liralık makineler onermek sacmalıktır..
bukadarda iddalı konusuyorum.
daha onceki tavsiyemide geri alıyorum,
450d onermiştim ancak, bir dslr-likeın cok daha mantıklı bir alışveriş oalcagını soyluyorum yenıden..

------
ayrıca gecen gun kendisiyle konusurken dslr almayı dusundugumu soyledıgım pazarbeyın dslr alma elindeki makine hepsinden iyi dediginide soylemek istiyorum.
makinem h1
-------

cektigim ornek fotograflar

http://www.fotokritik.com/kullanici/gaijin/portfolyo

dikkate alınıp alınmaması cok sorun degil onerilerimin,benım amacım insanların boşa para harcamalarına mani olmak.

Tarih: 9 Mart 2009, 01:22 - İp: 78.***.**7.42
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben anladım seni.kendime de pay çıkardım.Açıkçası dslr'den like'a doğru bir düşünce oluştu bende.Ama senden birkaç tane like örneği isteğimi yineliyorum,hoşgörüne sığınarak.
Slm ve sevgiler

Tarih: 9 Mart 2009, 12:06 - İp: 86.***.**1.139
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Birşeyi unuttum yazmaya.Gecenin 01.22 sinde oturup bu denli detaylı açıklamalar yazabiliyorsun ya,ne desem azdır.Bu işe olan heyecanına saygı duymamak elde değil.

Tarih: 9 Mart 2009, 14:09 - İp: 86.***.**1.139
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tesekkurler,
amac kendi kullandıgını onerip kestirip atmak yerıne birilerine yardımcı olmak olunca acıklamayı uzatmak gerekebiliyor, maksat akılda soru işareti kalmasın,yenı soru işaretleri olusmasın.
bır haftadır nete giremiyorum en kısa zamanda makine tavsiyesi yazıcam,, tesekkurler,selamlar

Tarih: 12 Mart 2009, 19:32 - İp: 85.***.**1.198
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kaybolduğunun farkındayım.Buraların tadı sensiz çıkmıyor sevgili gaijin.Arayı açma böyle Yazacağın makina önerisine gelince;bu konuda seni gereksiz meşgul etmemek için belirteyim.Kesin kararımı verdim.450d alacağım.Like işine girmeyeceğim.Bir müddet belki kitt lens ile idare edebilirim-belki hamlığı böyle atmak daha doğru olabilir,bilemiyorum,yoksa makinayı sadece body almak mı daha doğru?-Ama sonra lens alma konusunda önerilerini bekliyorum.Daha önce de yazmıştım.Ağırlıklı olarak doğa manzarası ve kompozisyon fotoğrafları çekmeyi düşünüyorum.Tabii zaman zaman macro-portre de çekebilirim.Hem geniş açı,hem macro çekebilen lensler var sanırım ama-birden fazla lens taşımamak kulağa hoş geliyor-bunun sağlıklı bir tercih olup olmadığını,böyle bir lens tercihi konusunda ne düşündüğünü merak ediyorum.Bir arkadaş 55-250 önermişti ama sanırım geniş açı için doğru bir seçenek değil.Macro-kompozisyon için olabilir ama doğa fotoğrafları için işimi görür mü bilemiyorum tabii.Bakalım artık,acelem yok nasıl olsa.Az da olsa kıvama gelinceye kadar yoğrulmaya devam.
Slm ve sevgiler.....

Tarih: 12 Mart 2009, 20:50 - İp: 92.***.**4.67
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Savunun @gaijin geliyor !!

Tarih: 12 Mart 2009, 23:00 - İp: 88.***.**7.88
sam232
sam232 (üye)
Antalya / Amatör

herkese merhaba .ben de bırkaç bişey sölemek istiyorum ben sony h9 kullanıyorum makıneyı alırken burdakı arkadasların fıkrını de almıştım. makıneyı aldıktan sonra 3-4 ay sonra acaba dslr alsamıydım dıye dusunmeye başladım yaklasık 1 yıl dır kullanıyorum evet dslr lıke bır makıne ama bırcok yönden yetıyor. biyolog adayıyım böcekle otla cöple yakından ılgılıyım .bazen kuş fotografı bazen arkadaslarla fotograflar cekınıyoruz. tum bunlar ıcın makınem yeterlı tam pır dslr kalıtesı olmasa da bazı seyler daha önemlı. bir arkadasımda nıkon d90 var kıt lensle yurtdısından almıstı gayet guzel makıne ama dıkkat simdi : birgün ders çıkışı kampüs içinden yürüyorduk Antalya için endemık ( özel ) olan bi bitki üzerinde yine çok az rastalanan bir kuş görduk asıldık hemen makınelere arkadaşım makıneyı cantadan cıkarıp lensını takana kadar ben coktan dslr like makınemle fotofrafı cekmıstım ben vıdeoya almaya başladımda arkadaş kuşu kacırdı .. yanı elınde D90 la benim cektıgım fotografı cekemedi . çekseydı kesınlıkle daha ıyı bır fotograf olucaktı ama cekemedıkten sonra neye yarar. ben tum bu kullanım alanım ıcın gereklı pro makınaya cok fazla para ayırcaktım ve buda ögrencı adama cok fazla
tabı yınede herkes ıyı makıne kullanmak ıster a-900 ve 16-80 zeıss mesala ( favorım )

Tarih: 13 Mart 2009, 00:06 - İp: 85.***.**0.102
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

sam232,
kovboy filmlerindeki gibi olmuş biraz.silahı kim önce çekerse ayakta kalır ama bu bence makina tercihi için hiç de göz önüne alınacak bir parametre değil
slm ve sevgiler

Tarih: 13 Mart 2009, 00:50 - İp: 92.***.**4.67
sam232
sam232 (üye)
Antalya / Amatör

değil tabiki ama arkadaşlardan yenı başlanyanlar şunu da hiç unutmamlı dslr bır makıneyı almak la iş bitmiyor ; yanınızda tum malzemelerı taşımak sorun olmamalı. öle 3-4 mılyar masraf yapıp makınesı ıle fotograf cekmeye vakıt bulamayan yada taşıması sorun yaa hergun yanımda gezdıremem dıyen cok ınsan var böle olcaksa o kadar masraf yapmaya gerek yok .ama paranın hesabını bılmıcek kadar maddı durum ıyı ise hıc dusunmeye gerek yok tabı .magazaya gıdılır en ıyısınden bir gövde ve set alınır bu kadar basıt

Tarih: 13 Mart 2009, 16:16 - İp: 85.***.**9.159
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

govde 450d alacaksan 17-50 tamron alırsın..
gultan.net diye bir uye var, ters objektif teknigiyle inanılmaz makrolarda cekiyor.
geniş acı ihtiyacını karsılayacak kaliteli bir lens.

Tarih: 13 Mart 2009, 19:07 - İp: 78.***.**3.57