gencavukat
gencavukat (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon Mu Canon Mu? (d90 - 450d)

Merhabalar.
Fotoğrafçıllığa ilgim var ve bu yüzden kendime bir makine almak istiyorum.Fotoğrafçılık ile ve makineler hakkında bilgim hiç yok.Öncelikle makineyi digital mi, analog mu almalıyım?Ne tür ve hangi marka ve hangi özelliklere sahip bir makine almalıyım?(Bir fiyat aralığım yok.)Ayrıca fotoğrafçılığı,makineleri ve bu işin tekniğini ve ilgili terimlerini sıfırdan açıklayıcı ,öğretici ,sistemli bir döküman yada bunları öğrenebileceğimiz bir yer var mıdır?

Saygılar...

#GENCAVUKAT' tarafından 29.01.2009 17:08:21 tarihinde düzenlendi.

#GENCAVUKAT' tarafından 29.01.2009 17:08:58 tarihinde düzenlendi.

#GENCAVUKAT' tarafından 29.01.2009 17:45:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2009, 23:51 - İp: 78.***.**7.252
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@gencavukat

Eğer bütçem yeter diyorsan CANON EOS 50D veya NİKON D90 gibi makinalar alabilirsin.bu 2 makinadan önerim kesinlikle 50d olacaktır. Bir kere canonların iso performansı her zaman nikonlardan iyidir.Yani düşük ışık koşullarında kaliteli fotoğraf çekmesi benim sana önerim;
giriş seviyesi bir makine alman ve geri kalan paranı lense yatırman konusunda olacaktır.Giriş seviyesi CANON EOS 450d+tamron 17-50 mm lense bakabilirsin.ben lensi çok inceledim optik kalitesi çok iyi keskin fotolar elde edersin ama lensin body kalitesi iyi değil plastik iyi bakmak gerek kararı sen ver ayrıca EOS 50d d300,d90 gibi makineler yeni başlayacan biri için aşırıya kaçmak oluyor birde fotoğraf konusunda geçici bir hevesin olduğu konusunda şüphen varsa pahalı makine alma derim ama genede sen bilirsin. saygılarımla

Tarih: 6 Şubat 2009, 01:12 - İp: 85.***.**4.159
jasmn_e
jasmn_e (üye)
Yurtdışı / Amatör

Uff cok pahali turkiyede ya ben eos 40 d yi 869 dolara buldum sadece body bide Rebel XSi 12.2 MP Digital SLR Camera with EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS Lens (Black) yide 648 dolara buldum ama yeni baslicaimm icin cok karrsz kaldim hangisini alsam diye

Tarih: 11 Şubat 2009, 21:21 - İp: 173.***.**4.126
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@jasmn_e

40D'de rebel xsi'de güzel kameralardır.Bende bu işe yeni başlayacağım en başta bende 50d gibi kameralarla başlamayı düşünüyordum ama kullanılan lensin kalitesi makinadan daha önemli diye düşünüyorum yaptığım araştırmalara göre, bende rebel xsi alıp yanına kalteli bir lens almayı düşünüyorum.Sizde benim gibi yapabilirsiniz yada bütçeniz yetiyorsa 40d 50d gibi makinelerde alabilirsiniz.Eğer bütceniz kısıtlıysa kit lensle alıp kullanın derim zaten bu işi severseniz bir süre sonra ihtiyaçlarınızı belirleyip lens almaya başlarsınız

Tarih: 11 Şubat 2009, 22:16 - İp: 85.***.**4.159
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Ben olsam D90 almaya çalışırdım, çünkü daha estetik

Canonda arkadaki lcdyi kenara koymuşlar direk düz bodoz, nikonda ise ortada, daha estetik..

%50 bu yüzden 450d yerine 400d daha çok içime sindi 400d aldım

Ama d300 yalçınlarda da d90 ile aynı fiyat..

Hatta d300 daha ucuzsa o zaman d300 belki gereksiz de olsa daha iyi tabi

#sercan85' tarafından 12.02.2009 02:02:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Şubat 2009, 01:59 - İp: 78.***.**3.109
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@sercan85

LCD ekranın yeri filan estetikliği önemli değil body kalitesi ve yapısı ayrı bi konu ama iş performansa gelince bence 50D daha iyi d90'dan en önemlisi İSO farkı 2 makineninde sensörü aynı boyda ama 50d 3mp daha fazla piksel var genede d90'dan daha iyi bir iso performansı var bence tercih 50D den yana yapılmalı derim ama bu benim kişisel görüşüm 2 makineyide alırsada pişman olmaz

Tarih: 6 Mart 2009, 23:12 - İp: 88.***.**4.87
jimbo
jimbo (üye)
İstanbul / Amatör

D90 şu an çok popüler, yüksek ISO, 3 inç 920k LCD, mid DSLR, HD video, 18-105 VR lens, daha ne olsun

Tarih: 7 Mart 2009, 22:20 - İp: 88.***.**3.223
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

.....Fotoğrafçılık ile ve makineler hakkında bilgim hiç yok.Öncelikle makineyi digital mi, analog mu almalıyım?.....

konuyu yenı gordum, butun cevaplarıda okudum, yine herkesin onu alma ustunu al, onu alma daha ustunu al diye sallamaya basladıgını goruyorum, bu arkadasların hepsi forumda altta linkini verdigim konularına alkıs tutup hala daha hiçbişey bilmiyorum diyen amatorlere 3000 liralık makine oneren arkadasalr.
olabilir,kişinin kendi gorusudur buna diyecek birşey yok ancak heleki su kriz ortamında boyle bir harcamayı kendisi yapmayacak hiçkimsenin birbaskasına bu sekilde yanıltıcı tavsiye vermesini anlayamıyorum...

sozlerime alınmayın lutfen gercekci olmaya calısıyorum...
birincisi pazarbey makine alımı konusunda üstad diyebileceginiz son kişidir, bu gecmişte yaptıgı tercihlerden acık ve net sekilde bellidir

hem hiçbir bilginiz yok hem analogmu dijitali alacagınıza dair bir fikriniz bile yoksa kesinlikle dslr almayın derim.
ozellikle d90 ınanılmaz pahalı bir makine.
450d kit lensiyle 1250 liraydı en son sordugumda.
makinenızı alınca kit lensle 3 metre oteye bile zoom yapamadıgınızı goreceksiniz, makro cekemediginizi goreceksiniz, milyarlarca lira verdginiz makinenin sırf sizin amator olmanız nedeniyle istediginiz sonucları veremedigini gorecek ve hayal kırılklıgı yasayacaksınız...

hayır yasamayacaksınız diyen bir kişi bile cıkmasın cunku gecmişte hepsinin bu gorusume uygun beyanlar verdigini biliyorum..

dslr-like piyasasında gercekten etkileyici makineler cıkıyor bu aralar.
lens degiştirme derdi olmayan,hem geniş acı hem tele objektifi uzerıdne tasıyan, fotograf ve iso konusunda kabul edilebilir bir kalite sunan,size ekstradan masraf cıkarmayacak ve sizi enaz 2-3 yıl ıdare edecek dslr-like makineler var....
siz paranızı boyle bir gozukaralıkla sokaga sacacagınıza bir dslr-like edinip fotograf konusunda bilgi edindikten sonra-ki bu sure malesef cogunun sandıgı gibi iki uc ay degil- eger hala daha ihtiyac duyarsanız bir dslr edinirsiniz.

ve korkmayın, iki kere para harcamıs bosa masraf yapmıs olmayacaksınız,tam tersine suanda d90 gibi bir makine almanız bosa para harcamıs olmaktır.

#gaijin' tarafından 07.03.2009 22:44:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mart 2009, 22:27 - İp: 78.***.**7.42
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=33649

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=31099

bunlarda iki link...
okuyun karar verin, evet hepimiz daha iyisini almak istiyoruz ama bir düşünün gercekten gerek varmı???

Tarih: 7 Mart 2009, 22:50 - İp: 78.***.**7.42
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

gaijin,
Yine kapanışı yapmışsın.Tam 12 den.Topikteki senin yorumundan önceki tüm yorumları okuduğumda"yine kafam karıştı"noktasına gelmiştim ki senin ve linkini verdiğin ocaklılar'ın enfes yazısı sonrası kendime geldim.İkinci linki zaten daha önce okumuştum.Slr-like makinaları hiç incelemedim desem yeridir.Nedense dslr ye odaklandığımdan like makinaları pek kurcalamadım-fujifilm s8100 dışında-,aklımın bir kenarında olsa da.Yorumunda bahsettiğin özelliklere sahip birkaç like makina örneği de verebilirsen"madem yaptın bir hayır,tut...................."vaziyeti olacak.
Teşekkürlerimle,

Tarih: 8 Mart 2009, 23:45 - İp: 92.***.**4.67
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

amacım kapanısı ben yapayım hep benım dedigim olsun demek degil,
yada birisine kendi fikirlerimi kabul ettirmek için yorum yazmıyorum.
bugun birisine canon oneririm yarın bir baskasına sony.bugun birine giriş seviyesi oneririm yarın bir baskasına profesyonel bir makine yada kompakt...
------------

insnaların gozlerine at gozlugu takıp gozardı ettikleri sey su.

herkesin ihtiyacları farklıdır,

adam raw kullanmayacaksa, onerilecek makine baskadır,daha once kompakt kullanmıs ve buna benzer sonuclar almak istiyorsa, ona onerilecek makine baskadır, adam bu iş hakkında hiçbirşey bilmiyorsa ona onerilecek baska, adam ustaysa baska acemiyse baska, para yatırmayı dusunuyorsa baska, dusunmuyorsa yada imkanı yoksa baska,fotograflarını duzenlemeye zaman ayıracak ve profesyonel işler yapmayı dusunuyorsa baska,yok ben makineden cıktıgı gıbı kullanacagım dıyorsa baska makineler onerilir..

herkesin ihtiyacı farklıdır,ve ihtiyaclar gozetilmeksizin verilen onerilerde, baskasının cebine elini daldırıp cebindekileri alıp sokaga atmaktan farksızdır, buarada tavsiye veren herkes bir vebalin altına giriyor,insanlara boşuna para harcatıyorsunuz.
her kuruşta sizin vebaliniz var.

bir kişi cıkıpta bana giriş seviyesi bir modelle profesyonel bir modelin amator bir kullanıcı için ne gibi farkları olacagını soyleyebilirmi? degilmiki suanda piyasadaki herhangi bir giriş seviyesi model 3-4 yıl oncenin modellerinden daha yuksek teknolojiye sahıp??suan girş seviyesi makineler kullanan birisi birkac yıl once profesyonel insanların kullandıklarından cok ote makineler kullanıyor sıfır bilgiyle, ve sırf fotografı fotografcı cektigi için o makinelerle tatmin olmayıp daha ustunu daha ustunu alıyorlar ve onlarlada tatmin olamıyorlar...
degilmiki birisi cıkıp 200 liralık bir kompaktın bir dslrden daha kaliteli fotograf cektigini soyleyebiliyor,ustelik bunu ısrarla butun kanıtları onune surmenıze ragmen ıddıa ediyor...

yalanmı bunlar???????
herkese onerilecek makine farklıdır,birisinin sırf parası var diye hiç bilgisi olmayan adama 2500-3000 liralık (sonraki maliyetler hariç) makine oneren adam hiçmi utanmıyor?????

biri cıkıpta evet uste 1000 dolar veriyorsun ama onun saglamadıgı bu ozelligi sana saglıyor ve bu 1000 dolar (1800 lira) verecek kadar onemli bir ozelliktir diyebilirmi?

buarda tavsiye verenlerin yuzde doksanının kendi egolarını tatmın etmeye ugrastıgını dusunuyorum.

adam geliyor hiçbişey bilmyiorum ogrenmek istiyorum diyor, adama d300 al diyorlar, cok gordum ornegini hiçkimse yok boyle seyler demesin.
neden bilinmez dslr likelara bir dusmanlık var,ancak hayır, bu d300 onerdiginiz onlarca kişi bir dslr-likela inanılmaz sekilde tatmın olabilir, o makinenin ustune omur boyu ıhtıyacta duymaz.

HERKESİN İHTİYACLARI FARKLIDIR VE HİÇKİMSENİN SOKAGA ATACAK KADAR COK PARASI YOKTUR.

daha once verdigim linkte ocaklilara alkıs tutanların,ustam cok haklısın diyenlerin enazından bu sidik yarısına dahil olmamasını beklerim.

iddia ediyorum su forumda dslr almayı dusunuyorum birine size dslr-like daha uygun deseniz hakaret bile işitebilirsiniz,aptal yerıne koyulursunuz...ama su forumda dslr almayı dusunenlerin yuzde doksanına bir dslrlikedan otesi israftır..
------------------
varsa okadar paranız, fakir doyurun...sevabınız olur,sokaga atmaktan iyidir.

#gaijin' tarafından 09.03.2009 01:16:42 tarihinde düzenlendi.

#gaijin' tarafından 09.03.2009 02:27:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mart 2009, 01:06 - İp: 78.***.**7.42