gencavukat
gencavukat (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon Mu Canon Mu? (d90 - 450d)

Merhabalar.
Fotoğrafçıllığa ilgim var ve bu yüzden kendime bir makine almak istiyorum.Fotoğrafçılık ile ve makineler hakkında bilgim hiç yok.Öncelikle makineyi digital mi, analog mu almalıyım?Ne tür ve hangi marka ve hangi özelliklere sahip bir makine almalıyım?(Bir fiyat aralığım yok.)Ayrıca fotoğrafçılığı,makineleri ve bu işin tekniğini ve ilgili terimlerini sıfırdan açıklayıcı ,öğretici ,sistemli bir döküman yada bunları öğrenebileceğimiz bir yer var mıdır?

Saygılar...

#GENCAVUKAT' tarafından 29.01.2009 17:08:21 tarihinde düzenlendi.

#GENCAVUKAT' tarafından 29.01.2009 17:08:58 tarihinde düzenlendi.

#GENCAVUKAT' tarafından 29.01.2009 17:45:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2009, 23:51 - İp: 78.***.**7.252
gencavukat
gencavukat (üye)
İstanbul / Amatör

1OOO ytl düşünüyorum.Fakat bu işte lenste çok önemliymiş.Profosyonel bir makine olsun istiyorum.Fotorafçılık hakkında kendime amatör bile diyemem fakat çok istekliyim.Cihaz karışık olsada öğrenebilirim diye düşünüyorum.1000 YTL ayırdım.İstanbulda yaşıyorum en hesaplı nerden alabilirim bunuda söylerseniz sevinirim.Biri bana yardımcı olursa çok mutlu olucam.Bu iş çok teknik bi iş kötü bi makine almak yada tabiri caiz ise fiyatta kazık yemek istemiyorum.

Tarih: 29 Ocak 2009, 15:09 - İp: 88.***.**6.136
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Tavsiye etmiş olduğum Sony A300 + 18-70 kit lens, internette 1100 TL ye var ve daha aşağı TR spot fiyat bulunabileceğini sanmam. Aynı fiyata Canon 450D + 18-55 kit lens var (1150 TL).
Sıfır almayı düşündüğünüz ve marka olarak Sony ve Canon dediğiniz için sadece bunlar var yoksa Pentax K200D + 18-55 kit lens ya da Nikon D60 + kit lens gibi seçenekler de var.
Bunlar internet spot fiyatları ancak İstanbul da olduğunuza göre Sirkeci de Hayyam pasajına da uğrayıp dükkanlara fiyat sormanızda fayda var. Benim şahsi fikrime göre internetten almak yerine dükkandan almak daha iyi çünkü satış sonrası muhattap bulursunuz kendinize. Netten aldığınızda makinayı deneyerek alıyorsunuz ve iade hakkınız var ancak daha sonra sorun çıkarsa muhattap bulamazsınız (spot ürünler için tabi).

Tarih: 29 Ocak 2009, 15:24 - İp: 78.***.**5.148
gencavukat
gencavukat (üye)
İstanbul / Amatör

Bu makinelerin yanında neler veriyorlar hepsinde aynı mıdır?Mesela boyuna asmak için kullandığımız aparatı falan biz ayrıca mı alıyoruz?Söylediğiniz makinelere baktım ve ben Canonu beğendim ama sadece görsellik ve en iyi marka sanırım o.Sizin son olarak bunların içinden git arkadaş şunu al sonra arkana bile bakma için rahat olsun diyebileceğiniz hangisi ve tüm eklentileriyle birlikte yanındakiler neler?

Tarih: 29 Ocak 2009, 15:37 - İp: 88.***.**6.136
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Genelde makinelerin kutu içeriği şu şekildedir;

1. Makine Gövdesi
2. (Eğer halinde alınmışsa yani sadece gövde almadıysanız) Lens
3. Batarya
4. Batarya Şarj Cihazı
5. Boyun Askısı
6. Kullanım Kılavuzu
7. Program CD si (Genelde görüntüleme ve düzenleme programları içerir)

Bunların haricinde makineyi kullanabilmek için mutlaka hafıza kartı almanız gerekecektir, kutudan çıkmaz ve almanız şarttır (50 TL ye de 150 TL ye de var marka ve kapasiteye göre fiyat değişir)

Canon u beğenmişsiniz ve oldukça da iyi bir seçenek Canon 450D ancak "En iyi marka Canon" söylemine katılmıyorum. Bunların içinden herhangi birisini çekinmeden alın derim, hepsi de çok iyidir. Hangisi içinize daha çok sindiyse onu alın çünkü bunlardan hiçbiri sizi pişman etmez. Canon u daha çok beğendiyseniz Canon 450D oldukça iyi makinadır, kullanıcıları çok memnun.

Tarih: 29 Ocak 2009, 15:51 - İp: 78.***.**5.148
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Genç meslektaşım hoşgeldin aramıza

1000 YTL aslına bakarsan sıfır makina almak için düşük bir bütçe ama o fiyata alabilecğin makinalarda var. Bana sorarsan Canon ve Nikon'dan şaşma. Pentax, Sony, Olympus kötümü? Hayır her markanın ve modelin kendisine göre bir sürü artısı ve eksisi var ama Canon ve Nikon bu işin en iyileri ve en köklü markaları olduğu için yedek parça, objektif, aksesuar alanında çok fazla seçeneğe sahip olabileceğin gibi ikinci el alım satımda da çok rahat edersin. Servis konusunda da sıkıntı yaşamazsın.

Pazarbey rumuzlu meslektaşımız gitti samsung aldı sonrada pentaks aldı ring flaş bulamadı objektif bulamadı yetkili servis olarak samsungunu beyaz eşya servisine gönderdi falan filan, sende onun aklına uyup aynı hataya düşme.

Madem İstanbul'dasın o zaman arkadaşların söylediği gibi Sirkeci'de Hayyam Pasajına bakmanı tavsiye ederim ancak yanında bir bilenle gitsen iyi olur. Yoksa Hayyam Pasajı kurtlar sofrasıdır avukat falan dinlemez fena kazıklarlar seni dünyanın en iyi makinasını aldım diye sevinirken elinde bir hurdayla çıkabilecğin gibi 1 kuruşluk malı 1000 kuruşa alabilirsin.

Eğer Hayyam Pasajına gidersen Klas Foto'dan Metin Bey ve Nova Foto'dan Sevgi Hanım oranın en iyi esnaflarındandır. Her ikiside sana yardımcı olurlar ve kendilerine güvenebilirsin. Spot alacaksan Doğubank'a da bakabilirsin.

Objektif çoğu zaman makinadan daha önemlidir. Çünkü makina objektiften aldığı görüntüyü fotoğrafa çevirir. Objektifin kötü olursa makinanın ne kadar iyi olduğu hiçbir anlam ifade etmez. Alacağın makinaların kit lensleri seni bir süre idare ederler sonrada aldığın makinaya göre buradan sana objektif tavsiyesinde bulunuruz. Kit lenssiz makina alacaksan önce hangi marka ve modele karar verdiğini söylersin ona göre tavsiyeler gelir.

Düşündüğün bütçeye tam uyan makina bilmiyorum ama 1.000 - 1500 TL aralığında Canon 450 D ve Canon 1000 D, Nikon D60 ve D80 (üretimi durduğu için sıfırı zor bulunuyor) var. D80 ve 450D ilk tercihlerin olmalı her ikiside seni uzunca bir süre idare ederler ve sınıflarına göre çok iyi makinalardır. 1000D ve D60 biraz daha az özelliğe sahip makinalardır ama senin gibi yeni başlayacak birisi için yeterli olurlar.

Tarih: 29 Ocak 2009, 15:56 - İp: 81.***.**8.64
gencavukat
gencavukat (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 450d alıcam o halde. Peki sizce en iyi marka hangisi?

Tarih: 29 Ocak 2009, 15:57 - İp: 88.***.**6.136
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Hayyam da Odak Fotoğraf Mustafa Bey, Bozdağ Fotoğrafçılık Resul Bey'e ve Freelens Vehbi Bey e de mutlaka uğrayın. Onlar da çok güvenilirdirler kazıklamazlar adamı merak etmeyin. Zaten internet fiyatlarını cebinize koyarak gidin.

Tarih: 29 Ocak 2009, 16:09 - İp: 78.***.**5.148
gencavukat
gencavukat (üye)
İstanbul / Amatör

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.450d alıcam.Sabırsızlanıyorum.

Tarih: 29 Ocak 2009, 16:11 - İp: 88.***.**6.136
gencavukat
gencavukat (üye)
İstanbul / Amatör

Bu arada okuduğum forumlarda çoğunluk nikon diyor.Tereddüte düştüm arkadaşlar...
Acaba d80 daha mı iyi?

Tarih: 29 Ocak 2009, 16:53 - İp: 88.***.**6.136
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

1000 tl mi. Olmaz genç avukat olmaz. En az 3000 tl ayır.Yoksa işi bişey alınmaz. BEnim tavsiyem d90+18-200 al kurtul. Epey idare eder seni. SPot 3000 in altında bulursun eminim.
1000 liraya ağzımızı açtığımıza değmez.

Tarih: 29 Ocak 2009, 17:28 - İp: 88.***.**4.64