muhammedridvan
muhammedridvan (üye)
Muğla / Amatör

Nikon Mu Canon Mu?

Arkadaşlar daha önce de bir konu başlığı açmış ve Nikon'u sormuştum... Ve inanır mısınız dün geceden beri araştırıp uğraşıp çevremle konuşuyorum.. Kafam çook karıştı bana Nikon yerine Canon al diyorlar.. Aynı seviyedeki Nikon'dan daha iyi çekimler yapabileceğimi söylüyorlar... Kullananlar varsa lütfen yardımcı olun kafam allak bullak oldu...

Not: Bütçe 1500 tl .. Önerilerinizi bekliyorum, Saygılar ...

Tarih: 22 Mayıs 2012, 16:07 - İp: 88.***.**0.24
yenifakili
yenifakili (üye)
Sinop / Amatör

kafa karıştıracak bir durum yok. birisini beğen al. 2si de iyi marka.

Tarih: 22 Mayıs 2012, 16:33 - İp: 88.***.**6.31
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

nikon d3100 + 18-55 vr...

yada

canon 1100d + "18-55 is"...

not: 1100d genelde 18-55 III lens ile satılıyor, "is" yazan kitli olmasına dikkat edin...

Tarih: 22 Mayıs 2012, 21:56 - İp: 94.***.**8.190
siyahhh
siyahhh (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

ben profesyonel değilim ama aynı sıkıntıyı yaşadığım için yazıyorum... sonuçta senin veya benim anlayacağım kadar her iki makinada bariz çekim farkının olmayacağını düşünüyorum bende canon 60d var başka bir arkadaşda nikon d7000 var çekmiş olduğu resimler süper ancak makinaan ziyade işin çoğu sana kalmış fotoğraf çekerken o kadar fazla dikkat etmek gereken durumlar var ki yeterli ışık stabil olmak kompozisyon vesayre hepsi resmi etkiliyor o sebep hangisi sana daha cazip gelirse ve alırsan sıkıntı olacağını sanmam. Alırken ikinci el objektif ve aksesuar alacağını veya almış olduklarını satmayı ve başkaca almayı düşünürsen forumlarda bir bak en fazla canon bence buda rahat objektif değiştirmen de kolaylık olur. genelde nikon a resimlerde keskinliğin kuvvetli olduğu belirtiliyor ancak bundan nikon un iyi olduğunu anlamamak gerek profesnellerin o zaman hep nikon kullanmasını beklemek gerekir ki canonda profesyoneller tarafından tercih ediliyor. Bende resimlerde tam istediğim netliği yakalayamıyorum o sebeple sürekli fotoğraf çekmeye güzel çektiğimde nedenleri anlamaya çalışıyorum. Her ikisini de tercih edebilirsin ancak unutmamak gerekir ki kaliteyi yakalamak istediğinde teçhizat pahalıya doğru gidecektir.

Tarih: 22 Mayıs 2012, 23:25 - İp: 217.***.**2.169
hadisenbul
hadisenbul (üye)
Ankara / Meraklı

siyahh a katılmakla birlikte ( amatör olduğumuz için farkı anlayamayacağımız konusu) şöyle bir durum var ki: bütçe kısıtlı. bu durumda her şekilde canon daha çok işine yarayacaktır çünkü canon daha ucuz olduğu için eğer canon daha kaliteliyse (se diyorum bunu hiç bir şekilde çözemeyiz sanıyorum fotoğrafçılık tarihinin sorusu ) bir taşla iki kuş vurmuş olursun. eğer değilse de 1500 liraya alacağın nikondan daha yeni ve özellikleri fazla olacağı için yine karda olmuş olacaksın. yani "abi ben nikoncuyum" demiyorsan her şekilde canon alman daha mantıklı.

Tarih: 23 Mayıs 2012, 00:38 - İp: 78.***.**6.215
sabuncu
sabuncu (üye)
İstanbul / Meraklı

biri 1917 de kurulmuş diğeri 1937. biri mitsubishi grupa dahil diğeri hala canon 2si de süper kamera ve lens üretici bi sürü ödülleri ve herkesin kabul ettiği üstün kaliteli ürünleri var. ister mersedese bin ister bmw

Tarih: 24 Mayıs 2012, 16:39 - İp: 83.***.**7.179
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Sayın Muhammedrıdvan,

Son mesajında arkadaşım şöyle demiş; "mersedes ile bmw karşılaştırılamaz". Yani nasıl bu iki marka neredeyse eşdeğerse nikon ile canon da öyle eşdeğer iki markadır anlamında..Genel olarak katılmakla birlikte şöyle bir şerh düşmek isterim..Mersedesle bmw karşılaştırılamaz, ancak Mersedes AMG ile 316 bmw pekala karşılaştırılabilir öyle değil mi:-)) Markalara evet ancak modeller farklı olduğunda iş değişir..Yani demem o ki; d3100 ile 1000d nin özelliklerini yan yana koy ve kıyasla..Eğer özellikle senin için önemli olan bir farklılık yoksa aralarında o zaman en yakın teknoloji markete giderek ikisini de bir gözden geçir, okşa sev...Hangisine gönlün kayarsa o senindir..:-))

İyi günlerde kullanman dileğiyle..

Tarih: 25 Mayıs 2012, 18:31 - İp: 212.***.**9.58
-izmir-
-izmir- (üye)
İzmir / Meraklı

DİKKAT DİKKAT DİKKAT

Camera seçerken NASIL BİRTANE ALSAM ? HANGİSİ DAHA İYİ ? MEGAPİXEL, SENSOR, KALİTESİ NE ?

Nikon mu Canon mu ??????

Yaaaa ARKADAŞLAR size SLR tarih oldu olacak desem ??????

SLR.... SLR.... peki SLT duyan varmı hiç ?????

Bakınız size şimdi aşağıda iki tane link vereceğim.

Bu iki link de siz farkını özelliklerini görmekden ziyade, Sitenin kendisinin yuzdelikle hangisinin daha iyi camera olduğunu goreceksiniz.

Nikon Canon elbette iyi camera ama orta halli bir camera da mesela CANON 550D , 600D veya NİKON 3200 , 5100 gibi gibi cameralar yerine SONY A65 i kesinlikle tavsiye ederim.

SONY A65 de SLT özellik yanı sıra GPS özelliğide var ve 24 MP.

SLT NEDİR ??????????????????

http://www.sony.com.tr/hub/dslr-slt/avantajlari

GPS NEDİR ??????????????????

Yeni bir kamera özelliği olan GPS system cekdiğinin resmi size google earth veya google maps dan dünya üzerindeki yerini gösteriyor.

Yani fotoğrafı cekerken aynı zamanda size fotoğrafın cekildiği dünya üzerindeki meridyen ve paralellerden yerini gösteriyor.

Sizden ricam orta sınıflı CANON , NİKON fotoğraf makinaları nı birde orta halli olan SONY A65 ile karşılaştırın aşağıdaki sitelerde ve kararı siz verin.

CAMERA ARAŞTIRMA SİTELERİ

http://snapsort.com/compare

http://www.dpreview.com/products/compare/cameras

Sitedeki kamera secimlerini girdikden sonra. URL (adres cubuğu) nu kopyalayın ve kopyaladığınız adresi aşağıdaki sitede Türkce cevirisi için o boşluk kısmına sitenin adresini yapıştırın.

http://translate.google.com.tr/?hl=tr&tab=wT

Sağ tarafta otomatik olarak türkce ye çevrilmiş link cıkacak. Siz sadece o yeni ekrana gelen adres cubuğuna yani cevirisine tıklamanız yeterli.

Sony yi met ettim ama......

NE BİR SONY FİRMASINDA ÇALIŞANIM NE DE SONY FİRMASINDAN BİR BEKLENTİM VAR.

CANON MU ? NIKON MU ????????

SONY A65 derim..... ( ama ama ama hani orta halli kameralarda )

#-izmir-' tarafından 24.10.2012 14:24:47 tarihinde düzenlendi.

#-izmir-' tarafından 24.10.2012 14:28:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ekim 2012, 14:21 - İp: 88.***.**1.129
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ne Canon, Ne nikon...
Pentax K-5
Tıkla
Tıkla

Tıkla

#ercan43' tarafından 24.10.2012 17:44:58 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 24.10.2012 17:45:37 tarihinde düzenlendi.
Tıkla

#ercan43' tarafından 24.10.2012 17:46:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ekim 2012, 17:41 - İp: 212.***.**1.190
  • 1