denizim24
denizim24 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon Made İn ? Acil Yardım

yarın kampanyadan nikon d3100 almak istiyorum fakat made in thailant ve made in chine var hiç japan bulamadım spot olarak var.sizce kalite açısından fark varmıdır ? birde 600d yede baktım aklım onda kaldı fiyatı biraz tuzlu değermi acaba ?

Tarih: 19 Haziran 2011, 00:55 - İp: 78.***.**9.186
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon; 300s, 700 ve 7000 gibi pahalı makinalarını ana fabrikada yani Japonya'da,
Diğer fiyat olarak daha ucuz makinalarını Tayland vb. gibi ülkelerdeki kendi fabrikalarında üretmektedir.
Sorun yok. Rahatlıkla alabilirsiniz.
Benim D 5000 de Tayland üretimi.

Tarih: 19 Haziran 2011, 10:48 - İp: 217.***.**5.159
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Yani bazi VW lerde Brezilyada yapiliyo diyo Alman arabasi demiyecekmiyiz simdi.

Thailand ve Cin dediklerin zaten yakin zamanda Japonlar gibi meshur markalar uretemeselerde,kendi makinalarini yapacak kapasiteye sahip ulkeler.Ayrica Nikon gidip Cinde,cin isi uretim yapmiyor.Tum teknolojisi ve kalite kriterlerinide goturuyor o ulkelere ve basinada bir Japon muhendisi koyuyor.Yani iciniz rahat olsun...

Tarih: 19 Haziran 2011, 11:15 - İp: 221.***.**3.132
denizim24
denizim24 (üye)
İstanbul / Amatör

yanlız d3100 madde in japan da var, Türkiye pazarıına sunulmamış. bir kaç kişi japan olanları zor bulursun ancak yurt dısından gelir ve daha pahalı olurlar. tabikide chinde üretilenlerde sağlamdır fakat arada sınıf farkı vardır.mesala alman vailant markası çok iyidir ama malezya daki fabrika üretimini türkiye pazarına sunuyorlar özellikle belirtiyorlar malezya üretimini almayın diye. bence birinci sınıf ikinci sınıf kalite olayı vardır.

Tarih: 19 Haziran 2011, 12:37 - İp: 78.***.**9.186
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

D 3100 olayını bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim.

Japonya dışındaki üretimler örneğin, Tayland, Singapur vb. üretimleri veya Çin üretimleri Japonya üretimlerine göre daha ucuz.. Haliyle kalite farkı olacaktır. Bu normaldir.
Sony'in pahalı video kameralarının hepsi Japonya üretimi, ucuz olanlar Malezya üretimidir.
Ama ucuz olanlar da hemen bozulacak diye bir kural yok. Elektrinonik bu belli olmaz. Bakarsın Japon üretimi daha çabuk bozulabilir.
Adamlar en azından dürüstler. Makinanın altındaki künyesinde üretim yerini, menşeini dürüstçe yazıyorlar.

Hepsine Madein Japan yazsalar kim anlayacak?

İtalyanların gözdesi Alfa Romeo arabaların Çin'de Chery otomobil fabrikalarında üretiliyor.
Peugeot arabaları orijinal Fransız biliyorduk. Ama İran'daki fabrikada üretiliyorlar.
Çoğumuz hala bilmez. (Ben duyunca çok şaşırmıştım.) Ama saklanır. Özel çaba göstermezseniz öğrenmeniz mümkün değildir.
Bence doğu ile batı farkı işte bu...

Tarih: 19 Haziran 2011, 13:22 - İp: 217.***.**5.159
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

japonyada sadece nikon d700 ler uretiliyor boşuna arama nikon 3100 , 5000 d7000 vesaire hepsi japonya dışında uretiliyor japaonyada uretilmiyor... boşuna arama. Hiçbir kalite farkı yok aynı uretim hattı aynı denetim. tekrar yazıyorum d700 ler ve bazı objektifler japonyada uretiliyor..diğerleri japonya dışında... orneğin olympus slr makinelerinde çinde fabrikası var ana uretimden hiçbir kalite farkı yok... canon un keza aynı şekilde...

#buzlucam' tarafından 19.06.2011 13:55:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2011, 13:50 - İp: 78.***.**1.50
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hem soru soruyorsunuz, hem verilen cevaplara inanmayıp bence kalite farkı vardır diyorsunuz.

canon nikonu geçin artık misal italyan ayakkabı markaları bile gidip çinde uretim yaptırıyor.
neden ucuz işçilik, vergi teşviği vesaire.
boyle bir maliyet düşürme yontemi varken, koskoca firmaların guvenilirliklerini tehlikeye atıp fason, ikinci sınıf üretim yapacagını dusunmek anlamsız oluyor.

gonul rahatlıgıyla alabilirsiniz. daha hiç çin malı canonlar nikonlar arızalanıyor diye toplu bir şikayet olmadıgına gore 80 yıldır guvenilebilir demekki.

Tarih: 19 Haziran 2011, 14:42 - İp: 88.***.**8.140
  • 1