symbel
symbel (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D90, D7000, Canon 500d, 60d

Öncelikle herkese merhaba,
Forumda ki yorumları okudum ancak kafam biraz daha karıştı. Benim bir DSLR makina alma planım var ve bu makina yurt dışından gelecek.

Bu makinalardan hangisini almalıyım sizce?(Amatör bir fotoğrafçıyım ama profesyonel olmak istiyorum ve bu makinayı uzun süre kullanacağım ona göre düşünürsek nikon d90 en mantıklısı geliyor hala bana.)

#symbel' tarafından 04.12.2010 12:04:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Aralık 2010, 10:22 - İp: 88.***.**3.81
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

DSLR da Nikon urunlerini kullanan birisi olarak neden Canon 60D almadin diye kizmak geldi icimden.Bence her yonu ile ustun bir makinaydi ve fiyatida cok cazipti.Tabi olay kapanmis bize laf soylemek dusmez ama D90 ile hemen hemen ayni fiyatlardaki ve daha ustun ozelliklere sahip bir makinayi almaman bence bir hatadir.Tamam Nikon iyi marka ve diger markalara ragbet etmemenide anlarim ancak Canon gibi bir firmaya ragbet etmemek,kendini inkar etmek gibi bisey olurdu sanirim.

Tarih: 8 Aralık 2010, 17:24 - İp: 221.***.**6.23
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Olur mu ama Ozansan , hep demiyor muyuz hangi markaya yakın hissediyorsanız onu alın diye ... Sonuçta hepsi neredeyse aynı kaliteyi veriyor . Önemli olan hayatını geçireceğin sisteme karar vermek . O sistemin aldığın o ilk modeli belki biraz zayıftır ama 2 yıl sonra geçeceğin daha üstün olabilir .

D90 iyi karar . 60D'den en az $250 da ucuz . Hem Symbel hiç merak etme , 6 ay sonra satmaya kalksan o anki 60D'den fazla para edecektir - inan ...

60D çıkalı 3 ay oldu , fiyatı $1499'dan $999'a indi ... D90 , 26 ay önce çıktığında sanırım $1400 filandı . $1000'in altına inmesi 2 yıl sürdü

Tarih: 8 Aralık 2010, 21:53 - İp: 96.***.**4.180
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=46092

Kim neyi senelerce kullanacak? O zaman alın Nikon D2 gövde senelerce kullanın hazır ucuzlamışken. Bu teknoloji devriminde edilecek laf mı? Bir 500D nin gövdesini eskitene kadar zaten gözümüzle fotoğraf çekmeye başlarız cyborg misali.

Tarih: 9 Aralık 2010, 00:06 - İp: 88.***.**9.232
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Söylenen bana mı ? Yazılandan ne mana çıkarmam gerektiğini inanın anlamadım .

60D/550D/500D uzun süre kullanılır da D90 çok eski ve dayanmaz mı demek ?. ( Aralarında 7 ay var sadece )

Yazın bir kenara , bu 4 model arasında 2. el piyasada 6-12 ay sonra en çok para edecek olan D90'dır ...

Tarih: 9 Aralık 2010, 00:36 - İp: 96.***.**4.180
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Benim D90 sahibi oldugumu ve makinamlada hala ayrilmak istemedigimi bilmenizi isterim.Ben D90imi satsam alacagim ayni kategorideki makina D7000 olurdu bundan suphe yok ki zaten tum diger donanimim da bu secimi mantikli kilardi.Ilgilendigim ve kalitesine guvendigim 2 marka var zaten Nikon ve Canon.Eger 60D ye elimi surup test cekimleri falan gerceklestirmeseydim fazla birsey soylemezdim burda ve Nikondan baskasinida tavsiye etmezdim ancak elim dokundu bir kere 60D ye.Elime daha iyi oturdugundan tutup,daha tok bir kasaya sahip oldugunu ve shutter kalitesinin ve hizinin cok daha iyi oldugunu inkar etmeyecegim.Tabi insanlarin benimseyecegi ve icine sinen bir makina ile yola koyulmalari en mantiklisi ancak ilk askta genelde dogrumu,yanlismi gibilerinden cokda fazla bir secim yapma sansi yoktur.Kim ne tavsiye ederse etsin asik olunmustur bir kere.Ben sadece bir cok ask yasayan birisi olarak birilerine asik olmanin daha avantajli sonuclar doguracagini belirtmek istedim hepsi bu.Yoksa ne haddime asiklarin arasina girmek...Asikin gozu kordur de derler ama...

Tarih: 9 Aralık 2010, 01:26 - İp: 221.***.**6.23
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Söylemek istediğim şu: Tüm markalar sensör teknolojisi üzerinde halen çalışıyorlar. Bir Nikon D2 ile bugünkü D7000 in sensör teknolojisi aynı mı? Sadece megapiksel mi artmış yani bu kadar mı? Aynı fiyat olsalar D3000 mi D2 mi tercih edersiniz? Birisi giriş seviyesi bir gövde ama son teknoloji sensör. Diğeri mükemmel bir gövde ama dedem zamanından gibi kalmış bir sensör. Expeed işlemciden, d-lighting özelliğinden, gelişmiş iso performansından bahsetmiyorum bile. Peki gelişmiş pahalı bir gövde alırsak ne olur? Diyelim 60D aldık. Aradan D2 nin piyasaya çıkış tarihi ile D3000 in piyasaya çıkış tarhi arasındaki kadar zaman geçti. 7 sene falan. O zaman 60d gelişmiş gövdesine rağmen kaç para eder? Ben söyleyeyim 500D ile aynı. Evet hiç şüpeniz olmasın aynı. O zaman şimdiden bu kadar para vermeye ne gerek var? İlla gelişmiş gövde ise 40D alın, eski geldiyse 50D on kat daha iyi. Ayrıca 40D halan seri çekim hızı ve iso performansı olarak 60D den üstün. Ama gövde yapıları ve kaliteleri aynı.

Peki giriş seviyesi makineleri aynı sensör teknolojisi, aynı teknolojik özellikleri ama daha basit plastik gövde kullanıyor diye dışlayalım mı? Yahu 550d yi hangi şartlarda kullanacaksınız da senelerce dayanmayacak yada dayanmasına ne gerek var? Bugün hala 40d 2. elden müşteri bulurken, D2 ne kadar bulur? Aynı fiyattan verseniz bile kim almak ister?

Tarih: 9 Aralık 2010, 23:01 - İp: 212.***.**7.200