symbel
symbel (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D90, D7000, Canon 500d, 60d

Öncelikle herkese merhaba,
Forumda ki yorumları okudum ancak kafam biraz daha karıştı. Benim bir DSLR makina alma planım var ve bu makina yurt dışından gelecek.

Bu makinalardan hangisini almalıyım sizce?(Amatör bir fotoğrafçıyım ama profesyonel olmak istiyorum ve bu makinayı uzun süre kullanacağım ona göre düşünürsek nikon d90 en mantıklısı geliyor hala bana.)

#symbel' tarafından 04.12.2010 12:04:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Aralık 2010, 10:22 - İp: 88.***.**3.81
yus-uf
yus-uf (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

uzun süre kullanmaksa amaç d700 daha mantıklıdır amatör olarak düşünürsek d90 da 500d de size uygundur

Tarih: 4 Aralık 2010, 11:38 - İp: 62.***.**9.230
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

bütçeniz nekdar?

Tarih: 4 Aralık 2010, 11:56 - İp: 85.***.**1.175
symbel
symbel (üye)
Ankara / Amatör

d7000 yerine d700 yazmışım bunun için özür dilerim.
bütçem 1500 dolar civarı

Tarih: 4 Aralık 2010, 12:03 - İp: 88.***.**3.81
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

uzun süre kullanacaksanız
999dolara canon 60D gövde var b&h.com 'da
18-135mm is lens ile birlikte 1299dolar.

60D ile 550D arasında video ve gövdede kullanılan malzeme kalitesi dışında amatör bir fotoğrafçının farkedebileceği farklar yok.
aynı sitede canon 550D gövde 699dolar
geri kalan 800dolara çok kaliteli 1veya 2 lens alıp uzun süre kullanabilirsiniz.

bütün bunları paranızın hepsini harcama niyetiniz varsa diye söyledim.

550d+ kit lens (giriş seviye)
d90+ kit lens (giriş seviye)
d7000+kit lens (giriş seviye)
60D+kit lens (orta sınıf)
bütün bunlar amatör bir fotoğrafçının hele hele ilk kameraysa bütün ihtiyaçlarını karşılayabileceği, aralarında dünyalar kadar fark olmayan kameralar.

bence sony a580 modeline de bir bakın. gövde 699 kit lensle 799dolar

Tarih: 4 Aralık 2010, 12:34 - İp: 85.***.**1.175
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d7000-60d aynı seviyenin makineleridir

nikonun giriş seviyesi d3000-5000
bunlar içinden en ucuzunu alın.
o da 500d.
600-700 dolara falan bulunur sanırım.
geri kalan parayla portakal alın yiyin.

500d yi listeye kattım ama aslında BANA YETMEYECEGİNİ DUSUNUYORUM iyorsanız d90 alın 800dolara falan bulunur sanırım. geri kalan paraya portakal alın yiyin.

ne şimdi ne 2-3 yıl sonra hiçbirinin hiçbir eksigini hissetmzsiniz.

Tarih: 4 Aralık 2010, 13:45 - İp: 92.***.**2.85
karakurbaga
karakurbaga (üye)
İzmir / Amatör

bence sen git d5000 al bende aldım mutluyum huzurluyum...

artan paraylada harbiden gaijin dediği gibi portakal al ye önümüz kış grip olma :D

Tarih: 7 Aralık 2010, 23:30 - İp: 95.***.**0.154
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Herkes birsey al demis...Hepside alinabilir tabiki ama en iyileri hangisi dersen bu dortlemede yeni D7000 tabikide derdim.Ilerisini dusunen birisi zaten basit bir govde almamali bence.500 yada 550D cok basit ve iscilik olarak zayif bir govdeye sahip.Hemen hemen tum firmalarin giris seviyesi pek ozentili bir govdeye sahip degildir zaten.Ben D90 ve 700 kullanicisi olarak simdi alsam tabiki D90 almazdim artik.Ayni sinifta ucuz alternatifde 60D bence gayet basarili bir govde ve iscilige sahip.Shutter kalitesi ve hiz konularindada D500 lerle falan kiyaslanmaz kesinlikle.Ayrica govde yalitimida makinanin korunumu acisindan bu modelde daha kuvvetli.Nikona merakli isen D7000,Canon olsun ve ucuzuda iyidir dersen kesinlikle 60D tercih edilebilinir.

Tarih: 8 Aralık 2010, 07:26 - İp: 221.***.**6.23
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

500 yada 550D cok basit ve iscilik olarak zayif bir govdeye sahip

Nikona merakli isen D7000,Canon olsun ve ucuzuda iyidir dersen kesinlikle 60D tercih edilebilinir.

**
yav ozansan sen yapma bari, butun onyargıları besleyecek sekilde konustugunun farkındamısın? 500d govdesi oyle zayıf mayıf degil, fotograf makinesi bu yahu, ceviz kıracagı degil. bizde savaş muhabiri degiliz, atlayıp zıplamıyoruz.. adı üstünde amatör fotografcı, daha ilk makinesi arkadasın belli ki. omur boyu şikayetsiz kullanacagı bir makineden sırf boyle onyargı besleyen laflar yuzunden sogutuyorsunuz boşa para harcatıyorsunuz ınsanlara.
sırf bu yuzden insanlar ellerindeki makineyle cıkıp fotograf cekecegine teknoloji yarıstırma derdine düşüyor, en yenisini en pahalısını alayım diye ugrasıyor.
sonucta bir fark olmadıgını gorunce olaydan soguyor gereksiz yere

nedir allah askına amator bir kullanıcı için 550d ile 60d arasındaki hayati fark?
kuruş para farkı vermeye degecek?

symbel,

amator profesyonel olayında bir kavram kayması var.

profesyonel; bu işi hayatını idame ettirmek için yapan, bu işten para kazanan demektir. amator ise; bu işi keyif için yapandır.
30 yıllık cok usta bir fotografcı olup amator de olunabilir, 3 aylık bir fotografcı olup profesyonelde olunabilir..
amacın bu işten para kazanmaksa en iyi ekipmanı (lens ve flaş oncelikli) kullanacaksın. ve photoshopa hakim olacaksın. yoksa bu işten para kazananlar arasından sıyrılamazsın.

amacın iyi fotograf cekmekse, ne kullanırsan kullan. hersey sende biter.
hiçbir makine için tüh keşke suda olsaydı diyecegini sanmıyorum.
bu makinelerin hiçbiri seni üzmez, eksiklik duymazsın hiçbirinde, oyuzden sevdigin,içine sinen,eline yakıstırdıgın makineyi almaya bak.

Tarih: 8 Aralık 2010, 10:19 - İp: 88.***.**8.140
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ben ele oturmasindan baslayip, kasanin yillara karsi dayaniklilik ve hiz faktorlerini birlestirerek, D90 gibi bir makinayi dusunen birisine en iyi alternatifleri sundugumdan eminim.Ceviz kirmayacaksin tabikide ama tozlu bir ortamda burak bakalim 550D kasasini ve 60D yi hangisi icine daha cok toz toplayacak.Yillar ilede carparsan bunu,bence dayaniklilik isteyen birisi icin onemli bir kriterdir bu yalitim olayi kim ne derse desin.Ayrica arkadasin D90 almaya hevesi var iken gidip daha kucuk bir kasa tavsiye etmeyi dogru bulmadim.Hem dememiski kisitli butcem var ucuzu olsun falan.O zaman iste gaijin kardes seninle ayni yorumu yapardim emin olabilirsin.

Tarih: 8 Aralık 2010, 14:08 - İp: 221.***.**6.23
symbel
symbel (üye)
Ankara / Amatör

cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Yorumlarınızdan yola çıkarak araştırmalarımı genişlettim ve Nikon markasında karar kıldım. Nikonda karar kılınca bütçe devreye girdi. D7000 daha pahalı olduğundan d90a yöneldim. Ayrıca D90 D7000'e göre biraz da büyük gövdeye sahip( ki bu benim aradığım özeliklerden). İkisi arasında 300-400 dolar kadar bir fark olduğu için d90 18-105 ve 70-300 VR lensleriyle beraber aldım.
Merak edenler için amerika fiyatı bu setin 1259 dolar.(liste fiyatı 1499'du ama satın al dediğimde fiyat 1259'a düştü)

Tarih: 8 Aralık 2010, 15:58 - İp: 88.***.**3.81