cagana
cagana (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D90 Yada Canon 600d

slm arkadaşlar.. bir dostum nikon d90 ile canon 600d arasında karar vermeye calısıyor.. ben her ne kadar canon kullansamda biraz nikondan yanayım aslında.. ama iş arkadasa gelince fikir vermek konusunda biraz daha secici davranmak zorunda kalıyorum... sorum şu arkadaşım yeni başlayacak bu işe ve uzun süre aynı makineyi kullanacaki.. sizin tavsiyeniz d90 mu olur yoksa 600d mi? aralarında çok fark oldugunu sanmıyorum... şimdiden tşkkürler..

Tarih: 22 Ocak 2012, 18:32 - İp: 78.***.**5.153
burak33
burak33 (üye)
Ankara / Meraklı

fotoğrafçılık gerçekten pahalı bir hobi veya meslek diyebilirim. benim bütçemin yettiği kadarıyla canon 500D aldım performans olarak gayet memnunum ancak gövdede af motoru olmadığı için objektifleri pahalı almak zorunda kalıyorum benim size önerim d90 gibi kapsamlı ve gövdesinde af motoru bulunan bir makina alın ilerde objektiften tasarruf edersiniz emin olum selamlar

Tarih: 22 Ocak 2012, 19:33 - İp: 78.***.**2.157
tugi232
tugi232 (üye)
Çanakkale / Amatör

Canon 600d nin AF motoru varmıydı ya ? :D ve d90 la 600d arasında uçurum fark yok aslında biraz daha bütçeni kısıp 600d alırsan güzel olur bence Digitalrev de d90 vs rebel t3i(600d) görmüştüm kazanan 600d oluyor ama tabi bu senin kararrında ve beyler soruyorum 600d nin AF motoru varmı gövdede =?? :D

Tarih: 22 Ocak 2012, 19:37 - İp: 95.***.**9.153
burak33
burak33 (üye)
Ankara / Meraklı

valla canonun hiç bir gövdesinde var olduğunu duymadım şahsen

Tarih: 22 Ocak 2012, 19:42 - İp: 78.***.**2.157
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Canonda AF motoru konusuna takılmayın, gövdede değil lenste motorlar.

Yani gövdede motor yok diye fazladan para vermek gibi bir durum sözkonusu değil. Canonun hiçbir gövdesinde af motoru yok, ama motorsuz lensi de yok, no problem yani

Nikonda ise D90 alırsanız bir sorun yaşamazsınız o yönden.
Arkadaşınıza söyleyin, hangisi eline daha çok oturuyorsa onu alsın.
Canon 600D alacaksa 18-135 lens ile, D90 alacaksa 18-105 ile alsın.

Ben D90 18-105 kullanıyorum ve sırf elime oturduğu için aldım. Yoksa 2. el 500D falan alırdım, paramı kaliteli, ömürlük lenslere verirdim

Tarih: 22 Ocak 2012, 21:07 - İp: 85.***.**6.137
lutus
lutus (üye)
Yurtdışı / Amatör

#lutus' tarafından 25.07.2012 01:35:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ocak 2012, 00:25 - İp: 78.***.**8.95
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

nikon d90 tabikide..ona yakın canon 60D var..oda alınabilir(fiyatı biraz yüksek sanırım)..600D d 80 nın rakibi değil...ayrıca d 90 nın kit lensi de daha basarılı...terdedute dusmeyin...

Tarih: 23 Ocak 2012, 10:05 - İp: 88.***.**4.24
ebuhan
ebuhan (üye)
Aksaray / Stüdyo Fotoğrafçısı

k etkisi arkadaşa katılıyorum. Yüksek ışık veya karanlıkta nikn gibisi yok bence hele af motorlu d80 d90 keskinlik cabası d90 + 18+105 bütçen yeterse d90+ 17 70 tamron daha süper pozlar çekebileceginden eminim. başarılar

Tarih: 23 Ocak 2012, 14:45 - İp: 46.***.**3.237
cagana
cagana (üye)
Ankara / Amatör

aydınlatıcı fikirleriniz için çok teşekkür ederim..

Tarih: 24 Ocak 2012, 10:53 - İp: 88.***.**5.144
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

burak33 verdiginiz bilgi yanlış. oncelikle onu bir duzeltelim sonra ortalıgı toparlarız.
ricam burayı okuyacak diger arkadasların kafasını karıstırmamak için bu bilgileri editlemeniz.

canon makinelerin hiçbirinde govdede af motoru yoktur. cunku butun lensleri af motorludur.

nikon makinelere gelirsek, govdelerinde af motoru vardır (d40-d40x-d60-d3000-d3100-d5000-d5100 dısında) ancak saydıgım makinelerde yoktur. boyle olunca ne oluyor. af-s kodu olmayan lensler bu makinelerde otomatik focus yapamıyor.

"yani canon aldım lenslere fazla para oduyorum" gerceklikten uzak bir bilgi. kaldı ki canon lensler nikon lenslere nispeten her zaman daha ucuzdur.

eger parantez içinde yazdıgım nikonlardan birini kullanıyor olsanız lens alırken secim sıkıntısı yasayacaktınız. nikonun govdede af motoru olan lenslerine gelince, nikon lensler canonlara nispeten daha pahalı oldugu için yine daha pahalı lensler almanız gerekecek.

İNTERNET BİLGİ COPLUGUDUR. OLABİLDİGİNCE AYIKLAMAK GEREK. YALAN YANLIS ŞEYLER YAZMAYALIM LUTFEN

gelelim yuksek ısık veya karanlıkta nikonun uzerine yok lafına. zaten baska ısık kosulu kalmadı. ya ısık vardır ya yoktur.

kaldı ki fotograf makinesi sahibinin cekebildigi kadar fotograf ceker otesini degil.
yıllardır dusuk ısık kosullarında canon nikonun onundeydi.
nedeni canonun kullandıgı ve nikonun kullanmayı dusunmuyoruz dedigi ama sonradan ne hikmetse her makinesine koydugu cmos sensordur.

gunumuzde makinelerin 51200-102400 gibi iso degerlerine cıkabilmesini saglayan da cmos sensorlerdir.
nikonun bugun ovundugu yuksek iso basarımının nedeni kullanmayı dusunmedigi cmos sensorlerdir.

olayı nikon boyledir canon soyledir seviyesine ceken arkadaslar cıkıp fotograf cekiyorlardır umarım. sansları varsa alsınlar kullandıkları marka dısında bir marka ile de cekim yapsınlar. sorna oturup adam akıllı degerlendirsinler. "ulan dusundugum kadar fark varmı ki" diye.

fiyat/performans diye bir seyden bahsediyoruz yıllardır ama anlasılan kimse bunu anlamıyor. bakın

**1000 liralık bir ürün size 5 birim fayda saglıyor ve ihtiyacınızı karsılıyorsa
** 2000 liralık bir urun size 7 birim fayda saglıyorsa

1000 liralık ürün verdiginiz fiyata gore daha fazla performans saglıyordur, bu nedenle daha iyi bir secimdir.

düşünmeniz gereken verdigim fazladan 1000 liranın bana saglayacagı ne olacak olmalıdır.
işinize yarayacak bir şey degilse boşa para harcıyorsunuz demektir.

gelelim sorunuzun cevabına

canon kullanıyorsanız arkadasınız da canon alsın, varsa lenslerinizi degiştirebilirsiniz. ortak kullanabilirsiniz. makineyi kullanmayı ogretebilirsiniz. lensleri nispeten daha ucuzdur.
alternatif yontemler kullanırken (ters lens, makro tupu, adaptorle farklı marka lens kullanımı vesaire)canon nikondan daha pratik ve kullanıslıdır.
degildir diyen acıklasın görelim.
sonra dogruları soyledik diye adımız canoncuya cıkıyor.

nikonun benim için artısı, ust bilgi ekranı, iki ayar tekerlegi ve daha oturaklı govde.
eger ikisi aynı fiyataysa sonraki lens masrafını da dusunerek hareket edin. canon pahalıysa nikon alın nikon pahalıysa canon alın.

ama unutmayın hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız ve hangisini alırsanız alın, cekebileceginiz fotograflar sizin becerinize baglıdır. makineler bu acıdan hiçbir fark yaratmayacaklar.

Tarih: 24 Ocak 2012, 13:10 - İp: 78.***.**7.226
kemal_b_w
kemal_b_w (üye)
İstanbul / Amatör

burda da facebooktaki gibi "beğen" linki olsa ne güzel olur..

Tarih: 25 Ocak 2012, 21:10 - İp: 94.***.**9.201