2na
2na (üye)
Yurtdışı / Profesyonel Fotoğrafçı

Nikon D90 mı Yoksa Nikon D5000 mi ?

fotograf ve Art dünyasına Yabancı değilim ama artık bir makineye ihtiyacım var... Hangisi Almalıyım Sizce

Tarih: 14 Haziran 2009, 21:35 - İp: 81.***.**7.166
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bu adres faydalı olabilir;
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=39767

ayrıca bu gövdelerin pahalı olduğunu ve sonradan ek lenste almanız dahilinde bütcenizi zorlayacağınızı bilmelisiniz.

Tarih: 14 Haziran 2009, 22:13 - İp: 88.***.**4.122
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Nikon D90 ile D5000, aynı sensörü ve de aynı AF sistemini kullanıyorlar.Görüntü kaliteleri arasında zerre kadar fark yok..Yada en azından ben bir fark göremedim.Aralarındaki temel farklılık ise, makinelerin barındırdığı DONANIM'dan kaynaklanıyor.Mesela D5000'dedahili AF motoru yokken D90'da var.D90'ın LCD'si 3 inç ilen D5000'inki 2.7 inç. , D90 saniyede 4.5 kare çekiyorken D5000 saniyede 4 kare çekiyor......v.b.....teknik özeliklerini karşılaştırdığınızda bunun gibi farklılıkları siz de göreceksinizdir.

Tarih: 15 Haziran 2009, 12:18 - İp: 88.***.**1.155
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

video konusunda D90 ın saniyede 24 kare çektiğini biliyorum. Bu özellik amatör kullancılar için ne almam ifade ediyor orasını pek anlamıyorum.

video kaydı hakkında bilgi buradan bakabilirsiniz. (türkçe)
http://perfectgate.net/video-kaydi-yapabilen-d-slr-nikon-d90/

Tarih: 15 Haziran 2009, 12:57 - İp: 88.***.**2.119
ertanmurat
ertanmurat (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D90 ile D5000, aynı sensörü ve de aynı AF sistemini kullanıyorlar.Görüntü kaliteleri arasında zerre kadar fark yok..Yada en azından ben bir fark göremedim.Aralarındaki temel farklılık ise, makinelerin barındırdığı DONANIM'dan kaynaklanıyor.Mesela D5000'dedahili AF motoru yokken D90'da var.

yorumlara göre d90 almalıyım bütçeme göre d500 bu af motoru olmaması nedir açarmısınız.

Tarih: 2 Aralık 2010, 22:08 - İp: 85.***.**4.15
adanascuba
adanascuba (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba arkadaslar ko nıu ile laksı varm ıbilmiyorum ama bu coffee cuplar var objektife benzziyor lensin aynısnı yapmsıalr adamlar http://arama.gittigidiyor.com/?aramafiyat1=&aramafiyat2=&aramabolge=&aramayeni=&aramabitecek=&aramabitmis=&aramasatici=very_good&search_type=detail&search_type=detail&aramakelime=coffee&aramakategori=&aramasira=eda&sra=eda&ara.x=0&ara.y=0 gittigidiyordada buldum fiyatıda uygun hediyelik alınırmı sizce .

Tarih: 2 Aralık 2010, 22:16 - İp: 78.***.**0.228
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

butce onemliyse d5000 degil d90 alın.
sonradan bir lens almaya calıstıgınızda ne demek istedigimi anlarsınız.
af motoru onemlidir.

Tarih: 2 Aralık 2010, 22:59 - İp: 88.***.**8.140
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Kasada Af motoru olmamasi demek eski motorsuz lensleri kasadan motor takviyesi alamadiginiz icin kullanamamaniz demektir.Devamli taritisilan bir konu.Eski motorsuz lenslere artik ne kadar ragbet gostericeksiniz ve duzgun bulupta kullanicaksiniz orasida ayri mevzu.Nikon zaten motorsuz lens uretmiyor artik.Sadece piyasada ucuzcularin krali bir 50mm f1.8 dolaniyor butun gurultu bundan ibaret.

Tarih: 3 Aralık 2010, 05:32 - İp: 221.***.**6.23
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

eski lensler dediklerin hala kullanılan lensler.
bu kadar körü körüne savunmayın şunu ya ayıptır, millet para veriyor bunlara.
sadece 50mm olmadıgını baska bir konudada gosterdim.
lens bası en az 300 lira fark ediyor.
sen daha eski lensler diyorsun. 50mm diyorsun.

Tarih: 3 Aralık 2010, 09:55 - İp: 88.***.**8.140
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Kizma Gaijjin ya tamam.Ben Nikondan bahsediyorum ama sen Tamron falan isin icine sokuyorsan ucuz diye bende gurultulu olan ve fokuslama sorunlari yasayan bu motorsuz lensleri tavsiye etmiyorum hepsi bu.Nikon icin bu olay bitti zaten sen kazik de veya deme Nikon alan yine Nikonunu belli ve hakli sebeplerden dolayi alacaktir.Nikona yazacagim zaten su gaijini tatmin etmek icin 299 liraya bi motorlu makina yapin diye.Hersey paramidir bu dunyada hem.Biz insanlari Nikonian familyasina davet ederek sosyal bir ortama katmaya calisiyoruz.

Tarih: 6 Aralık 2010, 18:51 - İp: 221.***.**6.23
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 6 Aralık 2010, 19:32 - İp: 88.***.**8.140
  • 1