felcal
felcal (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D90 İle Hangi Lens?

Arkadaşlar selam,

Dün yazdığım konu başlığı ile epeyce tepki topladım. Yaptığım bu amatörlük için herkesten özür dilerim. Dünden bugüne kadar okuduğum kadarıyla ve arkadaş tavsiyeleri üzerine şu an için Nikon D90'da karar kılmış gibiyim.

Şimdiki sorumun da tepki çekmeyeceğini umut ederek... D90 makina ile yeni başlayan ama öğrenmek isteyen bir çaylak için ustadların önerdiği lens nedir?

Buna ek olarak bu cihazın hayyam'daki fiyatı nedir?

Teşekkürler

Tarih: 22 Ağustos 2009, 20:25 - İp: 85.***.**6.144
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

oncelikle uyarımı yapayım yine, yeni baslayan acemi birinin bu işe 2500 lira uzerınde para yatırmasını dogru bulmuyorum, bir dslr-like alıp enaz birkac ay fotografın temelini kavrayıp sonrasında ihtiyac duyulması halinde dslrye gecilmesini cok daha dogru ve enaz 4-5 kat daha ekonomik buluyorum..
dslrler bu işi zaten bilen,neye ihtiyacı oldugu konusunda kafasında soru işareti olmayan,daha profesyonel amaclara yonelik kullanıcılar için uygun makineler, bunun haricinde acemi bir kullanıcı için bir dslr-like'a gore avantajları oldugunu dusunmuyorum..
ama tabi nekadar acıklasam artı eksi gostersemde,d90 almaktan vazgecmeyeceginizide gorebiliyorum.
gelelim sorunun cevabı zaten içinde olan cevabına..
acemi bir kullanıcı için kit lens en iyi secimdir.
bir dslr kullanıcısı ne tur bir lense ihtiyacı olduguna kendisi karar verir..
bunuda cekim yaptıgı alana, istedgi onelikli ozelliklere gore kararlastırır.
portre için, manzara için gunluk insan manzaraları için makro için iç mekan cekimi için,tele cekimler için vs vs vs baska lenslere ihtiyac duyulur.
dslr kullanacaksanız ihtiyacınızın ne oldugunu sızın belirlemeniz gerekir.

ihtiyacınızı belirledikten sonra, bu amaca yonelik su su lenslerden hangisini almak mantıklıdır diye bir soru sorulabilir.

18-55 kit lens 70-300 tele lens vs gibi setler kurulacaksa,zaten bir dslr-like almak dslr almaktan daha mantıklı,hem makine uzerındeki lens butun bu aralıgı ve fazlasını kapsıyor, hemde 5 kat (hatta d90 icin cok daha fazla) ucuza geliyor.

fiyatı body olarak 1650 lira cıvarında diye biliyorum. 18-105 lensle beraber 2300-2500 lira gittigidiyorda..
hayyamda yuz lira falan daha asagısına bulunabilir.

#gaijin' tarafından 22.08.2009 20:47:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 20:46 - İp: 78.***.**2.5
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

hayyam da 2000 tl nın altında bulunabılır. 1200-1300$ arası

Tarih: 26 Ağustos 2009, 21:07 - İp: 78.***.**2.208
  • 1