sewqi
sewqi (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D90 İle Canon 500d Savaşıyor!

Selamlar

Bu benim ilk mesajım, konumu da umarım doğru yere açmışımdır. İnşaallah başlığım da doğrudur.

Ben fotografçılığa çok meraklıyım, kısmetse de önümüzdeki dönem kursa başlayacağım ama başlamadan önce makine almak istiyorum, almışken de iyisini almak istiyorum." Canon mu Nikon mu" diye bakmadığım site, okumadığım yorum kalmadı. Genelde Nikon, Nikon D90 denilmiş. Bir yerde de "Nikon D90 ile Canon 500D savaşıyor " diye bir yazı ve yorumlar okudum. Bu ikisi arasında kaldım. Bir de mesela ben Canon 500 aldım ya da Nikon 90 aldım diyelim, kursa başladığımda sorun olur mu? Her zaman kullanabilir miyim? Hiç bilmeyen biri olaraktan bana anlatırsanız çok sevinirim.

#sewqi' tarafından 17.07.2009 06:31:04 tarihinde düzenlendi.

#sewqi' tarafından 17.07.2009 06:31:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Temmuz 2009, 05:59 - İp: 78.***.**9.65
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yazacaklarımı lutfen yanlıs anlamayın..
hiç bilmeyen biri olarak beklenen uzere profesyonellere yonelik makinelere yonelmişsiniz..
d90da 500d de bu işe yenı baslayan birine fazla gelecek makineler..
kurs bitiminde bile pekcok ozelligini kullanmadıgınızı goreceksiniz..
suanda piyasada olan herhangibir makinenin amator bir fotografcıya yetmemesi sozkonusu dahi degil..bu yıllar sonrası için bile gecerli..bu yonde bir cekince duymanız bile zaten bazı seyleri gosteriyor..
evet kursa gideceksiniz falan ama, bu iki modelde yenı baslayan birine onermekten imtina edecegim makineler..

---------------------------------
birincisi govde olarak cok pahalılar, ikincisi ozellik olarak kullanmayacagınız seylerle dolular..kullanmayacagınız ozellikler ve uzerlerinde yazan markalar için fazladan 500-600 lira fazla vermeyı mantıksız buluyorum..
daha ucuz govdeli bir makine almanız adınıza daha hayırlı olacaktır..
tavsiyem illa dslr diyorsanız sony a200+18-70 lenstir..
--
asıl tavsiyemde panasonic fz28 gibi bir dslr-like dır..

Tarih: 17 Temmuz 2009, 07:02 - İp: 78.***.**1.141
sewqi
sewqi (üye)
İstanbul / Amatör

Pekii tşk ederimm de o önerdiğiniz panasonic fz28 de uzun bir süre kullanabilir miyim? Mesela bayağı öğrendiğimde de yetersiz kalıyor der miyim acaba

Tarih: 17 Temmuz 2009, 07:21 - İp: 78.***.**9.65
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

sizin için makina seçimi
1-bütçeye bakar
2-fotoğrafa duyduğunuz ciddiyete bakar
3-çekmek istediğiniz tarzlara bakar.

1.madde 2.maddeye bağlıdır. Eğer sadece anı amaçlı yada tatilde sağı solu çiçeği böceği çekecekseniz ve paramda çok yok derseniz manuel ayarlara imkan veren kompact-az param var derseniz dslr-like uygun olur.

2. madde
eğer bende para gani derseniz ve fotoğrafçılıkta ilerlemek istiyorum derseniz dslr
3.madde olan tarzlar lens seçimi ile alakalıdır.
Yani kuş çekmekten hoşalanıyorum derseniz canonun seri gövdeleri ve zomları şu an ekonomik olarak uygun.
Çoğunluk portre olucak ergonomi de olsun derseniz nikonda iş yapar sizin için ama diğer yandan diğer modellerde iş yapar.

ciddi iseniz yatırım amaçlı ise ne çekeceğinize karar verin. Ona göre gövde + lens araştırın.

ne çekeceğime karar veremedim derseniz compact alın ve nelerden hoşlandığınızı görün.
ne zamanki artık kompact size yetmedi o zaman dslr alabilirsiniz

D90 ve 500D gövde ismidir. Ayrıca onlara lens takılır. Ve birçok lens mevcuttur.
dslr lerin pahalı olması ve hiç bilmeyenler için bir yazı var okumanızı tavsiye ederim.

link: http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=39698

Tarih: 17 Temmuz 2009, 07:44 - İp: 88.***.**3.31
sewqi
sewqi (üye)
İstanbul / Amatör

Tamam ben kararımı verdim, önerdiğiniz yazıyı da okudum:=) Teşekkür ediyorum.

Tarih: 17 Temmuz 2009, 22:32 - İp: 78.***.**5.17
minimenna
minimenna (üye)
İstanbul / Amatör

bnce en önemli yeri atladın. kararını söylemedin. bn neticeyi mereak ediyordum şahsen

Tarih: 17 Temmuz 2009, 23:40 - İp: 78.***.**1.19
sewqi
sewqi (üye)
İstanbul / Amatör

Hemen gidereyim merakını :=) Bayağı bir araştırdım, yazılanları ve de yorumları okudum, yapılan anketlere baktım vs...Genelde çoğunluğun Nikon demesine karşı ben Canon 500D istiyorum. Büyüh ihtimalde bir daha değiştirmem. Ben fotoğrafçı olmayacağım zaten yani bu hobi gibi birşey olacak benim.
Son olarak bir arkadaşımla konuşacağım, o da kendi çapında fotoğraflar çekiyor, face de koyuyor ben de oradan bakıyorum, gayet de güzel, ben şimdilik çok anlamıyorum ama fotodan anlayan bir arkadaşının yorumlarına baktığımda da genel olarak beğeniyor.
Onun makinesi Nikon ama Pentax iyi diyor. Benim de nedense hep içimden Canon geçiyor, bakalım artık hayırlısı olsun :=)
Yalnız nereden alacağımı tam bilmiyorum, ben Tr garantisi olsun diyorum ama birisi de " Makineden kaynaklı pek bir hata olacağını sanmıyorum, diğer hatalar da garanti kapsamına gimiyor" demiş. Bu yüzden düşünüyorum. Bimeks de var ama...

Tarih: 18 Temmuz 2009, 00:31 - İp: 78.***.**5.17
  • 1