zinc
zinc (üye)
Kocaeli / Meraklı

Nikon D90 Canon 40d Arada Kaldım

Herkeese iyi bayramlar yeni üyenizim forumu şoyle bi 2-3 saat inceledikten sonra usta fotoğrafcı arkadasların yardımları gercekten dokundu ama tam 40d alıcakken şu d90 çıkıverdi ben amator fotoğrafcıyım hemde oyle amatorki hiç çekim yapamadım ama dehşet derecede iyi bir makina istiyorum bazı arkadaşlar madem meraklısın ucuzdan başla belki bir hevestir vazgecersin dicekler haklılarda ama ben birkere alıp çok aşırı profesyonel olmasın ama hevesim uzun surerse 1 sene sonra değişmek zorunda kalmıyacagım bir makina duşunuyorum oda sanırım bu belirttiğim 2 model bir zahmet biraz aydınlatabilirmisiniz bu ikisi arasında kararsız kaldım 2 aydır arastırmaktan bi hal oldum..

Tarih: 1 Ekim 2008, 16:36 - İp: 81.***.**7.229
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=34780

ayrıca herhangibir giriş seviyesi dslr uzun yıllar degiştirme ıhtıyacı duymadan size yetecektir.
bir 400d-450d suanda ve onumuzdeki enaz 3 yılda cok rahatlıkla hiçbir sıkıntı ve eksiklik duymadan kullanılabilecek makinelerdir.
makinenin orta-ileri seviye olmasının bir onemi yok.

#gaijin' tarafından 01.10.2008 16:39:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ekim 2008, 16:38 - İp: 78.***.**0.246
zinc
zinc (üye)
Kocaeli / Meraklı

Ama ben gittiğim gezdiğim yerde doğayı hayvanlarıda fotoğraflamak istiyorum sadece özel gunluk kullanım için düşünmüyorum her an elimin altında taşıyacağım için bana1 sene sonra az gelmicek bir makina olsun istedim hala 400-450 d bu dediklerinize yeter diyorsanız onlar uzerine eğilmeye başlıcam tsk ederim..

Tarih: 1 Ekim 2008, 16:45 - İp: 81.***.**7.229
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tabiki yeter.
neden yetmesin, sizin işinize yarayacak tek bir fark bile yok o makinelerle bnm dedikleirm arasında.
gunluk kullanım için makine degil lens daha on plana cıkar zaten
mesela bir 17-70 gunluk kullanımı karsılayacak, iyi bir aralıktır.
ozel kullanım için mesela bir 70-200 alırsınız,400mm alırsınız.
para sorunsa 70-300 alırsınız.
yada tam tersi geniş acı 10-20 alırsınız.

--------------------------------------------

450d ile 40d arasındaki fiyat farkıyla cok iyi bir ikinci lens alıp,cok daha ıyı fotograflar cekebilirsiniz.uzun sure...
gunumuzde bir dslrnin bir kullanıcıya yetmemesi gibi bir olasılık oldugunu dusunmuyorum. suanki giriş seviyesi makineler bile 4-5 yıl oncenin ileri seviye makinelerinden daha iyi...

tavsiyem govdeye fazla para yatırmayıp,olabildigince ucuz govde,olabildigince iyi lensler almanızdır.
suan gorunen en mantıklı alısverişte 400d-450d den birisi.

Tarih: 1 Ekim 2008, 16:50 - İp: 78.***.**0.246
zinc
zinc (üye)
Kocaeli / Meraklı

D90 kullanan olsaydı keşke bu video cekimini sorardık video cekicek pozisyonalrımda olabiliceğnden video kamera yıda aradan cıakrmıs olurum diye duusndum %70 fotoğraf cekimi %30 video ihtiyacım var acıkcası bana cok aşırı video kalitesinede gerek yok divx kaletisinde yada mpg2 ye yakın bir goruntu cıakrta biliyorsa d90 super derim ama mpg4 den biraz iyi goruntusu var videoların denrisede gerek yok dicem d90 a alıcam bi 450d lenside 17-50 tamron zoom lens dusunuyorum uzağı yakını cekebilir sanırım mesajımdanda amatorlugum belli oluyordur

Tarih: 1 Ekim 2008, 17:15 - İp: 81.***.**7.229
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

17-50 ile uzagı cekemezsiniz.
50mm herhangibir kompaktla 2x zoom yapmak kadar yakınlık saglar sıze fazlasını degil.
uzagı cekmek için 150mm den daha buyuk degerlerde lensler almanı gerekecektir.

misalen
55-200
70-200
70-300
100-300
400

video cekimine gelirsek,alacagınız cep boyu bir handycam yada kompakt işinizi fazlasıyla gorur..
bir dslr sensorunu video cekmek gibi bir iş için kullanmak bence cokda mantıklı degil.
ayrıca d90 bir onceki modeli d80 gibi bir fiyat politikası belirlerse turkiyede yıne asırı pahalı bir makine olacaktır.

400d artı iyice bir lens artı ufak bir handycam-yada kompakt almak daha mantıklı geliyor bana.

Tarih: 1 Ekim 2008, 17:28 - İp: 78.***.**0.246
adonist
adonist (üye)
Kocaeli / Amatör

Dostum gaijin ustamın söylediklerine haddim olmayarak katılıyorum haddim olmayarak diyorum çünki Zinc bende senin gibi acemiyim.

Bir başka konuda yazdıklarımı aynen kopyalayıp yapıştırıyorum

Bende aylardır araştırıyorum ve yanı sıra parasını biriktiriyorum malum şartlar zor, ağır ve imkanlar kısıtlı.

Ben karar verme aşamasını geçtim hedefimi belirledim "Canon 450D+18-55 ıs kit lens" fotozeynep ten almayı düşünüyorum peşin 1350 ytl yanında tripot, çantası ve 4 gb hafıza kartınıda veriyor.

Sabırla ve umut ederek aralık ve ocak aylarını bekliyorum belki birazdaha fiyatı düşer diye.

Canon 450D ye aşık oldum yaa

Eskişehir medyamarkete gittiğimde hemen
fotoğraf makinelerinin bulunduğu standa gidiyorum ve türk filmlerindeki iki aşığın buluşma sahnesi gibi buluşuyoruz

Canon 450D yi yavaşça, incitmeden elime alıyorum ona hasretle, özlemle bakıyor, okşuyor, dokunuyorum dakikalarca inceliyorum (yaklaşık 1 saat)

Ve o bilinen dramatik son

Hüzünle, içimdeki burukluk ile mekineyi yerine koyarken son dokunuşlarımı yapıyorum ve ayrılırken en son elimden ayrılan mekineye bağlı olan alarm kablosu oluyor

Görevlilerin şaşkın bakışları altında bir gün benim olacaksın diyerek ayrılıyorum mağazadan.

Bir gün benim olduğunda umarım aşkıma karşılık verirde beni utandırmaz bende pişman olmam aldığıma

Tarih: 1 Ekim 2008, 17:33 - İp: 85.***.**8.0
zinc
zinc (üye)
Kocaeli / Meraklı

ben garantili almıcam buyuk ihtimal abd den gelme oda şuanki fiyatı sadece body 450d 1050 ytl sadece body 40d 1250 ytl body 200 ytl için 450d değermi hocam bide 40 d nin gorunumude çok hoş yani fazla fark yok ısraf sayılırmı ustad hadi d90 dan vazgectim arada ki fark artıyor ama bu ikisi arasındaki fark çok az elim 40d ye gidiyor cekemiyorum nasıl yapıcam

birde son araştırmama gore 450d plastikten 40d magnezyumdan mış yani malzeme kalitesi dayanıklılık acısındanda bakarsak 40d yi 200 ytl için boşvermek uygunmudur..

#Zinc' tarafından 01.10.2008 17:50:51 tarihinde düzenlendi.

#Zinc' tarafından 01.10.2008 18:11:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ekim 2008, 17:47 - İp: 81.***.**7.229
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

boyle bir fiyatlandırma varsa bende 40d alırdım.
ancak ben fiyat farkını daha cok diye biliyorum fiyatları teyıt ettirmenizde fayda var

Tarih: 1 Ekim 2008, 19:09 - İp: 78.***.**7.143
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Gaijine tamamen katılıyorum.

Niyeti fotoğraf çekmek olan birine yeter o makinalar.

Görüntü kaliteleri artık belli bir eşik değere ulaştı yani artık yeteri derecede kaliteliler.

1999 yılının makinesi ile 2000dekinin arasında çok fark olabilir ama artık gelişmeler uzun vadede olacaktır ve kalite artışı daha ufak olacaktır. (logaritmik artış)

Tarih: 2 Ekim 2008, 14:30 - İp: 85.***.**6.11
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

asla yetmez yetmemeli, d700, 5d, a700, a900 FF gibi cihazlara bak kardeşim..

Tarih: 2 Ekim 2008, 18:15 - İp: 78.***.**5.4