fktanik
fktanik (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D90 Body Aldırdım,lens Lazım!

Selam arkadaşlar
Amerika'daki abime az önce D90 aldırdım. Profesyonel olmadımı da belirteyim ama beni tatmin edecek acil bir lense ihtiyacım var. Titreşim önleme özelliği olan ve fiyatı oldukça uygun olan lens tavsiye edermisiniz. Fiyatı 300-500 YTL arası olabilir. Gece çekimi lense bağlı birşeyse flaşsız çekimi de çok iyi olsa sevinirim. (Acemilik İşte)

Bu Nasıl?
SIGMA 70-300 mm F/4-5.6 APO DG Makro Lens(Nikon İle Uyumlu) 505YTL
http://www.yalcinlar.com.tr/product.asp?numrecordposition=45&p_id=2265&strpagehistory=cat&strkeywords=&searchfor=&pt_id=239&rg=1
Teşekkürler

Tarih: 8 Aralık 2008, 01:35 - İp: 88.***.**9.157
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

sigma al 18-70 2,8 sabirt al 1000 YTL ver bi dahada uzun suree lens almana geerek kalmasın..

Tarih: 8 Aralık 2008, 19:09 - İp: 88.***.**0.95
frestorm
frestorm (üye)
İstanbul / Amatör

@k.etkisi

Pardon ama sizin söylediğinizin arkadaşın isteğiyle ne alakası var. Gördüğünüz gibi 300-500 Ytl lik bütçem var diye söylenmiş. Siz gidip 1000 Ytl ye bunu al diyorsunuz. Madem öneri yapacaksınız bütçeye uygun öneri yapın ya da öneri yapmayın. Lütfen biraz özen gösterelim.

#frestorm' tarafından 08.12.2008 20:08:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Aralık 2008, 20:06 - İp: 78.***.**1.85
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Zoom yapmayan lens alabilirsiniz.

Bahsettiğiniz lens fena değil ama geniş açılı değil yani uzağı yakın gösteren karakterde bir lens.

nikkor 50mm f1.8 veya daha verebilirseniz 50mm 1.4 alırsanız gece çekimlerinde daha çok ışık alırsınz. Ama zoom yapamazsınız.

70-300 ile gece flaşsız veya tripotsuz çekim yapamazsınız teleskobik lens olduğu için titreme yapar mutlaka.

Uygun fiyata vrli 18-55 alabilirsiniz titreşim önlemesi var ama gece çekimleri için 50mmlik lensler daha iyi ve hepsinden daha keskin (sadece zoom yok)

----------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------
Karışık anlattım toparlayayım:

70-300 : teleskobik lens, gece elle titreşim önleme olmasına rağmen çok titreme yapar. (ihtiyacınız bu tip bir lensse bunu alın tabi ki)

nikkor 18-55 vr : geniş açı ve normal açı arasında zoom yapabilir. manzara çekiminde,vs yakını uzak gösterir geniş açıda alır genel kullanım amaçlı. Biraz da zoom yapar normal bakış açısına getirir ama fazla yaklaştırmaz.

50mm f1,4 veya f1,8 : En keskin ve en çok ışık alan bu yüzden gece çekimine en uygun olan lens.
d90da gözün gördüğünden birazcık daha yakın gösterir. Normal bakış açısına yakın yani. portre çekmek için ideal. Geniş açı gerektiğinde konudan uzaklaşmak gerekir. Odanın içinden tüm odayı çekemezsiniz mesela. Distorsiyon,vs yok en kalitelisi.

50mm f1,8 olan daha da ucuz 200milyon gibi birşey ve çok kaliteli (1.4 olanı daha çok ışık alır)
Zoom yapamazsınız ancak mevcut bakış açısıyla en kaliteli optiğe sahip olrsunuz bir şeyi yapar tam yapar kısacası.

Ama ilerde zoom lensler almak isteyebilirsiniz.

Bir de 50mmleri titreşim önlemesi yok ancak açık diyaframla o açığı kapatır.
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------

Kısacası ihtiyaç da geniş açı mı, teleskobik mi veya normal lense mi ihtiyacınız var o esas kriter.
Hepsinin artı eksisi mevcut.

500milyona zoom yapıp da 50mm kalitesine yakın olan lens bulamazsınız.
50mmnin kaliteli olmasının sebebi en eski lens tipi olması tasarımla ilgili bir probleminin olmaması. Bu yüzden hem maks kalite ve ucuz.

#sercan85' tarafından 08.12.2008 22:47:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Aralık 2008, 22:26 - İp: 85.***.**7.211
fktanik
fktanik (üye)
İstanbul / Meraklı

Oncelikle Teşekkürler. 18-70 VR'li ve fiyatı uygun olan bir lens yokmu peki. Herşeyden vazgeçtim. İlk etapta evde kullanmak için ve acemiliği atana kadar bir lens önermenizi rica ediyorum. Kafamda iki model vardı ve hem titreme onleme özelliği yok hem de 650 YTL Civarı.
Şimdilik bütçe kısıtlı olduğundan daha fazla açılmamam gerekiyor. Kullanım amacım şimdilik normal bir dijital makine gibi olacak. Daha sonraları farklı objektifler alırım artık.
Teşekkürler.

Tarih: 8 Aralık 2008, 23:07 - İp: 85.***.**0.63
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Genel kullanım amaçlı 17-50 18-70 gibi aralıklar zaten en gerekli aralık (tele çok gerekmeyen kişiler için)

nikon 18-70 dediğiniz sanırım iyi bir lens. Gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Tarih: 8 Aralık 2008, 23:36 - İp: 85.***.**7.211
fktanik
fktanik (üye)
İstanbul / Meraklı

@sercan85 Dostum. Birtane benim için bulabilirmisin? Ben bulamadım da.
F değeri küçüldükçe gece çekimi daha da iyi çeker doğrumu? Yada şöyle söyleyim " TAMRON AF 18-200mm F/3.5-6.3 " buradaki F/3.5 - 6.3 neyi ifade ediyor kısaca yazarsanız memnun olurum.
@sedcan85 açıklayıcı ve ayrıntılı bilgiler için teşekkürler.

Tarih: 9 Aralık 2008, 07:09 - İp: 88.***.**9.157
frestorm
frestorm (üye)
İstanbul / Amatör

@fktanik

dp'de de dediğim gibi bu değerler objektifin diyafram açıklığını ifade eder.budeğer yine objektif üzerinden konuşursak objektifi 18 mm de kullanırsan f değeri 3.5, 200 mm de kullanırsan f değeri 6.3 olur. Aradaki mm değerlerinde kullanıldığında yine arada bir f değeri alır. Ojektifi dar açıda kullanmaya başladıkça objektifin içine düşen ışık miktarı azalır. Ve senin makineden enstantane hızını düşürmen gerekir. Bundan dolayı f değeri sabit olan lensler daha pahalıdır.

F değeri küçük olan objektif gece çekiminde daha iyi çeker evet. Ama optik kalitenin aynı olduğunu varsayarsak geçerli bu.

Bu arada küçük bir araştırma yaptım VR olan lensler senin bütçene uymuyor(sanırım).

Tarih: 9 Aralık 2008, 11:37 - İp: 78.***.**1.85
fktanik
fktanik (üye)
İstanbul / Meraklı

@frestorm merhaba.
Benim için araştırmıssın teşekkürler. Nikon lenslere mi baktınız sadece. Aslında doğru bende Tamron, Sigma ve Nikon baktım en az 850 civarı, " SIGMA 18-125 MM F/3.8-5.6 DC OS HSM ASP IF OBJEKTIF " 820 TL. Sigma AF 18-200mm f/3.5-6.3 DC OS GG'de 700YTL. Alayım kurtulayım. Sonuçta yine 18-200 meselesine dönmüş olacağım ama sizi daha fazla sıkmayayım. Tabi Gittigidiyor'a da bakarmısınız acaba. Belki orada aradığım vardır.
Saygılar

Not:Tamron larda Titreşim Önleme harfleri ne ile ifade ediliyor. (VR, OS vb.)

Tarih: 9 Aralık 2008, 13:39 - İp: 88.***.**9.157
frestorm
frestorm (üye)
İstanbul / Amatör

@fktanik

Rica ederim. (: Tamronlarda titreşim önleyici VC (Vibration Compensation) ile ifade ediliyor. Bence siz başka lense bakmayıp dediğiniz lensi alın. Çünkü başka bir lense yöneldiğinizde aklınızda bu kadar üzerine konuştuktan sonra bu lens elbet kalacaktır. (:

Tarih: 9 Aralık 2008, 15:46 - İp: 78.***.**1.85
fktanik
fktanik (üye)
İstanbul / Meraklı

Sigma AF 18-200mm f/3.5-6.3 DC OS için iletişime geçtim. Fiyat indirmesini istedim. Bakalım ne diyecek.

Tarih: 9 Aralık 2008, 23:54 - İp: 88.***.**5.99