grayish
grayish (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D90 Alıyorum, Yorumlarınız...

Arkadaşlar merhaba;
Uzun süredir hangi makineyi alacağım konusunda düşünüyordum. En sonunda kararımı verdim.
Nikon D90 Body (975 USD) + Sigma 18-200mm DC Lens (319 USD) + Nikon SB600 (215 USD)
Yurtdışından siparişimi verdim ve 1ay içerisinde elimde olacak
Makine ekipmanları hakkındaki düşüncelerinizi ve ilk kullanım tavsiyelerinizi heyecanla bekliyorum...

Tarih: 2 Haziran 2009, 10:56 - İp: 212.***.**4.3
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Öncelikle hayırlı olsun tabi, sonuçta artık siparişi vermişsiniz.
Almadan önce lens konusunda da keşke biraz tavsiye alsaydınız. Şahsen 18-200mm lensi almakla iyi etmediğinizi düşünüyorum. Flaş almayıp farkı lense yatırsaydınız daha iyi olurdu.

Ama kötü de değil tabi, aslında 18-200 gibi bir aralıkla herşeyi çekip zamanla ihtiyacınızı da belirlersiniz belki. Hayırlı olsun, güzel makine

Tarih: 2 Haziran 2009, 11:35 - İp: 78.***.**5.148
grayish
grayish (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkür ederim t_yaman...
Lens konusunda açıkçası ben de sizin söylediğiniz gibi aralığı geniş tutup ilerleyen zamanlarda ihtiyacıma uygun daha özgün bir lens almayı düşünmüştüm.
Yalnız makineyi alırken illaki flashının olmasını istedim, sizin tavsiyeniz benim biraz kafamı karıştırdı

Tarih: 2 Haziran 2009, 11:44 - İp: 212.***.**4.3
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

hayırlı olsun.

Tarih: 2 Haziran 2009, 11:59 - İp: 85.***.**9.142
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Lens konusunda açıkçası ben de sizin söylediğiniz gibi aralığı geniş tutup ilerleyen zamanlarda ihtiyacıma uygun daha özgün bir lens almayı düşünmüştüm.
Yalnız makineyi alırken illaki flashının olmasını istedim, sizin tavsiyeniz benim biraz kafamı karıştırdı

Özür dilerim kafanızı karıştırmak istemezdim.

Bu tip uzun fokal aralıklı lensler bu forumda genelde tavsiye edilmemiştir. Özellikle açık diyafram değerlerinde çok kaliteli fotoğraf vermiyorlar, en az f5.6 ile çekmelisiniz. Ancak bu geniş aralığın en iyi tarafı da lens değiştirmeden genel maksatlı olarak neredeyse herşeyi çekebilmeniz. Tabi kişiden kişye değişir belki ama bence DSLR kullanıyorsanız, lens değiştirmekten kaçınmayıp, mümkün mertebe en iyi sonuçları alabileceğiniz lensleri almalısınız. Ben şahsen artık kısa aralıklı zoom lensleden bile kaçınıp sadece prime lenslerle çeksem derken 18-200 gibi aralıkları çok itici geliyor açıkçası. Ama belirttiğim gibi kişiden kişiye değişir bu bakış açısı. Ayrıca yarın birgün memnun kalmazsanız satarsınız, lens bu kolay satılır. Ben Nikon kullanıcısı olsam genel maksatlı kullanım için alacağım lens kesinlikle Nikkor 16-85 vr olurdu.

Flaş güzel tabi, yeri gelince kullanışlı olabilir de özellikle neden flaş almak istediniz? Genelde stüdyo ya da düğü fotoğrafları çekenlere çok lazım oluyor flaş. Düşük ışık koşullarında çekim için hızlı bir lens (f2.8 ve daha altı) alsanız daha iyiydi. Zaten makinenizin iso performansı çok çok iyi. Ama flaş hoş tabi, yaratıcı çekimler yapılabiliyor. Bilinçli aldıysanız mesele yok. Yanlışlık olmasın bilinçli almadıysanız da mesele yok, yeri gelir lazım olur.

Sonuçta iyi alım yapmışsınız, güzel fotoğraflarınızı galeriye bekliyoruz

Tarih: 2 Haziran 2009, 12:21 - İp: 78.***.**5.148
grayish
grayish (üye)
Ankara / Amatör

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim t_yaman.
Makinem elime ulaştıktan sonra da sıkıntı yaşayacağım konularda yardımlarınızı bekliyorum

Tarih: 2 Haziran 2009, 14:01 - İp: 212.***.**4.3
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Hayırlı olsun güle güle kullanın , kararsız kalmaktansa çok daha iyi yapmışsınız .

Tarih: 3 Haziran 2009, 02:45 - İp: 85.***.**0.49
grayish
grayish (üye)
Ankara / Amatör

Diğer arkadaşların da yorumlarını ve kullanma konusunda tavsiyelerini bekliyorum...

Tarih: 10 Haziran 2009, 21:02 - İp: 88.***.**9.120
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

nasıl bişey duymak istiyorsunuz?

Tarih: 10 Haziran 2009, 21:30 - İp: 78.***.**6.16
  • 1